Výstavy a akce

Vánoční zastavení neboli muzicírování v Technickém muzeu v Brně

Netradičně přímo ve výstavě Mechanické Vánoce zazní adventní a vánoční melodie v podání čtyřčlenného hudebního uskupení s názvem Vzdušné zámky. Návštěvníci si tak v neděli 17. prosince odpoledne mohou za běžné vstupné nejen prohlédnout celé muzeum, ale také si poslechnout směs starých barokních skladbiček jako například Čas radosti, veselosti z kancionálu ze 16. století, skladeb Adama Michny z Otradovic, koled a jednoho tradicionálu. Některé skladby zazní a capella, v jiných doprovodí čtyři zpěváky violoncello a kytara.

Vánoční zastavení neboli muzicírování v Technickém muzeu v Brně se uskuteční třetí adventní neděli, 17. prosince 2023, v 15.20. Předtím si návštěvníci mohou s lektorem v 15.00 prohlédnout pohyblivý betlém Karla Šebely a další mechanické strojky ve výstavě Mechanické Vánoce a následně se na stejném místě zaposlouchat do komorního vánočního koncertu. Případně si návštěvníci mohou nejdříve poslechnout hudbu a následně si s lektorem v 17.00 prohlédnout výstavu.

Vzdušné zámky

Hana Crháková, Lucie Jurůjová, Alena Mrózková – zpěv
Pavel Vorel  – zpěv, kytara, aranžmá
HOST: Vlasta Rončkevičová – violoncello
zvuk: Jan Martiš

Výstavy a akce

Vážení přátelé,

pracovníci oddělení Dokumentace slepecké historie si vás dovolují pozvat na adventní hudební dýchánek, který proběhne v hlavní budově Technického muzea v Brně v úterý 12. prosince 2023 v unikátní expozici Salon mechanické hudby. Komorní koncert začíná v 16.00, vstup je volný.

Tentokrát vystoupí studenti pěveckého oddělení Konzervatoře Brno.
Zazní díla A. Dvořáka, B. Smetany, J. Dowlanda, L. Janáčka, B. Martinů a Adventní písně Františka Fialy.

Srdečně vás všechny zveme.

Eliška Hluší
Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně

Výstavy a akce

Víkendová vánoční dílna – výroba vánoční dekorace

Máte rádi Vánoce, vánoční dekorace a rádi tvoříte? Přijďte si k nám do Technického muzea v Brně zpestřit první adventní víkend. Můžete si vyrobit vánoční hvězdu nebo třípatrový stromeček a ozdobit dle vlastní fantazie. Součástí dílny je i krátká komentovaná prohlídka výstavy Mechanické Vánoce.

Termíny

  • sobota 2. 12. 2023, 10.00–12.00 / 13.00–15.00
  • neděle 3. 12. 2023, 10.00–12.00 / 13.00–15.00

V naší dílně Vám poskytneme veškerý výtvarný materiál, ale pokud budete mít vlastní nápady na dozdobení stromečku, můžete si samozřejmě dekorace přinést s sebou.

Cena za dílnu je 100 Kč na osobu.
Dílna je vhodná pro dospělé a děti od 10 let pracující za pomoci rodičů.

Kapacita dílny je omezená (max. 10 osob).
Prosím, zarezervujte si předem své místo u Mgr. Martiny Ščučkové:
email: scuckova@tmbrno.cz nebo tel.: 541 421 443

Dílna se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

 

Výstavy a akce

Klub učitelů hudby se zrakovým postižením Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ve spolupráci s oddělením Dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně vás srdečně zvou na

Tradiční koncert zrakově postižených učitelů hudby a jejich hostů

11. listopadu 2023 v 15 hodin

Přednáškový sál Moravského zemského muzea (Dietrichsteinský palác)
Zelný trh 8, Brno

Program

Sboreček „Slunihlásky“
Jana Cvejnová – sbormistr
Julie Hrivíková – klavír

Karel Emanuel Macan:
Slunéčko, V naší škole

Petr Malásek:
Písnička pro dráčka

Jan Zíma:
Tramvaj

Karel Emanuel Macan:
Ten náš pes

Ladislav Němec:
Hopla sem, hopla tam

Martina Říhovská – zobcová flétna
Monika Fukasová – klavír

Georg Philipp Telemann:
Sonáta C-dur TW41:C2 – Allegro

Sylvia Corinna Rosin:
Full House

Eva Blažková – flétna
Petra Arnerová – kytara

Jacques Ibert: Entr’acte

Ema Karafiátová – klavír
(žákyně Lenky Koudelkové – ZUŠ Klobouky u Brna)

Wolfgang Amadeus Mozart:
Sonáta Es dur KV 282 – 3. věta Allegro

Jean Sibelius:
The Sapin op.75 č.5

Ondřej Hořejší – kytara
(žák Petry Arnerové – ZUŠ A. Voborského Praha 4)
Petra Arnerová – kytara

Milan Tesař: Píseň pro Eugenii

Milan Arner – klarinet
Filip Hořínek – klavír

Eduard Douša:
Concertino per gioia – Intrada, Passacaglia, Vivo

Eva Blažková – zpěv
Filip Hořínek – klavír

Georg Friedrich Händel:
árie „How beautiful are the feet of them“ z oratoria Mesiáš

Wolfgang Amadeus Mozart:
Exsultate, jubilate, K.165
III. Tu virginum corona
IV. Alleluja

 

Vstupné dobrovolné – bude věnováno na podporu činnosti Klubu učitelů hudby se zrakovým postižením.

Klub učitelů hudby se zrakovým postižením je profesním sdružením v rámci Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Sdružuje zrakově postižené hudebníky, kteří se věnují převážně výuce hudby na základních uměleckých školách či konzervatořích. Pro své členy i pro další zrakově postižené hudebníky organizuje metodická školení a koncerty, blízce spolupracuje také s Konzervatoří a střední školou Jana Deyla a Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana v Praze.

Výstavy a akce

Norsko autem s dětmi – 3D projekce

Promítání stereofotografií a videí z letošní cesty dvou rodin po jižním Norsku autem.

První zastávkou bude dánský Legoland a pak již krásná norská příroda. Dozvíte se, jaké to je projet se drezínou kolem fjordů a mnoha tunely po nepoužívané železniční trati. Jak ve skutečnosti vypadá a jaká cesta vede k jeskyni Brufjellhålene, která na fotkách připomíná kapku. Podíváme se na vyhlídku Kazatelna u Stavangeru, k ledovci Buerbreen, na několik vodopádů a fjordů, do akvária v Bergenu i na vyhlídku Fløyen nad ním a po Trolí cestě sjedeme do Åndalsnes, kde cestu otočíme zpět na jih. Podíváme se ale ještě na Trolí stěnu a hlavně na ledový tunel vytesaný před jedenácti lety do 7 tisíc let starého ledovce. Na zpáteční cestě zastavíme v hlavním městě Norska Oslu a také ve vikingské vesničce – skanzenu na jihu Švédska. Můžeme také popovídat o trolech a o tom, jaké je to cestovat autem v Norsku s malými dětmi.

Na promítání dostanete k zapůjčení polarizační 3D brýle.

Promítání se koná ve středu 22. 11. 2023 v 18.00 v přednáškovém sále (4. patro) Technického muzea v Brně.

Vstupné dobrovolné.

Výstavy a akce

Za vědou a technikou do TMB II

přednáškový cyklus

Tak jako každým rokem přichystalo Technické muzeum v Brně na podzimní období 2023 cyklus osmi přednášek, který přináší zajímavá a netradiční témata pohledem odborníků. Dalo by se to shrnout slovy „Od pravěku po současnost a o vědeckých výzkumech a jejich výsledcích“.

Všechny přednášky se konají v přednáškovém sále (4. patro) Technického muzea v Brně, začínají v 17.30 a vstup je ZDARMA.

úterý 10. října 2023
Nahlédnutí do zákulisí Metodického centra konzervace

  • Rekonstrukce ruční ražby pražského groše – měření ryzosti stříbrných slitin
    Ing. Alena Selucká (MCK TMB)
  • Rozmanitost práce konzervátora-restaurátora – průzkum a konzervace vrtule letadla a laminátové plastiky
    Mgr. Karel Rapouch (MCK TMB)

Metodické centrum konzervace je jedno z odborných pracovišť Technického muzea v Brně, kde probíhá ošetřování sbírkových předmětů i konzervátorsko-restaurátorské práce na zakázku. Dozvíte se o tom, jak probíhá materiálový a technologický průzkum před procesem konzervování a restaurování, jaké tradiční a pokročilé metody průzkumu se používají, co obnáší vlastní restaurátorský zásah a také se seznámíte s ukázkami z činnosti tohoto pracoviště.

středa 18. října 2023
Digitální fotografie ve službách kriminalistiky
por. Ing. Martin Blahák (Krajské ředitelství Policie Jihomoravského kraje)

Přednáška nabídne stručný exkurz do moderních postupů a používaných technologií kriminalisticko-technické fotografické dokumentace v kontextu policejní praxe. Obsahuje zajímavosti o digitální fotografii v laboratoři, ohledání místa činu, postavy, ale i speciální postupy jako je například fotografie v ultrafialovém spektru.

úterý 24. října 2023
Stránská skála – přírodní a archeologický klenot města Brna
prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc. (Přírodovědecká fakulta, MU)

Národní přírodní památka tvořená jurskými vápenci s množstvím zkamenělin a medovými kalcity. Na svahu čtvrtohorní sedimenty s doklady o nejstarším ohništi na sever od Alp. Lov koní ve starší době kamenné, těžba rohovců a unikátní zvířecí figurka z pozdní doby kamenné. Krinoidové vápence jako surovina středověkých kameníků. Přírodní jeskyně a umělé dutiny z 2. světové války.

úterý 31. října 2023
Kterak nás sežere čínský kosmický drak
Ing. Tomáš Přibyl (TMB)

Před koncem dekády se projdou čínští kosmonauti po Měsíci a krátce poté přiveze automatická sonda vzorky hornin z Marsu. K tomu vlastní orbitální stanice, raketoplán nebo plán na výstavbu lunární základny. Před startem má velký kosmický teleskop, sondy k asteroidům, kometám nebo mimo hranice Sluneční soustavy. A jako třešnička navíc, řada komerčních firem, které vyvíjí vlastní rakety, družice a další techniku či služby. To vše a ještě mnohem více je dnešní kosmonautika v Čínské lidové republice.

úterý 7. listopadu 2023
Je Pluto planetou?
Mgr. Pavel Gabzdyl (Hvězdárna a planetárium Brno)

Proč astronomové vyškrtli Pluto ze seznamu planet? Co je Pluto zač? A kolik je vlastně planet? Zdánlivě jednoduché otázky nás přivedou k zajímavým souvislostem týkajících se nejen naší Sluneční soustavy, ale rovnou celého vesmíru!

úterý 14. listopadu 2023
Archeologie doby římské v digitálním věku
Mgr. Marek Vlach, Ph.D. (Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.)

Archeologie nejen tohoto období v průběhu svého vývoje adaptovala celou řadu metod, technik a nástrojů z oblasti výpočetních technologií. Prolínají se oborem od prostředí terénních výzkumů a prospekcí, zpracování archeologických informací a jejich vyhodnocení pomocí různých metod, až po digitální rekonstrukce a různé formy vizualizace a prezentace výsledků oboru široké veřejnosti. Těžištěm přednášky pak budou především v současnosti široce využívané programy zaměřené na analýzu prostorových informací nebo modelování a simulace různých procesů v rámci minulých společností. Tyto metody našly uplatnění např. v případě modelování logistiky a zásobování římské okupační armády na germánském území v době markomanských válek či dopadu epidemické události ve 2. polovině 2. století n. l. na různé oblasti římského světa.

úterý 21. listopadu 2023
Bitva u Slavkova – na prahu nové doby
Mgr. Bc. Tomáš Řepa, Ph.D. (Univerzita obrany)

Dne 2. prosince 1805 se střetly armády tří císařů v blízkosti Brna, výsledek bitvy výrazně poznamenal dění na evropském kontinentu. Slavkov není jen samotná bitva, ale i množství osudů s ním spojených, nové trendy ve vojenství a technice. Pojďme si připomenout tuto významnou událost.

středa 29. listopadu 2023
Vojáci od Slavkova – multidisciplinární přístup k analýze skeletů z hromadného hrobu v Brně
RNDr. Kateřina Vymazalová, Ph.D. a kol. (Lékařská fakulta, MU)

Při rekonstrukci sklepních prostor domu na Staňkově ulici v Brně byly objeveny lidské kosterní pozůstatky dvanácti osob uložené ve společné hrobové jámě. Tento hrob svým uspořádáním odpovídal hromadným pohřbům při válečných konfliktech, epidemiích či hladomorech. Pomocí radiokarbonové metody byly skelety datovány do počátku 19. století, kdy ve střední Evropě probíhaly napoleonské války. Podrobná analýza osteologického souboru prozradila, že v hrobě byli pohřbeni mladí muži ve věku od 20 do 30 let s průměrnou tělesnou výškou 167,6 cm. Výsledky četných přírodovědných analýz potvrdily, že je vysoce pravděpodobné, že ve studovaném hromadném hrobě byly pohřbeny oběti Bitvy tří císařů, která se uskutečnila v nedalekém Slavkově dne 2. 12. 1805.

Výstavy a akce

Vážení přátelé,

pracovníci oddělení Dokumentace slepecké historie si vás dovolují pozvat na hudební dýchánek, který proběhne v hlavní budově Technického muzea v Brně v úterý 3. října 2023 v unikátní expozici Salon mechanické hudby. Komorní koncert začíná v 16.00, vstup je volný. Přicházet můžete již od 15.30, bude pro vás otevřený hlavní vchod.

Tentokrát vystoupí nevidomý Martin Baláž, talentovaný zpěvák a klávesista. Martin pracuje v brněnském TyfloCentru jako lektor speciální výpočetní techniky pro zrakově postižené. Ve volném čase se věnuje divadlu – hraje v amatérském souboru Divadélko Fortel. Hudební vzdělání získal ve Speciální škole pro zrakově těžce postižené v Brně a na koncertě v muzejní expozici bude interpretovat oblíbené šlágry i méně známé písně.

Srdečně vás všechny zveme.

Eliška Hluší
Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně

Výstavy a akce

Drakiáda na letišti Vyškov

Aeroklub Vyškov a Technické muzeum v Brně zvou všechny děti a rodiče na drakiádu, která se koná 16. 9. 2023 od 10.00 do 16.00 na letišti ve Vyškově.

Můžete se těšit na dílničku Technického muzea v Brně, kde si vaše ratolesti budou moci vyrobit letadýlko.

Drakiáda na letišti Vyškov Marchanice je spojená s ukázkou letadel Aeroklubu Vyškov a rovněž možností návštěvy Leteckého muzea. Proběhnou také ukázky techniky policie a vyhlídkové techniky. Můžete také využít nabídku vyhlídkových letů.

Akci pořádá Aeroklub Vyškov.

Vstup na akci je ZDARMA.

 

 

Výstavy a akce

Evropské dny konzervování-restaurování 2023 v Technickém muzeu v Brně

Technické muzeum v Brně se letos v říjnu opět zapojí do Evropských dnů konzervování-restaurování (European Days of Conservation-Restoration), jejichž hlavním cílem je prezentovat společenský význam profese konzervování-restaurování.

Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně se spolu s edukačním oddělením muzea připojuje k Evropským dnům konzervování-restaurování programem s programem pro veřejnost:

9.–10. 10. 2023
Restaurátorský workshop pro děti

Děti si prakticky vyzkouší práci restaurátora.

10. 10. 2023 v 17.30
Dvě přednášky pro laickou i odbornou veřejnost s názvem „Nahlédnutí do zákulisí Metodického centra konzervace“

MCK je odborným pracovištěm Technického muzea v Brně, které provádí ošetřování sbírkových předmětů i konzervátorsko-restaurátorské práce na zakázku. Posluchači se dozvědí, jak probíhá materiálový a technologický průzkum před procesem konzervování a restaurování, jaké tradiční a pokročilé metody průzkumu se používají, co obnáší vlastní restaurátorský zásah a také se seznámí s ukázkami z činnosti tohoto pracoviště.
První z přednášek se zaměří na rekonstrukci ruční ražby pražského groše – měření ryzosti stříbrných slitin. Následující přednáška se zabývá rozmanitostí práce konzervátora-restaurátora a věnuje se průzkumu a konzervaci vrtule letadla a laminátové plastiky.

12. 10. 2023, 15.00–18.00
Odpoledne otevřených dveří v konzervátorské laboratoři Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně

Zájemci o obor konzervování-restaurátorství mají příležitost se setkat přímo s odborníky ve výzkumné laboratoři, v restaurátorské dílně, v ateliéru textilu a kovolitecké experimentální dílně. V posledně jmenované jim pracovníci MCK TMB  přiblíží slévárenské technologie a postupy např. při výrobě odlitků metodou přesného lití do keramické skořepiny. V ateliéru textilu se seznámí s ukázkami konzervování-restaurování unikátních vzorníků bývalých brněnských textilních podniků z přelomu 19. a 20. století. Z dalšího můžeme jmenovat např. metodu identifikace a šetrného čištění stříbra nebo postupy záchrany archeologických železných arfetaktů.
UPOZORNĚNÍ
Zájemce o prohlídku prostor MCK TMB se při příchodu přihlásí na pokladně muzea,
kde jim budou poskytnuty informace o časové posloupnosti jednotlivých exkurzí.
Vstupy budou zhruba po 20 minutách.

Vstup na tuto akci je zdarma a poslední je v 17.30.

Výstavy a akce

Experimentální tavby v replikách raně středověkých železářských kusových pecí

sobota 23. září 2023 od 10.00 do 17.00 hod.
areál Staré huti u Adamova.

Akce je pokračováním série experimentálních taveb v replikách raně středověkých kusových železářských pecí, prováděných již po několik let s cílem přispět k pochopení této staré technologie a současně propagovat památky spojené s historií starého železářství.

Pece jsou vybudovány na základě poznatků získaných během archeologických výzkumů hutnických dílen z 8.–10. století nalezených ve střední části Moravského krasu, v okolí dnešních obcí Olomučany, Rudice, Habrůvka a Babice nad Svitavou.

Tavba probíhá po několik hodin, během nichž je do pece za stálého dmýchání vzduchu vsazována vypražená drcená železná ruda a dřevěné uhlí. Výsledkem úspěšné tavby je tzv. železná houba – těstovitá hmota obsahující mimo vlastního železa i strusku a části nespáleného dřevěného uhlí. Houba je ihned po vytažení z pece zpracovávána dřevěnou palicí na dřevěném špalku, aby došlo k její homogenizaci a vytěsnění nečistot. Tento železný kus, který tvořil výrobek raně středověké huti, se nazývá železná lupa a byl dále kováři zpracováván na požadované výrobky.

Tavby pořádá Technické muzeum v Brně společně se Spolkem Františka (jednou ze sekcí Kruhu přátel Technického muzea v Brně), Středoevropskou cestou železa a Archeologickým ústavem AVČR v Brně.

V případě nepřízně počasí (trvalý déšť) se akce nekoná.

Experimentální a ukázkové tavby jsou v areálu národní kulturní památky Stará huť u Adamova pořádány každoročně v měsíci květnu – v rámci akce „Workshop starého železářství“ a „Setkání ve střední části Moravského krasu“ a v měsíci září. Informaci o přesném datu a další podrobnosti je možné nalézt na webu Technického muzea v Brně a též na adrese http://www.starahut.com.

 

 

Výstavy a akce

Den uniformovaných sborů v Kroměříži

7. 10. 2023, 10.00–17.00
Letiště Kroměříž

Přehlídka techniky, výzbroje a výstroje obrany státu, historické i současné, včetně akčních ukázek – to je Den uniformovaných sborů. Jedná se již o tradiční podzimní akci města Kroměříže, na které se podílí také Technické muzeum v Brně. Letošní ročník se kromě moderních dějin zaměří i na ty starší.

Ohlédnutí do historie souvisí s letošním 760. výročím města Kroměříže. Rytířský turnaj bude připomenutím středověku a doby Bruna ze Schauenburku a do období raného novověku zavede příchozí návštěva žoldnéřského tábora a vojenské šarvátky z třicetileté války.

K vidění budou:

  • historická letadla, tanky, bojová vozidla pěchoty
  • hasičské stříkačky
  • policejní vozidla
  • dynamické ukázky a scénky
  • středověký rytířský turnaj
  • tábor a šarvátka z doby třicetileté války
  • mobilizace 1938
  • boje u Sokolova a osvobození Kyjeva

Den uniformovaných sborů se koná v sobotu 7. října od 10 do 17 hodin v areálu kroměřížského letiště. Na jeho přípravě se podílejí Dům kultury v Kroměříži, město Kroměříž, spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně a koná se pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Akce patří mezi největší tuzemské přehlídky práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie.

V pátek 6. října odpoledne bude možné si v prostoru bývalého vojenského cvičiště Hvězda nad Těšnovicemi (Ostrá hora) prohlédnout tábor vojenské techniky a svézt se ve vojenských vozidlech. Páteční večer pak bude od 20. hodiny v sále Sokolského domu patřit Dobovému plesu, který je zaměřený na historické období první republiky a 2. světové války.

Připravené budou i stánky s občerstvením a army sortimentem.

Technické muzeum v Brně také chystá stánek s aktivitami pro malé i velké.

Pro cestu na kroměřížské letiště a zpět můžete využít kyvadlovou dopravu autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně:

jízdní řád ke stažení (pdf)

Akce se koná za každého počasí, vstup je zdarma.

Foto z roku 2022, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Premiéra snímků v historické stereovizi – KLDR

V průběhu celého měsíce září 2023 budou v historické sterovizi poprvé promítány unikátní 3D snímky z Korejské lidově demokratické republiky. Snímky byly pořízeny v roce 1979 Ottou a Ivou  Čačkovými a kromě několika záběrů z metropole Pchjongjangu se zaměřují především na historické památky jako kláštery, svatyně či královské hrobky a také na přírodní scenérie, jako jsou například hora Mjochjangsan s klášterm Pochen nebo pohoří Komgangsan s vodopády a lagunami na řece Kurjong.

Technické muzeum v Brně získalo snímky v loňském roce z pozůstalosti PhDr. Otto Čačky.

Historická stereovize je umístěna ve vstupní hale muzea a návštěvníci ji mohou navštívit i samostatně, bez návštěvy ostatních expozic muzea. Je to prohlížecí přístroj na stereodiapozitivy, který může používat až pětadvacet diváků současně. Využitím optických zákonů vytváří panoráma u diváků dojem trojrozměrnosti sledovaného obrázku. Na přelomu 19. a 20. století byly světelné panorámy oblíbenou atrakcí – předchůdkyní biografů. Toto zařízení v Technickém muzeu v Brně je jedním z mála doposud provozuschopných originálů ve střední Evropě.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/premiera-snimku-v-historicke-stereovizi-kldr/