Výstavy a akce

Za vědou a technikou do TMB III

přednáškový cyklus

Tak jako každým rokem přichystalo Technické muzeum v Brně na podzimní období 2024 cyklus osmi přednášek, který přináší zajímavá a netradiční témata pohledem odborníků.

Všechny přednášky se konají v přednáškovém sále (4. patro) Technického muzea v Brně.
Začínají v 17.30 a vstup je ZDARMA.

16. října 2024
Mgr. Tomáš Antoš (Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.)
Barbarští válečníci ve službách Říma
Auxiliární oddíly římské císařské armády ve válce i v míru

Přednáška seznámí posluchače s problematikou vojenských oddílů římské armády tvořených bojovníky z podrobených kmenů a etnik na území římského impéria. Ve stručnosti bude představeno historické pozadí vzniku tzv. auxiliárních oddílů. Dalšími tématy bude organizace a velení těchto jednotek a jejich celkový význam ve struktuře římského vojska. V rámci přednášky budou uvedeny také nejzajímavější archeologické lokality spojené s působením auxiliárních vojáků.

23. října 2024
Mgr. Bc. Tomáš Řepa, Ph.D. (Univerzita obrany)
Osvobození Brna a bitva u Ořechova v dubnu 1945

Brno v závěru druhé světové války představovalo důležitý cíl snah o osvobození od nacistické okupace. Vše směřovalo k tvrdé konfrontaci. K Brnu byly staženy poslední německé rezervy, bez dobytí důležité výšiny u Ořechova by bylo získání Brna velmi obtížné. Dramatické okolnosti vojenských operací v dubnu 1945 budou v přednášce doplněny i o vzpomínky tehdejších pamětníků.

6. listopadu 2024
prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc. (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Zlaté poklady pravěkého světa: nejstarší a nejznámější světový, největší český

Nejstarší zlatý poklad na světě pochází z bulharské Varny a je datovaný na počátek pozdní doby kamenné (kolem 4500 let před n. l.). Na unikátním pohřebišti zde bylo v letech 1972–1991 vyzvednuto kolem 3000 zlatých předmětů o hmotnosti 6 kg, což nemá v té době na světě obdoby. Vedle zlatých náramků, spirálek, kruhů a nášivek zejména býků je nutné zmínit zlaté žezlo a diadém či zlatým plechem zdobené dřevěné topory kamenných sekeromlatů.

Nejznámějším zlatým pokladem je proslulá pohřební výbava faraona Tutanchamona objevená v roce 1922 v Údolí králů v Egyptě. Pochází z doby cca 1330 před n. l., je tedy o 3000 let mladší než poklad z Varny. Vedle pozlaceného trůnu, královského vozu, 4 pohřebních skříní, je to zejména třetí rakev zhotovená ze zlatého plechu (110, 4 kg) a zlatá maska (10 kg) ležící přímo na mumii.

Největší český a zároveň evropský zlatý poklad pochází z Podmokel na Rakovnicku. V roce 1771 zde bylo v bronzovém kotli nalezeno zhruba 7000 zlatých keltských mincí, které dohromady vážily asi 50 kg. Bohužel naprostá většina tohoto nálezu byla přetavena na zlaté dukáty Marie Terezie a knížete Fürstenberka.

13. listopadu 2024
Mgr. Eva Vaníčková (Moravské zemské muzeum; Brno)
Antropologická rekonstrukce podoby, metoda jak vrátit tváře mrtvým

Rekonstrukce podoby člověka podle lebky je metoda, pomocí které je možné člověku znovu navrátit jeho tvář. Její využití je především v paleoantropologii, v historické a forenzní antropologii. Přednáška posluchače seznámí nejen s metodou samotnou, ale i s pracovními výstupy Laboratoře antropologické rekonstrukce Moravského zemského muzea v Brně.

20. listopadu 2024
kpt. Ing. Michal Dermek (Krajské ředitelství Policie Jihomoravského kraje)
Písmoznalectví, identifikační zkoumání ručního písma

Oblast zkoumání ručního písma ve znaleckých oborech písmoznalectví, kriminalistika a expertíza písma jsou českou paralelou disciplíny nazývané ve světě anglicky „forensic handwriting examination“, v překladu „forenzní zkoumání ručního písma“ nebo také německy „gerichtliche Schriftvergleichung“. v překladu „soudní porovnání písma“. Jde o souhrn postupů s cílem identifikace osob podle jejich ručně psaných projevů na základě jedinečných modifikací v písmu každé osoby a teorii dynamických stereotypů. Prezentovány budou základní premisy, přístupy a metody zkoumání, technické vybavení, specifika biometrických podpisů a zajímavé kazuistiky.

27. listopadu 2024
Ing. RNDr. Martin Marek, Ph.D., MBA (Masarykova univerzita; Brno)
Bioluminiscence – co to je a proč by nás to mohlo zajímat?

V průběhu miliónů let evoluce se některé formy života naučily produkovat a využívat takzvané studené světlo. Studené proto, že jeho vznik bývá velice efektivní a jen málo investované energie je ztraceno ve formě tepla, tedy přesně naopak než u běžných svítidel. Tato výjimečná a nepřehlédnutelná schopnost, nazývaná bioluminiscence, se vyskytuje spíše zřídka, ale zato napříč širokým spektrem organismů: od těch nejjednodušších, jako jsou bakterie a houby, přes bezobratlé – hmyz, korýše či žahavce – až po obratlovce – ryby a žraloky. V rámci přednášky budou představeny základní principy bioluminiscence, nejnovější poznatky a trendy ve výzkumu, praktické aplikace až po konstrukci přírodou inspirovaných zdrojů světla s nulovou spotřebou elektřiny.

4. prosince 2024
Mgr. Pavel Gabzdyl (Hvězdárna a planetárium Brno)
Kosmická střelnice

Nejen Měsíc, ale i další tělesa jsou pohyblivé terče nebezpečných projektilů v podobě planetek či zbloudilých komet. Jejich dopady sehrály zásadní roli ve formování naší Sluneční soustavy, a dokonce i života na naší planetě. V přednášce se zaměříme na ty nejdrastičtější kosmické karamboly, jaké se v našem vesmírném sousedství odehrály, včetně toho, který zasáhl před 30 lety planetu Jupiter.

11. prosince 2024
Ing. Tomáš Přibyl (Technické muzeum v Brně)
Stane se Blue Origin „druhou SpaceX“?
Kosmické cesty firmy zakladatele Amazonu Jeffa Bezose

Stometrová raketa New Glenn, série sond na Měsíc, lunární modul pro astronauty programu Artemis, orbitální stanice, vlastní pilotovaná loď, tisíce komunikačních družic Kuiper… Toto všechno, a mnohem více je soukromá firma Blue Origin, kterou založil a vede americký podnikatel Jeff Bezos. Zakladatel Amazonu má prakticky bezednou kapsu, ale budou jen neomezené finanční zdroje na jeho velkolepé kosmické plány stačit?

Výstavy a akce

Technické muzeum v Brně pořádá v sobotu 14. září 2024 v areálu Staré huti u Adamova ukázkovou tavbu v rekonstrukcích raně středověkých železářských kusových pecí.

Tavby by měly započít cca v 9.00 a budou ukončeny cca v 16.00–17.00. V případě velmi nepříznivého počasí či úředního zákazu rozdělávání ohňů se akce nekoná.

Tentýž den se u nedaleké Býčí skály koná „Setkání přátel halštatské kultury“, pořádané Muzeem Blanenska.


Z důvodu nebezpečí pádu stromů je uzavřena modrá turistická cesta mezi jeskyní Jáchymkou a Býčí skálou.

 

 

Výstavy a akce

Účastníci srazu historických automobilů „Z“ se shromáždí u Technického muzea v Brně

Letos si připomínáme 100. výročí od prvního sériově vyráběného vozu z brněnské Zbrojovky. V květnu 1924 byl totiž na Mezinárodní výstavě automobilů v Brně pod názvem „Disk“ oficiálně představen malý lehký vůz s dvoutaktním čtyřválcovým motorem.

O deset let později, v dubnu 1934, byl v Brně na výstavišti majiteli automobilů této značky a zástupci Zbrojovky Brno založen Z-klub.

Tato krásná výročí si připomeneme nejen výstavou, kterou Technické muzeum v Brně chystá na podzim letošního roku, ale také v pátek 5. 7. 2024, kdy se od 10.00 do areálu muzea sjedou majitelé historických automobilů z brněnské Zbrojovky. Takzvané Zetky zde budou vystavené cca do 13.00, přijďte se podívat. Z muzea pak Zetky vyrazí do vily Stiassny a v sobotu budou k vidění na nádvoří zámku v Lysicích.

Z důvodu srazu historických automobilů „Z“ bude od cca 9.00 do 13.30 omezeno parkování pro veřejnost v areálu muzea. Děkujeme za pochopení.

Výstavy a akce

Vážení přátelé,

pracovníci oddělení Dokumentace slepecké historie si vás dovolují pozvat na hudební dýchánek, který proběhne v hlavní budově Technického muzea v Brně ve středu 5. června 2024 v expozici Salon mechanické hudby.
Komorní koncert začíná v 16.00, vstup je volný.

Tentokrát vystoupí žáci ZUŠ při Gymnáziu J. G. Mendela, Brno

Srdečně vás všechny zveme.

Eliška Hluší
Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně

 

PROGRAM

1.

Sergej Prokofjev, Ráno, op. 65
Kristýna Kolářová, 5. r., hra na klavír

6.

J. Kuhn, Menuet
Metoděj Blažek, 3. r., klarinet

2.

Franz Schubert, Ländler č. 1 a 2
Kristýna Kolářová, Vojtěch Nováček, kolektivní interpretace

7.

G. F. Händel, Bourrée
Aneta Kozumplíková, 3. r., saxofon

3.

Glenn Miller, Moonlight Serenade
Richard Rodgers, Blue Moon
Martin Oleksík, 1.II.s., saxofon

8.

Edvard Grieg, Arietta (Lyrické kusy, op. 12)
Stefania Barganska, 5. r., klavír

4.

J. E. A. Koželuh, Koncert Es dur pro klarinet a orchestr
Inka Ježdíková, 4. r., klarinet

9.

Tatiana Stachak, Malá romance
Ferdinando Carulli, Andante
Ctibor Süsser, Malagueňa
Oliver Gažo, 6. r., hra na kytaru

5.

J. Lennon/P. McCartney, Michelle
J. Lennon/P. McCartney, Let It Be
Anna Pichrtová, 3. r., saxofon

 

Vystoupení připravili učitelé:

Dalibor Brian Hanusek – č. 9
Vít Procházka – č. 3, 4, 5, 6, 7
Saskie Horáková – č. 1, 2, 8

Výstavy a akce

Den pevnostních muzeí jižní Moravy 2024

Ve dnech 8.–9. června 2024 se uskuteční společná akce provozovatelů pevnostních muzeí na jižní Moravě. V sobotu 8. června 2024 budou zpřístupněny veřejnosti vybrané pevnostní objekty, zájemci o vojenskou historii možnost navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Mimo pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada, který je ve správě Technického muzea v Brně, se všechny ostatní objekty nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Společné akce se bude v letošním roce účastnit 11 muzeí. V sobotu budou zpřístupněny objekty většinou v době od 9.00 do 17.00 hodin. Konkrétní provozní doba jednotlivých pevnostních muzeí je uvedena u každého objektu níže. Některé z objektů však budou mít otevřeno i v neděli 9. 6. 2024.

Informace k provozní době jednotlivých objektů lze najít na internetových stránkách jednotlivých muzeí (pokud disponují internetovými stránkami), případně ověřit na uvedených kontaktních e-mailech.

Na sobotu 8. června si někteří provozovatelé muzeí připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů.

Zapojené objekty československého opevnění a muzea

1)
Minimuzeum opevnění Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie

ŘOPík, při výstavbě byl první v úseku Slavonice I, atypický objekt z r. 1937, vz. 37 A-120N, nyní opraven exteriér do stavu z r. 1937, část z období reaktivace 1962–1990, bunkr ukazuje obě etapy jeho historie. Na rekonstrukci se dosud pracuje. Bunkr stojí u polní asfaltové cesty, 1 km od silnice Vratěnín – Rakousko, odbočení značeno dopravní značkou.

otevřeno: sobota 9.00–18.00, neděle 9.00–16.00
https://www.opevneni-vratenin.cz/
e-mail: danats@seznam.cz

GPS: 48º54´20.699´´N, 15º37´08.117´´E

2)
Pevnostní muzeum Vranov nad Dyjí

Pevnůstka z roku 1937 zrekonstruovaná do období září 1938 s venkovní expozicí. Muzeum se nachází cca 300 m od zámku ve Vranově nad Dyjí, směr Šatov, u autobusové zastávky Vranov-statek je potřeba odbočit doprava.

otevřeno: sobota 9.00–16.30, neděle 10.00–14.00
https://www.muzeum-vranov.cz/
e-mail: muzeum-vranov@centrum.cz

GPS: 48º89´48.297´´N, 15º80´08.464´´E

3)
Pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada
(Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově)

Srub postavený roku 1938, používaný armádou v 50.–90. letech 20. století. Ve srubu je instalovaná výzbroj a výbava včetně pevnostních kanónů ráže 85 mm. Armáda objekt využívala až do konce roku 1999. Rekonstruovaný srub je uveden do podoby z osmdesátých let 20. století. Venkovní volně přístupná expozice zahrnuje protitankové překážky, repliku domku pro celní a pasovou kontrolu, závoru Ippen či hraniční sloup. Dobu železné opony dokumentují 9 m vysoká strážní věž Pohraniční stráže, replika třístěnného drátěného zátarasu EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic) a signální stěny.

V sobotu 8. června v době od 10 do 17 hod je pro návštěvníky připraven speciální vojensko-historický program s názvem Nepřítel naslouchá.

V rámci celodenního programu pro dětské návštěvníky budou připraveny ve spolupráci s různými partnery a kluby vojenské historie zajímavé aktivity, při nichž si zejména děti budou moci vyzkoušet na několika stanovištích různé úkoly. Zároveň bude možné se podívat na prezentace jednotlivých partnerů a dozvědět se zajímavé informace o historii vojenství či činnosti prezentovaných partnerů a spolupracujících klubů.

Prezentovat se budou např. Rekrutační středisko Morava Armády České republiky a Krajské vojenské velitelství Brno. Na akci se podílí i různé kluby vojenské historie, např. Pannonia z.s. představující vojáky římské legie XIV z období Markomanských válek, Družina pánů z Miroslavi představující středověké rytíře.

Pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada provozovaný Technickým muzeem v Brně bude dne 8. 6. návštěvníkům zpřístupněn bez průvodce (návštěvníci si mohou sami upravit čas strávený v objektu dle svého uvážení).

otevřeno: sobota–neděle 9.00–12.00/13.00–17.00 (dle běžné provozní doby, v sobotu 8. 6. je v době od 10 do 17 hod. připraven speciální program. Na program doporučujeme přijít v dostatečném předstihu, aby bylo možné zvládnout připravená interaktivní stanoviště s úkoly)

https://www.tmbrno.cz/pamatky/areal-cs-opevneni-a-zelezne-opony-satov/
e-mail: satovsrub@tmbrno.cz

GPS: 48º47´15.385´´N, 16º0´56.632´´E

4)
Pěchotní srub MJ – S 4 „Zatáčka“ Chvalovice

Objekt je rekonstruován do podoby z roku 1960, uvidíte zde zbraně, kterými jsme měli bojovat před II. světovou válkou i za socialismu. Prohlédnete si i dobové uniformy Československé lidové armády.

otevřeno: sobota 9.00–16.00, neděle 9.00–16.00
http://www.mj-s4.cz
e-mail: s.salajka@seznam.cz

GPS: 48º47´28.705´´N, 16º2´55.075´´E

Klub vojenské historie ROTO Chvalovice zajišťuje i provoz Minimuzea v budově Obecního úřadu Dyjákovičky. Minimuzeum Vás seznámí s historií obrany hranic, uvidíte modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy jednotek bránící hranice od první republiky do roku 1999.

otevřeno: sobota 9.00–16.00
http://www.mj-s4.cz
e-mail: adam.rostislav@seznam.cz

Budova Obecního úřadu Dyjákovičky č. p. 1
GPS: 48 º78´39.912´´N , 16 º09´58.343´´E

5)
Řopík Mezicestí u Chvalovic

Objekt LO vz. 37 typ A-140 je situovaný u polní cesty cca. 600 m východně od pěchotního srubu MJ – S 4 Zatáčka. Jde o částečně zesílený dvoustřílnový objekt se vstupem s protiatomovou ochranou z poválečné doby. Rovněž vybavení se zaměřuje na období reaktivace lehkého opevnění Československou lidovou armádou.

otevřeno: sobota 9.00–17.00, neděle 9.00–15.00
e-mail: PetrVrsek@seznam.cz

GPS: 48º79´24.256´´N, 16º05´04.706´´E

6)
Lehký objekt vz. 36 objekt 2/56/1 Vrbovec

Jedná se o LO vz. 36 – 2/56/1 v majetku Klubu vojenské historie 43. pěší pluk Brno. Leží cca 200 m od obce Vrbovec směrem na osadu Hnízdo. Objekt se nachází vlevo od silnice v remízku naproti kapličky. Pro přístup a parkování využijte obslužnou komunikaci, která je za objektem v poli.
V současnosti je objekt v rekonstrukci, prohlídku tedy nabízíme pouze z venkovní strany. Pro návštěvníky si připravíme ukázku výstroje a výzbroje vojáků z první republiky.

otevřeno: sobota 9.00–17.00
http://www.kvh43.cz
kvh43ppl@seznam.cz

GPS: 48º48´35.362´´N, 16º36´8.684´´E

7)
Minimuzeum československého opevnění 1935–1938 u Moravského Krumlova

Areál muzea tvoří dva objekty lehkého opevnění vz. 37, zrekonstruované a vybavené do předválečné podoby z roku 1938 a do podoby po reaktivaci ČSLA. Areál se nachází poblíž obce Bohutice u Moravského Krumlova.

otevřeno: sobota 9.00–17.00.

GPS 49°0‘8,856‘‘N, 16°21‘18,519‘‘E

8)
Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Veřejnosti přístupná pevnůstka v obci Slup je druhosledovým objektem vz. 37 (typ A160) Tento řopík je uveden do původní podoby z roku 1938. Objekt je situován na jižním okraji obce Slup.

otevřeno: sobota 9.00–16.00, neděle 10.00–14.00
http://www.nezradime1938.cz/
e-mail: nezradime@volny.cz

GPS: 48º46´41.91´´N, 16º11´47.01´´E

9) Pěchotní srub MJ – S 15 „Závora“ Dyjákovice

Muzeum představuje postupně rekonstruovaný objekt těžkého opevnění z let 1935–1938. Bude možné zde vidět předválečné i poválečné prvky vybavení a zbraně předválečné čs. armády. Objekt se nachází na jižním konci obce Dyjákovice u řeky Dyje.

otevřeno: sobota 9.00–17.00
http://www.mjs15.cz/
e-mail: info@mjs15.cz

GPS: 48°44’49,94“N, 16°18’25,79“E

10)
Muzeum čs. opevnění U Starého lomu Novosedly

Muzeum představuje objekt lehkého opevnění vz. 37 typ A 160 zesílený. Je vybavený výstrojí a výzbrojí z první republiky. Seznámí vás s historií a systémem obrany linie lehkého opevnění. Objekt naleznete východně od obce Novosedly. Dostanete se k němu projitím „Nové ulice“, za kterou se napojíte na betonovou a dále na asfaltovou cestu vedoucí mezi sklepy a Polním potokem. Potok vás zavede přímo k objektu muzea.

otevřeno: sobota 9.00–17.00, neděle 10.00–14.00
http://www.muzeum-opevneni-novosedly.estranky.cz
e-mail: spolek-based@email.cz

GPS: 48º49´42.01´´N, 16º30´43.673´´E

11)
Pěchotní srub MJ – S 29 „Svah“ u Mikulova

Klub vojenské historie „Pevnost Mikulov“ renovuje pěchotní srub MJ – S 29 „Svah“ u Mikulova spolu s okolními objekty lehkého opevnění. V pěchotním srubu vzniká expozice střelných zbraní. Pěchotní srub je situován mezi obcemi Mikulov a Březí, za větrolamem je potřeba odbočit dle směrové tabule vlevo na polní cestu. Za horizontem se nachází objekt MJ – S 29 „Svah“, nad železniční tratí Břeclav – Znojmo.

otevřeno: sobota 9.00–17.00
http://www.kvh.g6.cz/
e-mail: kvh-pevnostmikulov@seznam.cz

GPS: 48º48´55.362´´N, 16º36´8.684´´E

 

Výstavy a akce

Za Enigmou do Technického muzea v Brně

Doprovodný přednáškový cyklus k výstavě Enigma – tajný svět šifer

Přijďte se podívat do Technického muzea v Brně na originální šifrovací stroj Enigma typ M3 z roku 1943 a zároveň si poslechnout přednášky na zajímavá témata z dějin šifrování.
Prohlídka výstavy bude následovat vždy po skončení jednotlivých přednášek.
Vstup je zdarma.

úterý 28. května 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Prolomení šifry Enigma
doc. RNDr. Jiří Tůma, DrSc. (Univerzita Karlova)

Polská odposlechová služba zachytila během roku 1926 německou vojenskou komunikaci šifrovanou neznámou šifrou. Odstartovala tak fascinující intelektuální souboj mezi polskými a později (od roku 1939) také britskými kryptoanalytiky a jejich německými oponenty. Souboj skončil naprostým vítězstvím spojenců. Slavný britský matematik Alan Turing (1912–1954) navázal na práci Mariana Rejewského (1905–1980) a k rutinnímu luštění zpráv šifrovaných Enigmou sestrojil první programovatelný počítač. Spolu s mnoha dalšími spolupracovníky tak oba zachránili nejen milióny životů zkrácením druhé světové války, ale hlavně otevřeli dveře do současného věku počítačů a umělé inteligence.

úterý 4. června 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Šifra – tajný spoločník ľudskej komunikácie
Ing. Peter Drozd (Slovenské technické múzeum, Košice)

Človek svoje okolie aktívne pozoroval od nepamäti. Záviselo od toho jeho prežitie a bezpečnosť. Tento typ pozorovania okolia mal aj praktický význam z hľadiska učenia a výchovy. Význam pozorovania okolia sa začal meniť nástupom triednej spoločnosti a vytvorením súkromia ̶ domu, mesta alebo štátu. Dôsledkom zhromažďovania väčšieho počtu ľudí s tým istým jazykom dorozumievania na určitom mieste viedlo vzniku písma. Tieto informácie bolo potrebné často utajovať. Potreba šifrovania správ tak siaha hlboko do minulosti. Šifrovanie bolo využívané pri správach medicínskeho charakteru, při nákupe a predaji hospodárskych zvierat a nehnuteľností, při nových technických postupoch a asi najviac při vojenských aktivitách. Tak ako sa rozvíjal technický pokrok a rástla gramotnosť obyvateľstva, zdokonaľovali sa aj techniky šifrovania.

úterý 11. června 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Enigma v bitvě o Atlantik
Lukáš Visingr

Prolomení šifrovacího systému Enigma zásadně ovlivnilo ponorkové a protiponorkové operace v Atlantiku. Spojenci mohli daleko účinněji vzdorovat německým ponorkám a chránit své konvoje plující mezi USA a Velkou Británií, což se ukázalo jako jeden z rozhodujících faktorů pro výsledek celé války.

úterý 18. června 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Šifry běžného dne
Radim Čerešňák (Kyndryl Client Center, s.r.o.)

Víte, že se s šifrováním a kódováním potkáváte každý den? Jaké je tajemství platební karty? Co skrývá pípnutí zboží na pokladně? Jaká je souvislost mezi Morseovkou a Braillovým písmem? Není dna jako DNA.

 

Výstavy a akce

Setkání anglických motocyklů

1. 6. 2024, areál muzea

Technické muzeum v Brně spolu se sekcí Kruhu přátel TMB – NORTON OWNERS CLUB CZECH REPUBLIC – pořádá setkání majitelů anglických motocyklů. Norton klub pozval i spřátelený klub Triumph, fanoušci se tak mohou těšit na motocykly zejména těchto dvou značek, Norton a Triumph.

Do muzea se majitelé motocyklů sjedou 1. června 2024 mezi 10. a 11. hodinou a zdrží se do 12.00. Poté účastníci srazu vyrazí na společnou vyjížďku.

 

Výstavy a akce

Brno–Soběšice 2024

28. 9. 2024

Tradiční akce pro milovníky historických automobilů a motocyklů, kterou podporuje TMB a aktivně se jí účastní. Letos je to 100 let od prvního Závodu do vrchu Brno–Soběšice a v tomto duchu se ponesou i oslavy s tím spojené.

Více informací později.

Výstavy a akce

Brno Grand Prix Revival

13.–14. 7. 2024

Technické muzeum v Brně je hrdým partnerem závodní akce Brno Grand Prix Revival, která ve střední Evropě nemá obdoby. Tato akce se vrací na automotodrom v Brně po 10 letech. Návštěvníci uvidí 100 let automobilového závodění v jednom víkendu na Masarykově okruhu, dále nejprestižnější evropské závodní série historických automobilů – od meziválečných vozů Grand Prix až po klasickou Formuli 1 a zažijí tak skutečné závodění s časomírou.

Technické muzeum v Brně na akci vystaví vozy:

  • závodní speciál Mustang F3 Wartburg (Valenta)
  • formule MTX 1-01
  • formule MTX 1-03
  • Tatra Narex zásahová
  • Škoda 136 L Favorit závodní
  • Škoda 120 Rallye
  • Škoda Pickup závodní

Hlavním organizátorem akce je Československý automobilový klub pro Moravu a Slezsko, z. s. a další informace najdete na webových stránkách https://www.brnogp.cz/

 

 

Výstavy a akce

1000 mil československých 2024

Závod 1000 mil československých se i letos zastaví v Brně, a to hned dvakrát. Zájemci se tal mohou přijít podívat na eleganci historických vozidel vyrobených do roku 1939. Přihlášeno je 125 posádek.

Se startovním číslem 36 se závodu zúčastní i posádka Technického muzea v Brně, a to s tmavě modrou Tatrou 57 z roku 1932.

Automobil v roce 1932 zakoupil pan Vítězslav Hamerschmied z Moravského Krumlova, Technické muzeum v Brně je v pořadí čtvrtým majitelem vozidla.

Vozy Tatra 57 se vyráběly v letech 1931–1935 v několika provedeních karoserie, celkem jich bylo vyrobeno cca 6000 kusů. Jednalo se o oblíbený, spolehlivý a cenově poměrně dostupný automobil, známý pod lidovým označením „Hadimrška“. V roce 1932 se tento vůz prodával za 24 700 Kč.

Ve čtvrtek 13. 6. proběhne pod taktovkou Technického muzea v Brně již tradiční speciální kontrola účastníků závodu 1000 mil československých. Na své cestě z Prahy do Bratislavy projedou všechny vozy přes Žebětín a Kohoutovice a zastaví v bývalém depu VC ČSSR v Brně- Bosonohách.

  • cca od 12.00 – speciální technická zkouška

V sobotu 15. 6. se účastníci budou vracet ze Slovenska přes časovou kontrolu na Dominikánském náměstí v Brně. Průjezd historických vozidel s krátkým zastavením bude komentovat Sylvie Zouharová Dyková, kurátorka TMB v oboru Historická vozidla a spalovací motory. Přítomné budou opět dámy a pánové v dobových oděvech i členové Klubu policejní historie Brno v dobových četnických uniformách.

  • cca od 11.45 – časová kontrola účastníků závodu

Závod startuje 13. 6. 2024 od 6.00 hodin v minutových intervalech v Opletalově ulici v Praze před budovou Autoklubu ČR a cíl má 15. 6. 2024 před budovou Národního technického muzea v Praze na Letné.

Trasa závodu a časový plán


Podrobnosti a aktuální informace najdete zde: 1000 mil československých, FB: 1000 mil československých – oficiální stránka

Závod 1000 mil československých se pořádal v letech 1933 až 1935 na trase Praha-Bratislava-Praha-Bratislava-Praha. Dvakrát do Bratislavy a zpátky, bez přestávky za téměř běžného provozu ujeli závodníci 1600 km. Tradici jednoho z nejvýznamnějších závodů československého automobilového sportu se podařilo obnovit jako vzpomínkovou jízdu díky Veteran Car Club Praha.

 

Výstavy a akce

Muzeum v pohybu – jízda historických vozidel 2024

Z areálu depozitáře Technického muzea v Brně v Brně-Řečkovicích vyjede i letos kolona historických vozidel z muzejních sbírek. Akce s názvem „Muzeum v pohybu VI aneb potěšení pro kolemjdoucí“ se uskuteční v sobotu 1. června 2024. Návštěvníci centra Brna uvidí tentokrát více než 20 historických vozů TMB projíždějících náměstím Svobody a přilehlými ulicemi.

Diváci uvidí např. Z 9 – osobní automobil z let 1930–1932, který vyráběla Československá Zbrojovka, a. s. Brno, či Z 4 – I. série ze stejné firmy – první československý sériově vyráběný automobil s pohonem předních kol (1933–1936). Dále se představí Škoda Spartak, MTX roadster nebo luxusní automobil z konce 20. století Tatra 700. Nebudou chybět ani hasičské či vyprošťovací vozy.

Z depozitáře Technického muzea v Brně na ulici Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích vyjede kolona historických vozidel zhruba ve 13.15 hodin a na náměstí Svobody dorazí kolem 13.30. Po příjezdu na náměstí vozidla provedou celkem dva průjezdy centrem města, tedy se na náměstí se ukáží celkem třikrát, zastavovat zde však nebudou. Kolem 14.00 se kolona vydá směr Brno-Komárov.
V areálu Hněvkovského se historická vozidla TMB zúčastní od 14.30 hodin Jihobrněnského dětského dne, jenž je součástí Dětských dnů uprostřed Evropy. V 17.00 zamíří kolona opět do depozitáře TMB v Brně-Řečkovicích.

Změna vozidel vyhrazena.
Změna trasy vyhrazena dle aktuální dopravní situace.

Jihobrněnský dětský den, stejně jako 11. Parní Olympie (1.–2. června 2024), které se aktivně účastní historické autobusy ze sbírek TMB, a 31. Dopravní nostalgie (15.–16. června 2024), do níž se každoročně TMB zapojuje s historickými vozidly městské hromadní dopravy, se konají v rámci 27. ročníku mezinárodní přehlídky ohňostrojů s festivalem zábavy – REGIOJET IGNIS BRUNENSIS 2024.

 

Výstavy a akce

Veveří 2024 – sraz historických vozidel
1. 5. 2024

Tradiční akce, která se koná vždy 1. května a pořádá ji Veteran Praga Car Club Brno, člen Kruhu přátel Technického muzea v Brně, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. Vozidla přijíždí do areálu muzea od osmé hodiny ranní, budou vystavena na parkovišti a cca v 9:30 začnou postupně startovat na další jízdu brněnskými ulicemi s cílem na hradě Veveří, kde budou až do odpoledne opět vystavena.

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/veveri-2024-sraz-historickych-vozidel/