Vzdělávací programy

Nabídka vzdělávacích programů

Dovolujeme si vás pozvat do Technického muzea v Brně, kde jsme pro vaše žáky a studenty připravili širokou škálu naučně zábavných programů, při kterých provázejí naši vyškolení lektoři. Jde o:

  • programy ke stálým muzejním expozicím i
  • programy k aktuálně probíhajícím výstavám.

Programy je možné doplnit o navazující výtvarně-technickou dílnu, kde si žáci mohou vytvořit tematicky související výrobek. Tuto dílnu je však nutné si předem dohodnout. Více informací najdete na stránce: výtvarně-technická dílna,

Otevírací doba pro výukové programy

Programy pro školy a zájmové skupiny je možné objednávat na dny úterý až pátek od 9.00 do 17.00 (pozn.: úterý je pro veřejnost zavíracím dnem).

Kontaktní osoba

Zbyněk Rederer
Objednávky prosím pište na e-mailovou adresu objednavky@tmbrno.cz, platbu na fakturu prosím hlaste předem.

V případě dotazů můžete volat na 541 421 443 nebo 541 421 444. V případě, že telefon nikdo nezvedá, pracujeme zrovna s některou ze školních skupin, které přišly do muzea na program.
Kontaktujte nás prosím e-mailem (objednavky@tmbrno.cz), ozveme se Vám hned, jak to bude možné.

Vstupné

  • Žáci základních škol, středních škol a učilišť platí vstupné ve výši 50 Kč
  • Žáci mateřských škol platí 30 Kč na žáka.
  • Pedagogický dozor při hromadných výpravách
    • MŠ: na každých 10 dětí 1x pedagogický dozor zdarma
    • ZŠ I. a II. stupeň a SŠ: na každých 15 žáků 1x pedagogický dozor zdarma

Upozornění

Vážení pedagogové,
při návštěvě muzea si děti musejí odložit batohy či větší tašky do šatny. Toto opatření chrání historické sbírkové předměty před poškozením. Zároveň se do expozic nesmí nosit potraviny a nápoje.

Za školní skupinu zodpovídá po celou dobu návštěvy muzea doprovázející pedagog, a to zejména v případě samostatné prohlídky expozic. Prosíme učitele, aby dohlíželi na dodržování návštěvního řádu.

Děkujeme za pochopení.

Programy k aktuálním výstavám

S větrem o závod
od 5. 6. 2024

Motorky, kam se jen podíváš. Pojďte se společně s námi projet novou výstavou s názvem Motocykl v proměnách času. V rámci edukačního program pro základní a střední školy se na motocykl podíváme jako na stroj, který formoval technické dějiny a odrážel změny i nálady ve společnosti v 19. a 20. století. Jak vypadaly nejstarší motorky, jaké jsou původní, slavné, československé značky? Jaké byly první závody, pravidla, technologie a motory, na to vše budeme hledat během doprovodného programu odpověď. V interaktivní části se budeme věnovat i dopravním značkám, bezpečnosti jízdy, uděláme si fotky v dobovém oblečení na motorkách a zkusíme si udělat originální jednoduchý „test autoškoly“, po jehož splnění obdrží žáci na památku čestný řidičský průkaz skupiny A 😀

Kde: Výstava Motocykl v proměnách času
Délka programu: 45–60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce
Doporučený věk: I. a II. stupeň ZŠ, SŠ
Kapacita: max. 25 žáků

ENIGMA – tajný svět šifer
od 3. 4. 2024

V rámci nejnovějšího edukačního programu, odehrávajícího se v nově otevřené stejnojmenné výstavě, se budeme společně věnovat historii šifrování, dešifrování a různého kódování, a to od starověkých forem až po ty nejmodernější, používané dnes. Zavítáme mezi slavné světové špiony a k pomůckám, které k tajné práci používali. Jeden z neslavnějších přístrojů nese název ENIGMA a uvidíte jej přímo ve výstavě. Byl používán v první polovině dvacátého století a silně ovlivnil průběh 2. světové války. I o tomto smutném období se budeme všeobecně bavit, a to hlavně o momentech, jež válce předcházely, samotném vývoji a také o tom, co následovalo. Součástí programu jsou praktické ukázky šifrování a pracovní listy, kde si žáci po skupinách zahrají sami na „šifranty“ a vyzkouší několik druhů známých i méně používaných šifer.

Kde: Výstava ENIGMA – tajný svět šifer
Délka programu: 60 minut
RVP: Dějepis, člověk a jeho svět, člověk a společnost, Informační a komunikační technologie
Doporučený věk: II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Jede, jede mašinka
od 17. 4. 2024

Program vhodný pro ty nejmenší posluchače. Odehrávat se bude v naší nové připravované výstavě „Jízdenky, prosím“, která se bude věnovat modelům vláčků a mašinek. Během programu si jednoduše řekneme o tom, jak dlouho již jezdíme vláčkem, jak vypadaly první lokomotivy a vagony, na jaké palivo jezdily a koho a co třeba vozily. A skončíme u toho, jak vypadá železnice dnes. Ukážeme si to na fotografiích a modelech. Pro děti je přímo ve výstavě připravena i herna s dřevěným kolejištěm a vláčky, které se si děti mohou vyzkoušet. Dále omalovánky a různé puzzle, či kvízy na toto téma.

Kde: Výstava Jízdenky, prosím!
Délka programu: 45- 60 minut
RVP: Dějepis, člověk a jeho svět, člověk a společnost
Doporučený věk: MŠ, 1.-3. třída ZŠ
Kapacita: max. 25 žáků

 

Programy ke stálým expozicím

NOVÝ PROGRAM: Pozoruhodný svět optiky

Pomozte nám odhalit taje, záludnosti a krásy optiky – vědy, která se zabývá světlem. Provedeme vás historickým vývojem fotografie a kinematografie. Vysvětlíme si základy optiky, povíme si, jak fungují a vznikají barvy a nahlédneme do neviditelného světa pod mikroskopem. Program navazuje na stálou expozici Optika.

Kde: expozice Optika
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda
Doporučený věk: I. a II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: 25 žáků

My jsme muzikanti

Pojďte se s námi ponořit do kouzelných tónů dávných mistrů a mechanických hudebních strojů při zážitkovém programu v expozici Salon mechanické hudby, který vás zavede do světa, kde se hudba a umění snoubí s technikou. Během programu se seznámíte s historií hudby a hudebních nástrojů a dozvíte se zajímavosti o hudebních skladatelích spojených s Brnem. V neposlední řadě se díky názorným ukázkám, z nichž některé si můžete sami vyzkoušet, seznámíte s principy fungování mechanických hudebních strojů, které si během programu prohlédnete a poslechnete.

Kde: expozice Salon mechanické hudby
Délka programu: 60 minut
RVP: Umění a kultura, Hudební výchova
Doporučený věk: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ
Kapacita: max. 20–25 žáků

I bylo auto aneb Jak jsme sesedli z koně za volant

Edukační program vhodný i pro nejmladší návštěvníky, který vás provede světem automobilů a motocyklů od 19. do 20. století. Ukážeme si, jak vypadala první auta na světě a popřemýšlíme, na jaký pohon jezdila. Povíme si o starostech, se kterými se ze začátku potýkali řidiči, zjistíme, kolik bylo aut v Československu, jak rychle se jezdilo a mnohé další zajímavosti. Představíme si vývoj aut na Moravě i v Evropě po jednotlivých desetiletích. Vyzkoušíme si výměnu kola historického automobilu, podíváme se, jak funguje motor a sestavíme si vlastní vůz, byť jen na počítači. A ti nejodvážnější se posadí na závodní motocykl😀
Program je vhodný jako doplnění učiva do prvouky, dějepisu, vlastivědy a historie.

Kde: expozice Pozor, zákruta!, Historická vozidla a Brno na dvou kolech
Délka programu: 45–60 minut
RVP: Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce
Doporučený věk: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ
Kapacita: max. 30 žáků

Protože práce šlechtí!

Chcete vidět, jak vypadalo krejčovství či kadeřnictví ve 30. letech minulého století? Jakým způsobem pracoval hodinář či zámečník ve své dílně? Ulička řemesel vás přenese do kouzelného období první republiky, kde poctivá práce něco znamenala a lidé si svou šikovností na živobytí vydělávali! Tak schválně, kdo se chce s námi vrátit v čase?

Kde: expozice Ulička řemesel
Délka programu: 60 minut
RVP: Člověk a společnost, Člověk a svět práce
Doporučený věk: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ
Kapacita: max. 20–25 žáků

 

Počítač jako symbol 20. století – od obrů až po „nakousnuté jablko“

Objevte s námi nejstarší výpočetní pomůcky, mechanické kalkulátory a předchůdce moderního počítače. Postupně se dostaneme i k raketovému skoku ve 20. století, kdy jsme během několika desetiletí přešli z 0. generace několikatunových počítačů až k samočinnému počítači 3. generace, se kterým vzlétla mise Apollo 11 na Měsíc. Zmapujeme nástup mikroprocesorů, éru osmibitových počítačů a stolních počítačů IBM, Apple a jejich československých ekvivalentů. Překvapí vás velikost prvních přenosných počítačů a vývoj paměťových médií. Podíváme se společně do útrob vstupních a výstupních zařízení, jako jsou klávesnice, myš, joystick či monitor. Poskládáme si základovou desku, vysvětlíme pojmy jako grafická a zvuková karta. Součástí programu je i poznávací kvíz, práce se systémem DOS a za odměnu si vyzkoušíme retro videohry z 80. a 90. let.

Kde: Expozice Výpočetní technika
Délka programu: 60 minut
RVP: Matematika a její aplikace, Informační a komunikační technologie
Doporučený věk: 5. třída, II. stupeň ZŠ, SŠ
Kapacita: max. 25 žáků

Technická herna

Experimentuj, zkoušej a poznávej hrou! Chceš-li poznat na vlastní kůži fyzikální zákony, porozumět fyzice a stát se na chvíli vědcem, není lepšího místa nežli naše Technická herna!
Po úvodním lektorském slovu se žáci v herně pohybují bez průvodce a s vystavenými exponáty pracují samostatně.

Kde: Technická herna
Doporučená délka pobytu v herně: cca 30-60 minut
RVP: Člověk a příroda
Doporučený věk: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ
Kapacita: max. 45 žáků

Zažij svět nevidomých

Víte, jak náročný je svět, ve kterém se odvážně pohybují nevidomí lidé? Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži. Seznámíte se s jejich pomůckami, kulturou a propracovaným systémem. V expozici Kultura nevidomých si vyzkoušíte, co život bez zraku znamená. Jak těžké břímě si nevidomí s sebou nesou a přesto putují životem s hlavou vztyčenou! Dozvíte se také, jak s nevidomými komunikovat, jak jim nabídnout asistenci nebo jak reagovat na jejich prosbu o pomoc.

Kde: expozice Kultura nevidomých
Délka programu: 60 minut
RVP: Informační a komunikační technologie, Člověk a jeho svět
Doporučený věk: I. a II. stupeň ZŠ, SŠ, VŠ
Kapacita: max. 20–25 žáků

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/pro-skoly/vzdelavaci-programy/