Brněnská muzejní noc 2024
18. 5. 2024
18.00–24.00 (poslední vstup ve 23.00)

Výstavy a akce

Brněnská muzejní noc v Technickém muzeu v Brně

18. 5. 2024, 18.00–24.00 (poslední vstup ve 23.00)

Vstup do muzea30 Kč – bez možnosti prohlídky výstavy Motocykl v proměnách času
Vstup na výstavu Motocykl v proměnách času – 80 Kč
(zvýhodněná cena oproti běžnému vstupnému)zahrnuje vstup do celého muzea
Držitelé průkazů ZTP a děti do 6 let mají vstup do celého muzea zdarma.

Aktuální výstavy

V Technickém muzeu v Brně můžete navštívit jedinečnou výstavu ENIGMA – tajný svět šifer, kterou se poprvé na území České republiky představí legendární šifrovací stroj ENIGMA, model M3. Jedná se o výstavu zapůjčenou ze Slovenského technického múzea, které uvedený stroj do svých sbírek získalo v roce 2020. Jedná se o mimořádně vzácný a jedinečný exponát, který existuje jen v několika desítkách zachovaných originálů na území Evropy, přičemž z okolních států se nachází pouze v Polsku. Zařízení ENIGMA bylo v několika modifikacích používáno zejména německými ozbrojenými silami před vypuknutím a průběhu druhé světové války, kde sehrálo důležitou úlohu, a to paradoxně na obou stranách konfliktu. Stroj dokázal vytvořit více než 100 milionů kombinací, proto bylo šifrování pomocí tohoto zařízení považováno německou armádou za neprolomitelné. Výstava ukáže fascinující příběh samotné ENIGMY a nabídne pohled do historie šifrování a také to, jak se kryptologie promítá do života běžného člověka.

Na výstavě Jízdenky, prosím! si můžete prohlédnout modely vláčků. Sbírku železničních a tramvajových modelů z druhé poloviny 20. století zkompletoval Lubomír Kysela. Součástí bude rozsáhlý dětský koutek s dřevěnou železnicí pro nejmenší a funkční kolejiště s nádražím.

Výstava „Motocykl v proměnách času“ představí motocykl jako fenomén, jehož užití a význam se v proměnách času měnil. Od moderního vynálezu, který byl nedostupný pro širokou veřejnost a byl zprvu vnímán jako předmět zábavy či kratochvíle pro vyvolené, až po užitečného pomocníka a „levnější“ (dostupnější) variantu dopravního prostředku pro veřejnost.

Další výstava je součástí expozice Kultura nevidomých a nese název Historie a kultura nevidomých, kterou pořádáme při příležitosti letošního 77. výročí založení Dne nevidomých v bývalém Československu. Vystavené předměty, dokumenty a fotografie představí návštěvníkům, jak se nevidomí vzdělávali, pracovali a rovněž jak trávili volný čas.

Doprovodný program

Návštěvníky do Muzejní noci zapojíme opět aktivně. Podstatná část doprovodného programu se bude odehrávat ve venkovním prostoru u letadel. Pro zájemce budou připravena stanoviště, která letos budou zaměřena na motocykly a vše, co s nimi souvisí, jako například závodění a Velká cena Československa.
Návštěvníci se mohou těšit na vítězný motocykl GRAND PRIX 1961, který zde představí členové klubu NORTON OWNER CLUB z Rakouska, na závodní dráhu pro nejmenší, kde vyhrává každý a opět také na ÚDiF – Úžasné divadlo fyziky, které předvede, jak funguje motor a dále chemické pokusy se spalováním nebo na simulátory motocyklů.
Pro zájemce budou připraveny kvízy a milovníci adrenalinu mohou zdolat pro tuto příležitost speciálně přistavenou horolezeckou stěnu s náročností od 3 roků až po pokročilejší nebo vyzkoušet bungee running.

Program v budově muzea

18.00—23.30

 • Ukázky šifrování k výstavě „ENIGMA – tajný svět šifer“
 • Fotografování na motocyklu v expozici „Brno na dvou kolech“ věnované Velké ceně Československa
 • Technická herna
 • Kovolitecká experimentální dílna
 • Ražba pamětních žetonů
 • Svět pod mikroskopem s odborníky z firmy Thermo Fisher Scientific

18.00—23.30

 • Historická stereovize z přelomu 19. a 20. soletí – předchůdce biografů – je jediným doposud provozuschopným originálem v ČR. Ve vyhrazených časech, které budou určeny těsně před konáním akce dle technického stavu přístroje, se budou promítat stereoskopické snímky ze severských zemí – Norska, Švédska a Dánska.

Program ve venkovních prostorách muzea mezi letadly

18.00—21.30

 • Závody na motorkách pro nejmenší

18.00—23.30

 • Prezentace závodního motocyklu značky Norton, vítěz Grand Prix Československa z r. 1961
 • ÚDIF – jak funguje motor, ukázky drobné exploze, princip vznětového a zážehového motoru

18.00—23.15

 • Kvízy k motocyklům a historii Grand Prix

18.00—23.45

 • Simulátory motocyklů
 • Horolezecká stěna
 • Bungee running

18.00—23.15

 • Kluzák L-13 Blaník – posaďte se do legendy

Změna programu vyhrazena!

Další informace

 • Občerstvení zajišťuje bistro Jean Paul’s, a to jak ve vnitřních prostorách bistra v přízemí budovy muzea, tak formou venkovního stánku.
 • Parkování v areálu muzea není možné, ve všech venkovních prostorách bude probíhat program muzejní noci.
 • V případě deště bude z technických důvodů venkovní program u letadel omezen.
 • Pro dopravu do Technického muzea v Brně (a zpět) můžete využít mimořádnou autobusovou linku A. Vyjíždí ze zastávky Česká a zastavuje na zastávkách Klusáčkova a Skácelova. Přeprava na speciální lince A je zdarma. Její spoje budou doplňovány (mimo jízdní řád) autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, jako jsou  např. Škoda 706 RO (nejstarší autobus v muzejní sbírce), Karosa ŠM 11, Karosa B 732, Karosa B 732 Legobus, Škoda 21 Ab nebo Karosa B 931.

Upozornění

Muzeum bude v den konání muzejní noci, tzn. v sobotu 18. 5. 2024, z důvodu příprav večerního programu otevřeno pouze do 16.00. Znovu se otevře v 18.00, kdy muzejní noc začíná. Zkrácená doba se týká i parkování, prosíme proto návštěvníky, kteří v průběhu dne navštíví muzeum a zaparkují v jeho areálu, aby nejpozději v 16.00 se svými vozy odjeli.
Děkujeme za pochopení.

Akce se koná za finanční podpory Jihomoravského kraje.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/brnenska-muzejni-noc-2024/