Výtvarně-technická dílna

Programy pro školy ve výtvarně-technické dílně

K doprovodným programům ve stálých expozicích a krátkodobých výstavách připravilo naše muzeum i tematické výtvarně-technické dílny. Tyto workshopy mají nejen podpořit kreativitu dětí, ale zároveň vhodně doplnit zvolené téma o praktickou činnost. Většinu výrobků si mohou účastníci odnést na památku domů.

Otevírací doba pro výukové programy

Programy pro školy a zájmové skupiny je možné objednávat na dny úterý až pátek od 9.00 do 17.00 (pozn. úterý je pro veřejnost zavíracím dnem).

Vstupné do dílny činí 50 Kč na žáka (není zahrnuto v ceně vstupného)

Objednávky a domluva výtvarně-technických dílen pro školní skupiny:
Zbyněk Rederer
email: objednavky@tmbrno.cz

V případě dotazů můžete volat na 541 421 443 nebo 541 421 444. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program.
Kontaktujte nás prosím e-mailem (objednavky@tmbrno.cz), ozveme se Vám hned, jak to bude možné.

Dílny pro nejmladší techniky

Tvoříme s PlayMais

Kreativní stavebnice PlayMais je vyrobená z kukuřice, vody a potravinářských barviv. Rozvíjí u dětí kreativitu, fantazii a motorické schopnosti. Lehoučké dílky se spojují pouze navlhčením vody a lze je různě formovat. Dílna volně navazuje na muzejní expozici historických vozidel. Vyrobíme si společně 3D obrázky osobních automobilů či těžké techniky.

Doporučený věk:  MŠ, 1–3. roč. ZŠ
Doporučený čas: 45 minut
Kapacita: 25 osob

Plují, jezdí létají

Dílna volně navazuje na expozice automobilů, leteckých a parních motorů. Z dřevěných materiálů vytváříme mini modely autíček, letadýlek nebo parníků. Děti si je následně dle fantazie ozdobí a odnesou s sebou domů.

Doporučený věk:  5–11 let, MŠ, 1.st. ZŠ
Doporučený čas: 45–60 minut
Kapacita: 15–20 osob

Dílny pro pokročilejší techniky

Camera obscura

Tento fantastický vynález poprvé popsal a načrtl Leonardo da Vinci v knize Atlantický kodex v roce 1490. Přijďte si vyrobit vlastní funkční cameru obscuru, která dala základ pro vznik moderních fotoaparátů a kamer. Dílna je doplněna o prezentaci představující život renesančního génia Leonarda da Vinci. Dále se věnuje vzniku a funkci camery obscury a volně navazuje na stálou expozici Optika – fotoaparáty, kinematografie, elektronová mikroskopie.

Doporučený věk: 4.–5. třída ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ
Doporučený čas: 60 minut
Kapacita: 15–20 osob

Maluj jako Leonardo

V dnešní době můžete malovat, kdykoliv si vzpomenete, protože veškeré pomůcky snadno koupíte v obchodě. Renesanční malíři jako například Leonardo da Vinci však takové možnosti neměli. Malíř musel být i šikovný řemeslník – musel si nachystat štětce, tuše a plátno, seříznout brk a hlavně namíchat barvy z dostupných přírodních materiálů. Přijďte si i vy připravit svoje barvy a namalovat obraz pomocí původních technik, přesně jako Leonardo. Během programu se navíc dozvíte fakta o jeho životě a nejslavnějších vynálezech, i o renesanční době, v níž tvořil.

Doporučený věk: 4.–5. třída ZŠ, 2. st. ZŠ, SŠ
Doporučený čas: 60 minut
Kapacita: 15–20 osob

Po stopách Gutenberga

Workshop navazuje na expozici Ulička řemesel, kde jste při prohlídce mohli nahlédnout do dílny knivazačů. I vy máte možnost vyzkoušet si jedno z dávných, noblesních povolání a stanete se na pár chvil knihvazačem či knihtiskařem. Za pomoci původních technik si vyrobíte osobní diář s ručně raženým číslováním stran a originálním logem.

Doporučený věk: 4.–5.třída ZŠ, 2.st.ZŠ, SŠ
Doporučený čas: 60 minut
Kapacita: 15–20 osob

Umění ve tmě

V této dílně navazujeme na expozici Kultura nevidomých. I zdravotně znevýhodnění se stávají velkými umělci a vy máte možnost nalézt jejich talent i sami v sobě. Zjistíte, že zrak k malování není tak důležitý, jak jste si mysleli.  Naopak se zjemňují jiné smysly. Převážně hmat a cit v prstech, což si vyzkoušíme za pomocí technik nevidomých.

Doporučený věk: 4.–5.třída ZŠ, 2.st.ZŠ, SŠ
Doporučený čas: 60 minut
Kapacita: 15–20 osob

Smaltujeme!

Pokud si chcete zkusit prastaré umění smaltování v praxi, není lepšího místa než naše výtvarně-technická dílna. Jednoduchou smaltovací technikou si vytvoříte drobný šperk, který si potom ponecháte jako symbol své šikovnosti nebo jím můžete podarovat někoho ze svých blízkých.

Doporučený věk: 4-5.třída ZŠ, 2.st.ZŠ, SŠ
Doporučený čas: 60 minut
Kapacita: 15 osob

Tavíme a odléváme!

Dílna navazuje na téma expozice Kovolitectví a Železářství. Pokud chcete fušovat mistrům slévačům kovu do řemesla, není lepšího místa než naše technické dílny. Máme tu pro vás připravené nízkotavitelné kovy, ze kterých si budete odlévat odlitky do forem dle vlastního výběru. Vychladlý kov si poté opracujete a odnesete domů!

Doporučený věk: 10+ let, 4.–5.třída ZŠ, 2.st.ZŠ, SŠ
Doporučený čas: 60 minut
Kapacita: 15 osob

Objednávky a domluva výtvarně-technických dílen pro školní  a zájmové skupiny:
Zbyněk Rederer
email: objednavky@tmbrno.cz

V případě dotazů můžete volat na 541 421 444 nebo na 541 421 443. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program.
Kontaktujte nás prosím e-mailem (objednavky@tmbrno.cz), ozveme se Vám hned, jak to bude možné.

Dílny se konají za finanční podpory statutárního města Brna.

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/pro-skoly/vytvarne-technicka-dilna/