Členové vědecké rady
- doc. PhDr. František Čapka, CSc.
- doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D.
- PhDr. Miloš Hořejš, Ph.D.
- Ing. Kateřina Kreislová, Ph.D.
- doc. PhDr. Alena Křížová, Ph.D.
- Mgr. Petr Nekuža
- doc. Mgr. Karel Novotný, Ph.D.
- Ing. Alena Selucká
- doc. PhDr. Bohumír Smutný, Dr.
- Mgr. Pavla Stöhrová
- PhDr. Zdeněk Vácha
- Mgr. Josef Večeřa
Jednací řád (pdf)
doc. PhDr. František Čapka, CSc.
František Čapka studoval na katedře historie a bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Do roku 1975 působil jako učitel na školních zařízeních v Brně. Od roku 1975 působil jako odborný asistent katedry historie Pedagogické fakulty. V roce 1982 získal titul CSc. a v roce 1985 se stal docentem. V současnosti působí na katedře historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se specializací na novodobé české dějiny a regionalistiku (se zaměřením na jižní Moravu). Je autorem a spoluautorem řady monografií, učebních textů a učebnic, encyklopedií, publikuje řadu odborných článků a studií ve vědeckých časopisech a sbornících, podílí se na výzkumných grantech a aktivně spolupracuje i s řadou paměťových institucí, mimo jiné s TMB.
doc. Ing. Jiří Háze, Ph.D.
Jiří Háze je docentem na Ústavu mikroelektroniky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického a proděkanem pro vnější vztahy této fakulty. Zaměřuje se na vývoj integrovaných obvodů v analogovém a smíšeném módu a řešení senzorických aplikací zejména MEMS. Je členem vědecké rady FEKT, a prezidentem odborné organizace IMAPS Czech and Slovak Chapter. Účastní se řady vědeckých projektů a soutěží, věnuje se pedagogické a publikační činnosti a aktivně spolupracuje s TMB např. na prezentačních akcích v rámci Noci vědců.
PhDr. Miloš Hořejš, Ph.D.
Miloš Hořejš je historik vědy a techniky, v současnosti je vědeckým tajemníkem Národního technického muzea. Absolvoval studium historie a politologie na Filozofické fakultě UK Praha, od roku 2002 je výzkumným a vývojovým pracovníkem, nejprve v oddělení dějin vědy a techniky NTM, v roce 2008 se stal vedoucím odboru vědy a výzkumu NTM. Od roku 2008 je zároveň člen Rady ministra kultury pro vědu. Od roku 2011 je vědeckým tajemníkem Národního technického muzea a členem vědecké rady NTM. Od 2012 členem redakční rady Biografického slovníku HÚ AVČR. Ve své vědecké práci se zaměřuje na dějiny techniky a hospodářské dějiny, vystupuje na odborných konferencích a sympoziích, věnuje se pedagogické a publikační činnosti.
Ing. Kateřina Kreislová, Ph.D.
Kateřina Kreislová vystudovala Fakultu polymerů na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Od roku 1999 působí jako vědecko-výzkumný pracovník ve SVÚOM s.r.o. (bývalý Státní výzkumný ústav ochrany materiálu), kde se věnuje oborům atmosférická koroze kovů a kovových povlaků a dlouhodobé a urychlené korozní zkoušky. Je řešitelkou a spoluřešitelkou řady mezinárodní a národních výzkumných projektů v daném oboru. Současně je od roku 2008 předsedkyní normalizační komise TNK 32 pro oblast technické normalizace v oboru koroze a protikorozní ochrana.
doc. PhDr. Alena Křížová, Ph.D.
Alena Křížová působí na Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Zaměřuje se například na dějiny uměleckého řemesla, zlidovělého umění a lidové výtvarné kultury. Řadu let působila jako odborná a vědecká pracovnice Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Je členkou odborných organizací, např. Národní komitét antropologických a etnologických věd při Akademii věd ČR, Uměleckohistorická společnost, Asociace muzeí a galerií ČR, Komise pro posuzování žádostí o poskytnutí dotací na výkupy předmětů kulturního hodnoty mimořádného významu při Ministerstvu kultury ČR, Komise pro sbírkotvornou činnost Uměleckoprůmyslového musea v Praze, redakční rady časopisu Český lid apod.
Mgr. Petr Nekuža
Petr Nekuža působí v Technickém muzeu v Brně od roku 1980 nejprve jako konzervátor – restaurátor, později jako odborný pracovník – kurátor. Od roku 2003 je vedoucím Oddělení dokumentace vědy a techniky. V roce 2005 ukončil studia oboru muzeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a v roce 2008 absolvoval studium na Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně a byl jmenován znalcem v oboru jemná mechanika. Ve své vědecké činnosti se zaměřuje také na historii dalších oborů techniky, např. mechanické hudby a hodinářství, technické muzejnictví a hospodářské dějiny. Je mj. prvním místopředsedou muzeologické komise při Asociaci muzeí a galerií, viceprezidentem Společnosti přátel flašinetů a mechanických strojů, člen výboru Společnosti přátel starožitných hodin apod.
Ing. Alena Selucká
Alena Selucká studovala na katedře nauky o materiálu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. V letech 1991–1997 pracovala v Moravském zemském muzeu na oddělení muzeologie, kde rozvíjela konzervátorskou laboratoř a zaměřovala se na oblasti emisní spektrální analýzy, metalografického průzkumu, ověřování a aplikaci konzervátorských technologií. Podílela se též na organizování a výuce studentů pomaturitního studia Konzervace sbírkových předmětů při Moravském zemském muzeu a Střední škole uměleckých řemesel v Brně. Od roku 1997 působí v Technickém muzeu v Brně, nejprve ve funkci vedoucí oddělení Správy a ochrany sbírkového fondu, nyní jako náměstkyně pro Metodické centrum konzervace. V rámci výzkumné práce se zaměřuje na povrchové úpravy kovových artefaktů a aplikaci elektrochemických metod při konzervaci kovů. Věnuje se též pedagogické činnosti a výuce studentů oboru chemie konzervování-restaurování na Přírodovědecké fakultě a muzeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Je tajemnicí Komise konzervátorů-restaurátorů Asociací muzeí a galerií a též jejím zástupcem v evropském konzervátorském svazu E.C.C.O..
doc. PhDr. Bohumír Smutný, Dr.
Bohumír Smutný je vedoucím Oddělení správy a zpracování fondů Moravského zemského archivu. Působí jako vyučující na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, kde byl také na katedře historie v roce 2000 jmenován docentem. Zabývá se mimo jiné problematikou hospodářských dějin, protoindustriální společností a průmyslovou revolucí. Je jednatelem výboru Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně. Z bohaté publikační činnosti je nutné zmínit poslední významný počin a to objemnou historickou encyklopedii Brněnští podnikatelé a
jejich podniky 1764-1948.
Mgr. Pavla Stöhrová
Pavla Stöhrová je absolventkou oborů etnologie a muzeologie na Filozofické fakultě Masarykovy uni¬verzity v Brně a od roku 1999 pracuje na pozici odborného pracovníka na Oddělení dokumentace vědy a techniky TMB. Je autorkou nebo spoluautorkou výstav a expozic TMB, odborných statí s tematikou muzejních sbírek nebo etnografických výzkumů, spolupracovala na přípravě konferencí, výzkumných projektů a koncepcí TMB (např. Koncepce výzkumné činnosti, Sbírkotvorný plán apod.) Přednášela na Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty MU (dějiny etnologie, ka¬pitoly z urbánní etnologie) a na VOŠ knihovnických a informačních služeb (úvod do muzejnictví a muzeologie, ochrana kulturního dědictví), aktuálně působí jako externí vyučující pro obor muzeologie na Filozofické fakultě MU (ediční činnost v muzeích, odborná praxe a vedení závěrečných prací studentů). Jako redaktorka a editorka se podílí na přípravě publikací TMB např. katalogů, sborníků či monografií z ediční řady Studie z historie techniky a průmyslu a odborných recenzovaných časopisů Fórum pro konzervátory-restaurátory, Historická fotografie, Archeologia technica a Textil v muzeu.
PhDr. Zdeněk Vácha
Zdeněk Vácha studoval dějiny umění a estetiku na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Od roku 1993 je odborným pracovníkem Památkového ústavu v Brně, v současné době je pověřen jeho řízením. Mezi lety 1997–2007 byl členem pracovního týmu Programu restaurování movitých kulturních památek Ministerstva kultury ČR, v letech 1997–2001 působil v Komisi pro restaurování, poradním orgánu Ministerstva kultury ČR. Je členem dalších rad a komisí, autorem publikačních výstupů a spoluřešitelem výzkumných projektů, aktuálně též participuje na výzkumném projektu Metodického centra konzervace TMB.
Mgr. Josef Večeřa
Josef Večeřa pracuje téměř celý svůj profesní život v kultuře, nejprve v Muzeu Brněnska, příspěvkové organizaci, jako vedoucí pobočky Památníku Mohyla míru, dále jako zástupce ředitele Muzea Brněnska pro odbornou činnost i jako vedoucí pobočky Muzea v Ivančicích. Muzeum opustil v roce 2016 a po více než roční pauze, během níž pracoval v soukromém sektoru, přijal na konci roku 2017 nabídku vrátit se do muzejní sféry. V současné době působí na pozici náměstek ředitele Technického muzea v Brně pro odbor vědy a techniky. Aktivně se zajímá o problematiku tuzemského i zahraničního muzejnictví, věnuje se také muzeologii. Účastnil se mnoha tuzemských i zahraničních konferencí a workshopů.