Kultura nevidomých
Expozice navazuje na tradici brněnského Slepeckého muzea založeného v roce 1992 PhDr. Josefem Smýkalem (nar. 1926), známým brněnským tyflopedagogem, učitelem hudby a zakladatelem poradny pro rodiče nevidomých a těžce slabozrakých dětí. V roce 2000 pak bylo toto muzeum včleněno do struktury Technického muzea v Brně a od té doby zde vyvíjí své sbírkotvorné, prezentační a další aktivity.
Expozice dokumentuje historii péče, výchovy a vzdělávání nevidomých a slabozrakých dětí, její součástí jsou i speciální učební pomůcky, tiskařská zařízení pro tisk slepeckým písmem, ukázky typických řemesel a zaměstnání nevidomých, elektronická zařízení umožňující nevidomým a těžce slabozrakým lidem využívat počítače, společenské hry a mnoho jiných specificky upravených předmětů každodenní potřeby. Pozoruhodným exponátem je dřevěná rozkládací mapa Josefa Bezecného z roku 1830. Jedná se o mapu tehdejšího Rakouska, ve které jsou vyznačeny obrysy jednotlivých států a hlavní město je vyznačeno tečkou.
Součástí expozice je i zvuková knihovna, archiv a knihovna publikací tištěných v několika typech reliéfní latinky a Braillova písma, které jsou po domluvě k dispozici ke studiu.
Oddělení dokumentace slepecké historie, které je garantem expozice Kultura nevidomých, zároveň nabízí specifické služby týkající se zpřístupnění fondů TMB i dalších muzeí nevidomým a slabozrakým.