Pozor, zákruta!
Automobily a motocykly z dob reálného socialismu

Expozice

Pozor, zákruta!

Vydejte se s námi na cestu proti proudu času zákrutami pomyslné silnice…

Škoda, Tatra, Žiguli, Trabant – kdo z dříve narozených by neznal tyto značky aut? Anebo Škoda 720, EMA – v dané době veřejnosti asi neznámé, ale dnes už víme, co tyhle dva názvy znamenají. V období reálného socialismu jen málokdo tušil, že se jedná o prototypy, skvělé nápady, které se však nikdy nedostaly do sériové výroby. Patří mezi tak zvané zašlapané projekty.

Např. EMA je ve skutečnosti zkratka Elektrický městský automobil. Jako první československý elektromobil vznikl ve Výzkumném ústavu elektrických strojů točivých v Brně ve spolupráci s Katedrou spalovacích motorů brněnského Vysokého učení technického. Jeho vývoj začal roku 1968 a můžete jej společně s dalšími vozy období reálného socialismu vidět v expozici s názvem „Pozor, zákruta!“

Také slova „Pozor, zákruta!“ jsou známá dříve narozeným. S typickou znělkou motoristického magazínu se pravidelně ozývala na vlnách Českého rozhlasu.

Expozici doplňují dobové velkoformátové fotografie Viléma Heckela.

Pracovníci TMB také připravili doprovodný program k této expozici. Pod názvem Dvacátým stoletím na kolech proletím! si jej mohou návštěvníci vyzkoušet.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/expozice/pozor-zakruta/