Výstavy a akce

Komentované prohlídky výstavy DIGITÁLKY

Výstavu náramkových hodinek s elektrickým a elektronickým pohonem, quartzovým (křemíkovým) oscilátorem či řízených dálkovým signálem a zčásti také s využíváním digitálního ukazatele času (všechny vyobené v 50. až 90. letech 20. století), si ve dvou termínech můžete prohlédnout s odborným komentářem:

  • v pátek 28. 4. 2023 v 15.00
  • v sobotu 29. 4. 2022 v 11.00

Výstavou vás provede Libor Hovorka, sběratel a také majitel jedné z nejrozsáhlejších sbírek různých druhů hodinových mechanismů: náramkových, kapesních, kuchyňských a dalších.

Komentované prohlídky mají omezenou kapacitu 15 osob, zájemce proto prosíme, aby si nejpozději do 24. 4. 2023 zarezervovali místo e-mailem na adrese akce@tmbrno.cz.

Vstupné

  • Vstupné pouze na komentovanou prohlídku je 40 Kč (základní vstupné) a 20 Kč (zlevněné vstupné).
  • Komentovanou prohlídku můžete navštívit i v rámci prohlídky celého muzea, v tomto případě platíte plné vstupné – základní vstupné: 150 Kč,  případně zlevněné vstupné 80 Kč či rodinné vstupné 350 Kč. Podrobnosti ke vstupnému naleznete zde.

Výstavy a akce

Mladý těšanský kovář

2. 9. 2023
Kovárna v Těšanech

Tradiční přehlídka nastupující generace kovářů s názvem Mladý těšanský kovář se uskuteční v sobotu 2. září 2023. Kovářské práce se budou odehrávat v době od 8 do 14 hodin a veřejnost bude moci sledovat kováře při práci přímo v historické kovárně spravované Technickým muzeem v Brně v rámci 25. ročníku Národopisných slavností v obci Těšany. Výsledky práce posoudí odborná porota a své hodnocení následně vyhlásí v 14.30 hod. před kovárnou, kde také ocení nejzdařilejší plastiky. Vykovaná díla se následně stanou součástí expozice kovářství.

Návštěvníci akce budou moci zavítat do expozice kovářství a kolářství v kovárně zdarma, ale nebudou tento den poskytovány průvodcovské služby.
Program Národopisných slavností bude zveřejněn v srpnu.

Součástí akce bude dětský program na kovárně – včetně tradiční výtvarné soutěže o nejhezčí a originální obrázek na téma „Okovej mi kováříčku mou truhličku“. Vítězové budou vybráni ve dvou kategoriích: předškolní děti (do 6 let) a mladší školní věk (do 10 let). Do soutěže se mohou zapojit i starší děti, které budou oceněny individuálně. Vyhlášení vítězů dětské soutěže proběhne před kovárnou ve 14.00 hod.

Akce se koná v Kovárně v Těšanech
664 53 Těšany 66
telefon: 724 239 656

Mladý těšanský kovář 2022, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Damask XIX – workshop kovářů damascenské oceli

23.–24. 6. 2023
Kovárna v Těšanech

Ve dnech 23.–24. června se bude konat pracovní setkání kovářů damascenské oceli. První den bude kovárna vyhrazena pouze kovářům, širokou veřejnost však zveme na sobotu 24. června, kdy bude možné pozorovat kováře při práci a kdy již budou k vidění první nové výrobky. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout výstavu s výrobky z minulých ročníků.

Akce se koná v Kovárně v Těšanech
664 53 Těšany 66
telefon: 724 239 656

Výstavy a akce

Dny elektronové mikroskopie 2023
v Technickém muzeu v Brně

Jedinečné setkání s historickými elektronovými mikroskopy za účasti odborníků mezinárodní firmy Thermo Fisher Scientific, lídra ve vývoji a výrobě elektronových mikroskopů.

v pátek 24. března 2023
9.00–21.00

Pro školy

10.00–15.00 (poslední vstup), vždy po půlhodinách
Program pro školy je pouze na objednání, a to emailem na adrese objednavky@tmbrno.cz. Do předmětu zprávy prosím napište DEM.
Vstup na program v expozici Optika je zdarma, nezahrnuje však prohlídku ostatních muzejních expozic.

Pro veřejnost

9.00–17.00 (poslední vstup v 16.30)
Vstup za plné vstupné – s možností prohlídky celého muzea.

17.00–21.00 (poslední vstup ve 20.30)
Vstup zdarma bočním vchodem – bez možnosti prohlídky celého muzea.

PROGRAM – celodenní

Odborníci z pobočky firmy Thermo Fisher Scientific, jejíž brněnské centrum patří mezi největší pobočky na světě, uvedou v expozici elektronových mikroskopů v Technickém muzeu v Brně do provozu vybrané přístroje z muzejní sbírky, vysvětlí jejich funkci, využití a podrobně představí, jak se s těmito mikroskopy pracuje.

Úžasné divadlo fyziky – mravenečkův zoubek

Pokusy Úžasného divadla fyziky (ÚDiF) provedou zájemce cestou elektronovým mikroskopem. „Získáme spolu elektrony, urychlíme je, dovedeme na správné místo a zjistíme, jak s jejich pomocí vytvořit detailní obraz. Uvidíte, co všechno se musí stát, abyste se mohli podívat mravenci na zoubek,“ říká Barbora Mikulecká z ÚDiFu.

Soutěže firmy Thermo Fisher Sciencific

  • Kahoot – poznávání zvětšenin z elektronických mikroskopů
  • Překonej našeho ředitele v rozložení hlavolamů

Část expozice Technického muzea v Brně s názvem Optika je věnovaná výzkumu a výrobě elektronových mikroskopů. Nabízí historický vývoj mikroskopů a na originálních přístrojích vysvětluje princip a funkce mikroskopu světelného a elektronového. Raritou je stolní elektronový mikroskop BS 242 Armina Delonga, který na celosvětové výstavě Expo 58 v Bruselu získal zlatou medaili.

Videopozvánka na Dny elektronové mikroskopie v Technickém muzeu v Brně

Výstavy a akce

Vážení přátelé,

pracovníci oddělení Dokumentace slepecké historie si vás dovolují pozvat na komorní koncert – hudební dýchánek, který proběhne v hlavní budově Technického muzea v Brně ve středu 1. března 2023 v unikátní expozici Salon mechanické hudby. Komorní koncert začíná v 16.00, vstup je volný.

Vystoupí nevidomý flétnista Martin David s Andreou Klement za klavírního doprovodu profesorky Marie Wiesnerové z Konzervatoře Jana Deyla v Praze. Zazní díla klasických, romantických a soudobých skladatelů. Program bude uvádět Martin David.

Martin David se narodil 29. ledna 1992 v Hradci Králové. Hru na flétnu začal studovat v červnu roku 2005 u profesora Miloslava Tenglera. Ve studiu pokračoval v Praze na Konzervatoři Jana Deyla v letech 2007–2014: hru na flétnu u Magdalény Hegerové a klasický zpěv u Petra Kosiny. Od října roku 2014 studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, obor hra na flétnu u profesora Václava Kunta. V současné době žije v Brně.

Srdečně vás všechny zveme.

Eliška Hluší
Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně

Akce probíhá za finanční podpory statutárního města Brna.

Výstavy a akce

V pondělí 1. května 2023 se pod názvem Veveří 2023 koná již patnáctý sraz historických vozidel s přehlídkou elegance. Chcete-li být u startu jejich jízdy Brnem, přijďte na parkoviště u budovy Technického muzea v Brně na Purkyňově ulici č. 105.

Účastníci přehlídky sem budou přijíždět od 8 hodin. Po prezentaci a technické přejímce a rozpravě budou vozy od cca 9.30 startovat v minutových intervalech na jízdu brněnskými ulicemi, kolem ZOO a přehrady až na Příhrádek hradu Veveří. Po příjezdu na Příhrádek proběhne přehlídka elegance historických vozidel a jejich posádek. V odpoledních hodinách (cca v 15.00) se účastníci vydají na cestu domů.

Akci pořádá Veteran Praga Car Club Brno

Výstavy a akce

Víkend herních legend  2023

14. 10. 2023, 10.00–17.00
Hlavní budova muzea

Po úspěšných turnajích v retrogamingu z let 2019–2022 připravilo Technické muzeum v Brně na 14. 10. 2023 další kolo eventu. Soutěžit se bude celý den, a to s kapacitou až 120 hráčů.

V sázce budou opět skvělé ceny nejen z herního světa, a to pro první tři nejlepší hráče každé z her. Hrát se bude o poukazy na hry, příslušenství a hmotné ceny.

více informací později

 Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

 

Výstavy a akce

Pohádkový advent v Technickém muzeu v Brně

26. 11. 2023
Hlavní budova muzea

Na klasické české pohádky se můžete těšit v předvánočním čase v hlavní budově muzea. Princ Bajaja, Zlatovláska, Popelka, vodník, šikovný švec, čert, krásná princezna a mnoho dalších pohádkových postaviček oživí expozice a výstavy. Chybět nebude ani oblíbená pohádková kostymérna a hádání písniček a obrázků. Akce je vhodná i pro nejmenší děti. Jako odměnu si tu děti skládají vlastní pohádkovou knížku s omalovánkami.

více informací později

Výstavy a akce

Z pohádky do pohádky

5. 8. 2023
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Jeden z nejoblíbenějších programů zavítá letos do půvabné krajiny Českomoravské vrchoviny, na Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Těšit se můžete na osvědčený tým kovářů, který vám předvede ukázky kování na velkém hamerském kladivu i na ručních kovadlinách. Úkoly budou volně inspirované slavnými filmovými pohádkami jako např. O statečném kováři, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Třetí princ apod.

více informací později

Výstavy a akce

I v roce 2023 se vaši kamarádi Šroubek a Matička chystají na spoustu výletů. Navštíví mimobrněnské památky Technického muzea v Brně a pokud budete chtít, můžete vyrazit s nimi. Na každé památce je připravena jedna akce s doprovodným programem.

Některé památky při nich ožívají řemeslníky nebo posádkou a všude vás čekají zábavně naučná stanoviště, kde se můžete aktivně zapojit. Vyzkoušíte si svoje znalosti, postřeh, zručnost i tělesnou kondici a nudit se rozhodně nebudete. Návštěvu památky můžete spojit i s výletem do zajímavého okolí.

Upomínkou na výlet se mohou stát pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

 Putovník
Jezdíte s dětmi na výlety? Máme pro vás průvodce s názvem Hravé putování po památkách, tzv. Putovník. Najdete v něm mapku mimobrněnských památek TMB, kvíz a ke každé z památek hravé úkoly a otázky. Informace a odpovědi zjistíte při prohlídce památky. Na každé stránce je také místo, kde si můžete dát razítko navštívené památky. Komu se podaří navštívit aspoň 3 památky a získat do Putovníku jejich razítko, získává odměnu! V takovém případě prosím kontaktujte Mgr. Alenu Najbertovou: najbertova@tmbrno.cz, tel.: 541 421 442, mobil: 778 466 978.
Putovník získáte zdarma na pokladně kterékoli památky TMB.

Na zadní straně Putovníku najdete kvíz, správné odpovědi si můžete zkontrolovat zde:
1) C, 2) B, 3) A, 4) A, 5) B, 6) A, 7) C.

Nová hra – sbírejte pohlednice

V turistické sezóně 2023 si můžete na památkách ve správě Technického muzea v Brně zakoupit pohlednice se Šroubkem a Matičkou a pokud na pokladně v hlavní budově muzea předložíte nejméně tři různé, získáte dětskou vstupenku do muzea zdarma. Více informací zde: Sbírejte pohlednice se Šroubkem a Matičkou.

Putování v roce 2023

15. 4. 2023 – Na vandr do mlýna (Slup)

Pojďte s námi do slupského mlýna, kde se dozvíte, co všechno se ve mlýně dělalo a jaké profese se tu uplatnily. Děti samy si projdou jednotlivé fáze, které k vyučení na mlynáře byly potřeba. Stanou se práškem, mládkem, stárkem a nakonec i panem mlynářem. Dále si vyzkouší činnosti krajánka a sekerníka. Vydejte se na vandr!

29. 4. 2023 – Řemeslné pohádky (Kuželov)

V roce 2021 vyšla v nakladatelství Grada kniha Řemeslné pohádky s pohádkami Sandry Dražilové Zlámalové a ilustracemi Marie Koželuhové. Tato kniha se nám stala inspirací k vytvoření programu v prostorách kuželovského mlýna. Můžete se těšit na příběhy řemeslníků a pohádkových bytostí, které se protnuly dohromady. Mnohdy je z toho pořádný zmatek a bude na dětech, aby jim pomohly dát vše do pořádku. Akce je vhodná i pro nejmenší děti.

27. 5. 2023 – Slované na huti (Stará huť)

Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu s ukázkami tavby železné rudy, kování, vypalování keramiky a dalších řemeslných technik v podání starých Slovanů ze sdružení DAGA a odborníků nejrůznějších profesí. Akce bude doplněna interaktivními aktivitami TMB, tentokrát na téma kvízy a hlavolamy

10. 6. 2023 – Za hradbou v bezpečí (Šatov)

Historie opevňování sahá opravdu hodně hluboko a opravdovými mistry tohoto oboru byli Římané. Jak se opevnění vyvíjelo od dřevěných palisád, přes vrcholně středověké kamenné hradby, cihlové bastionové pevnosti až po betonové objekty 20. století bude námětem letošního programu v Šatově. Na děti čeká spousta úkolů inspirovaných tematikou opevnění. Akce je součástí Dne pevnostních muzeí a kromě TMB se na ní podílí řada dalších subjektů.

15. 7. 2023 – Za Maryšou do Těšan (Těšany)

Nejslavnější těšanská rodačka Maryša, hrdinka stejnojmenné divadelní hry bratří Mrštíků, bude průvodkyní letošního programu. Prozradí vám, jak se na vesnici žilo a pracovalo, jaké nářadí a nástroje se používaly, co si lidé oblékali a co jedli. Vydejte se s námi hledat stopy, které Marie Turková, předobraz Maryši, v obci zanechala

5. 8. 2022 – Z pohádky do pohádky (Šlakhamr)

Jeden z nejoblíbenějších programů zavítá letos do půvabné krajiny Českomoravské vrchoviny, na Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Těšit se můžete na zkušený tým kovářů, který vám předvede ukázky kování na velkém hamerském kladivu i na ručních kovadlinách. Úkoly budou volně inspirované slavnými filmovými pohádkami jako např. O statečném kováři, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Třetí princ apod.

Kromě výletů se můžete se Šroubkem a Matičkou bavit a objevovat nové věci i v Brně. V hlavní budově pro vás chystáme:

25. 3. 2023 – Zločinu na stopě – rodinný den v TMB

Námětem letošního rodinného dne bude práce detektivů a kriminalistů. Přiblížíme si jednotlivé kriminalistické metody. Děti si je budou moci ve zjednodušené podobě sami vyzkoušet. Připomeneme slavné detektivy známé z televizní obrazovky. Přiřadíme jednotlivé stopy ke konkrétním metodám, které je zkoumají. Účastníci si své schopnosti vyzkouší při řešení konkrétního případu – únosu z muzea.

26. 11. 2023 – Pohádkový advent v TMB

Na klasické české pohádky se můžete těšit v předvánočním čase v hlavní budově muzea. Princ Bajaja, Zlatovláska, Popelka, vodník, šikovný švec, čert, krásná princezna a mnoho dalších pohádkových postaviček oživí expozice a výstavy. Chybět nebude ani oblíbená pohádková kostymérna a hádání písniček a obrázků. Akce je vhodná i pro nejmenší děti. Jako odměnu si tu děti skládají vlastní pohádkovou knížku s omalovánkami.

Výstavy a akce

Za Maryšou do Těšan

15. 7. 2023
Kovárna v Těšanech

Nejslavnější těšanská rodačka Maryša, hrdinka stejnojmenné divadelní hry bratří Mrštíků, bude průvodkyní letošního programu. Prozradí vám, jak se na vesnici žilo a pracovalo, jaké nářadí a nástroje se používaly, co si lidé oblékali a co jedli. Vydejte se s námi hledat stopy, které Marie Turková, předobraz Maryši, v obci zanechala.

více informací později

Výstavy a akce

Slované na huti

27. 5. 2023
Stará huť u Adamova

Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu s ukázkami tavby železné rudy, kování, vypalování keramiky a dalších řemeslných technik v podání starých Slovanů ze sdružení DAGA a odborníků nejrůznějších profesí. Akce bude doplněna interaktivními aktivitami TMB, tentokrát na téma kvízy a hlavolamy.

více informací později

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/slovane-na-huti-2023-05-27/