Vodní motory

Expozice

UPOZORNĚNÍ: Expozice je z technických příčin dočasně uzavřená.

Vodní motory s památníkem Viktora Kaplana

Voda je – kromě síly lidí a hospodářských zvířat – nejstarším využívaným zdrojem energie, nesmírně důležitým a nezbytným pro počátky rozvoje techniky a průmyslu. Vodní motory si svou pozici udržely dodnes a jejich pomocí je vyráběno značné, v některých zemích dominantní, procento elektrické energie. V úvodní části expozice je dokumentována konstrukce a využití vodních kol používaných k pohonu mlýnů, dmychadel, stoup a čerpadel. Vodní kola byla postupně nahrazena vodními turbínami, které prošly za sto sedmdesát let své dosavadní existence složitým vývojem.

Starší konstrukce turbín jsou prezentovány pouze na modelech, Peltonovy, Francisovy a Kaplanovy turbíny jsou představeny velkými, většinou pohyblivými stroji. Expozice vysvětluje princip vodních motorů, jejich typů a využití, včetně problematiky kavitací, regulace chodu turbín, vodních děl s turbínami souvisejících a jejich výroby.

Část expozice je věnována významnému vynálezci spjatému s brněnským prostředím, rakouskému inženýru Viktoru Kaplanovi, profesoru Německé vysoké školy technické v Brně, konstruktéru nového typu vodní turbíny – turbíny Kaplanovy.

Vydejte se po stopách Viktora Kaplana po městě Brně, kde vynálezce strávil bezmála 30 let – téměř celý svůj produktivní život. Po stopách vynálezce, jehož datum narození je zařazeno mezi světová kulturní výročí.

Procházka vede po adresách, kde Viktor Kaplan bydlel a pracoval, do ulice, která nese jeho jméno, či k vodní elektrárně z roku 1941, v níž byste našli právě Kaplanovu turbínu.

Jedenáct zastavení najdete v letáčku Po stopách světového vynálezce jihomoravskou metropolí – Viktor Kaplan (soubor pdf).

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/expozice/vodni-motory/