S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem – 2021
cyklus akcí na technických památkách určený pro rodiny s dětmi
duben–srpen 2021

Výstavy a akce

I v roce 2021 se vaši kamarádi Šroubek a Matička chystají na spoustu výletů. Navštíví mimobrněnské památky Technického muzea v Brně a pokud budete chtít, můžete vyrazit s nimi. Na každé památce je připravena jedna akce s doprovodným programem.

Některé památky při nich ožívají řemeslníky nebo posádkou a všude vás čekají zábavně naučná stanoviště, kde se můžete aktivně zapojit. Vyzkoušíte si svoje znalosti, postřeh, zručnost i tělesnou kondici a nudit se rozhodně nebudete. Návštěvu památky můžete spojit i s výletem do zajímavého okolí.

Upomínkou na výlet se mohou stát pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

Cestovní pas
Stále máte možnost sbírat razítka do Cestovního pasu, který zahrnuje všech šest externích památek Technického muzea v Brně. Pas získáte na pokladně kterékoli památky. Komu se podaří nasbírat 4 a více razítek z našich památek, získává odměnu! V takovém případě prosím kontaktujte Mgr. Alenu Najbertovou: najbertova@tmbrno.cz, tel.: 541 421 442, mobil: 778 466 978.

 

Šroubek a Matička také slaví 60. výročí vzniku Technického muzea v Brně, proto hlavním tématem jejich letošního putování je „retro“.

17. 4. 2021 – Oživená pevnost (Šatov) – ZRUŠENO!

Není to tak dávno, kdy povinností každého mladého muže bylo odsloužení základní vojenské služby v Československé lidové armádě. A právě tohle si připomeneme na první letošní akci putování Šroubka a Matičky. Mladí muži i slečny musí prokázat znalosti, odvahu i fyzickou kondičku, prostě, že výcvik zvládnou. Čekají je zbraně, technika, překážková dráha, ale také třeba skládání oblečení do skříňky. Pomoc tatínků i maminek je dovolena! Těšíme se na vaši návštěvu v Areálu československého opevnění a železné opony v Šatově. Uvidíte vojáky v uniformách, výcvik psů, historickou techniku apod.

22. 5. 2021 – Slované na huti (Stará huť) – PŘESUNUTO na září!

Každoročně koncem května probíhá tradiční setkání ve střední části Moravského krasu. Uvidíte tavbu železné rudy v replikách slovanských pecí, pálení vápna, vypalování keramiky, pečení chleba a mnoho dalšího. Staří Slované vás nechají nahlédnout do svého života. Také na děti budou čekat úkoly inspirované tímto místem. Auto nechte doma a udělejte si výlet vlakem. Doprava z Adamova ke Staré huti je po celý den zajištěna autobusem TMB.

29. 5. 2021 – Večerníček na mlýně (Kuželov) – ZRUŠENO!

Večerníček je jen o něco málo mladší než naše muzeum. Společné mají to, že dělají radost dětem i rodičům už po několik generací. Připomeneme si pohádky, při kterých usínaly děti, které už jsou dnes samy rodiči. Akce ale nebude zaměřena pouze na samotné pohádky a jejich postavičky. Účast přislíbil Filmový uzel Zlín, jehož zkušení lektoři vás zasvětí do tajemství animace. Na vlastní kůži si vyzkoušíte, kolik práce dá jednoduché rozpohybování. Těšíme se na vás v kouzelných kulisách větrného mlýna v Kuželově.

5. 6. 2021 – Retro výlet do Slupi (Slup) – ZRUŠENO!

Letošní rok, ve kterém se ohlížíme do šedesátileté historie muzea, je jako stvořený pro retro výlet. Toto téma se vždy při svém uvedení setkalo s mimořádným ohlasem. Pojďte tedy zavzpomínat, jak jsme jezdili, co jsme jedli, jak jsme si hráli, jak jsme se oblékali a na řadu dalších nezapomenutelných zážitků. Vytáhněte ze dna skříně staré šaty, doplňky a další „relikvie“ a přijeďte dotvořit dobovou atmosféru do vodního mlýna ve Slupi.

10. 7. 2021 – Příběh o železe a dřevu (Těšany)

Akce v Těšanech se bude věnovat řemeslům, která jsou s těšanskou kovárnou spjata – kovářství a kolářství. Tradice těchto řemesel sahá několik staletí do minulosti, stejně jako historie naší kovárny. Setkáte se se současnými pokračovateli této tradice a uvidíte, že přísloví o zlatých českých ručičkách opravdu nelže. Sami si ale můžete vyzkoušet, že jednoduché není ani tak zdánlivě jednoduchá věc – vykování obyčejného hřebíku. Na děti čekají úkoly inspirované těmito řemesly.

7. 8. 2021 – Retro výlet na Šlakhamr (Šlakhamr)

V srpnu vyrazíme na retro výlet na Vysočinu. Také tady nám můžete pomoci dotvořit dobovou atmosféru vlastním oblečením nebo doplňky. A co vás čeká? Připomenete si filmy a písničky, které se stále uvádějí, přestože už je jim několik desítek let, nahlédnete do socialistického šatníku i garáže. Vytáhneme céčka a další hračky z mládí. Retro autobus už startuje, tak rychle naskočte a nechte se unášet ve vzpomínkách. Kromě tohoto programu jsou tradiční součástí akce na Šlakhamru také ukázky kování na kovadlinách i velkém, vodou poháněném bucharu, kováři se už na vás těší.

18. 9. 2021 – Slované na huti (Stará huť)

Každoročně koncem května probíhá tradiční setkání ve střední části Moravského krasu, letos musela být akce kvůli pandemické situaci přesunuta na září. Uvidíte tavbu železné rudy v replikách slovanských pecí, pálení vápna, vypalování keramiky, pečení chleba a mnoho dalšího. Staří Slované vás nechají nahlédnout do svého života. Také na děti budou čekat úkoly inspirované tímto místem.

Putování Šroubka a Matičky vyvrcholí 28. 8. 2021 v Brně v hlavní budově muzea, kam vás tito dva malí kamarádi zvou na velkou narozeninovou oslavu s bohatým programem, nazvanou Šedesátka s TMB.

Fotky z akcí, archiv TMB

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem-2021/