Jízdenky, prosím!
17. 4. – 25. 8. 2024

Výstavy a akce

Jízdenky, prosím!

Několik set kusů převážně železničních ale i tramvajových modelů z 30. až 90. let minulého století zaplnilo výstavní prostor ve druhém patře Technického muzea v Brně. Rozsáhlou sbírku za svůj život zkompletoval železniční nadšenec Lubomír Kysela (1949–2023), který se dopravním prostředkům věnoval profesionálně i soukromě. Jeho sbírku nedávno převzalo do svých sbírek Technické muzeum v Brně.

Tyto železniční i tramvajové modely si mohou zájemci prohlédnout od 17. dubna do 25. srpna 2024 na výstavě s názvem Jízdenky, prosím!

Modely železnic ztvárňují reálné železnice a jejich okolí. Ve výstavě návštěvníci uvidí např. modely elektrických, motorových i parních lokomotiv, nákladních vozů uzavřených i s plošinou, osobního vozu čtyřokenního, rychlíkového jídelního, osobního a služebního vozu, lokotraktoru a další speciální podnikové vozy. Tato sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1 : 45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. Součástí výstavy budou také historické fotografie reálných lokomotiv, vagónů a vlakových souprav z 19. a 20. století.

Součástí výstavy je i takzvaný Nekonečný vlak – projekt, který se zrodil v Ostravě začátkem roku 2023 a od té doby cestuje po Moravě a Slezsku. Různorodé dřevěné vagóny vyrábí děti ve školách podle šablon. V současné době čítá přes 700 kusů vagónů. Samozřejmě jej i v Brně mohou děti doplňovat o další a podílet se tak na rozšiřování Nekonečného vlaku.

Autorem projektu je Samuel Fojtů.
https://sklenenezavesy.estranky.cz/clanky/nekonecny-vlak.html

Foto výstavy Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/jizdenky-prosim/