Sdělovací technika
Historie vývoje komunikační techniky

Expozice

Sdělovací technika

Tato stálá expozice prezentuje vývoj sdělovací techniky od jejího prvopočátku po nedávnou minulost. Na začátku je návštěvník přivítán elementárním komunikačním zařízením – skutečným africkým signálním bubnem (LOKALÍ), následně může obdivovat složitější přístroje – od prvních telegrafů a telefonů, fonografů, gramofonů až po zařízení složitá, která pro přenos zvuku a obrazu používají elektromagnetické signály – rozhlasové přijímače, televizní přijímače, magnetofony apod.

Vystavené předměty jsou v expozici řazeny chronologicky, doprovázeny jednoduchými popisky. Všechny předměty pochází ze sbírek s Technického muzea v Brně. Značná část z nich pochází z tuzemské výroby, což umožňuje poznat nejen základní principy sdělovací techniky, ale i obdivovat poctivou tvůrčí práci našich předků.

Podstatný díl výstavní plochy zabírá multimediální sál „Muzejní kino“. Zde má návštěvník možnost zhlédnout vybrané krátké filmy se zaměřením nejen na komunikační techniku, ale také na celkové dění v Technickém muzeu v Brně. Od 5. 4. do 12. 11. 2023 je Muzejní kino součástí výstavy Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem a budou se v něm proto promítat pouze krátké filmy, které s touto výstavou souvisí.

Do budoucna se chystá nová instalace zaměřená na digitální sdělovací techniku, která se bude hravou formou zabývat fenoménem internetu či renesancí některých starých technologií (vinyly, elektronky). Poukáže na některé přelomové technologie při výrobě elektrických přístrojů na funkčních exponátech.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/expozice/sdelovaci-technika/