Výstavy a akce

Vážení přátelé,

pracovníci oddělení Dokumentace slepecké historie si vás dovolují pozvat na komorní koncert – hudební dýchánek, který proběhne v hlavní budově Technického muzea v Brně ve středu 7. prosince 2022 v unikátní expozici Salon mechanické hudby. Komorní koncert začíná v 16.00, vstup je volný.

Vystoupí studenti Oddělení sólového zpěvu Konzervatoře Brno pod vedením profesorky Andrey Široké, ale také posluchači dalších hudebních oborů.

Srdečně vás všechny zveme.

Eliška Hluší
Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně

Výstavy a akce

Víkendová vánoční dílna – výroba dřevěného stromečku

Fotografie vyrobeného dřevěného stromečku.

Máte rádi vánoční dekorace a rádi tvoříte?
Přijďte si za námi do Technického muzea v Brně zpestřit druhý adventní víkend. Vyrobíte si netradiční dřevěný stromeček, který si ozdobíte dle vlastní fantazie. Navíc vám bude odměnou i příjemně strávený adventní čas.

Termíny

 • sobota 3. 12. 2022, 10.00–12.00 / 13.00–15.00
 • neděle 4. 12. 2022, 10.00–12.00 / 13.00–15.00

V naší dílně Vám poskytneme veškerý výtvarný materiál, ale pokud budete mít vlastní nápady na dozdobení stromečku, můžete si samozřejmě dekorace přinést s sebou.

Cena za dílnu je 100 Kč na osobu.
Dílna je vhodná pro dospělé a děti od 10 let pracující za pomoci rodičů.

Kapacita dílny je omezená (max. 10 osob).
Prosím, zarezervujte si předem své místo u Mgr. Martiny Ščučkové:

email: scuckova@tmbrno.cz nebo tel.: 541 421 443

Dílna se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Výstavy a akce

Uvedení knihy Aleše Sirného: Masarykův okruh 1930—1937

Přijďte s námi oslavit vydání knihy motoristického redaktora Aleše Sirného „Masarykův okruh 1930—1937“, která poprvé vypráví fascinující příběh motoristického závodění v Brně – od politických tahanic přes svérázné postavy závodníků až po technologické inovace. Před čtenářem se odvíjí fantastický obraz nespoutaných mužů a žen za volantem, napínavých soubojů s protivníky i fyzikálními zákony a atmosféry mezinárodní sportovní události.

Po slavnostním křtu nové knihy z nakladatelství HOST bude následovat autogramiáda autora Aleše Sirného. Publikaci bude možné na místě zakoupit.

Kmotrem knihy bude Jan Tulis, moderace se ujme Sylvie Zouharová Dyková, kurátorka oboru Historická vozidla a spalovací motory, Technické muzeum v Brně.

Autor knihy Aleš Sirný je motoristický redaktor. Automobilovému sportu se věnuje od devadesátých let a publikoval řadu textů a článků v motoristických časopisech. Je autorem knih Legendy naší silnice (2019), Masarykův okruh — 90 let (2021) a nově také knihy Masarykův okruh 1930—1937 (2022).

Výstavy a akce

Balkán – ráj svobodného cestování

stereoskopiské snímky Marka Audyho
a jeho zkušenosti z cest po balkánských zemích

 • středa 19. 10. 2022, 18.00
 • velký přednáškový sál Technického muzea v Brně, 4. patro
  Purkyňova 105, Brno – Královo Pole, tramvaj č. 12, zastávka Technické muzeum
 • vstup zdarma

Je možné v 21. století učinit geografický objev a nalézt nepopsaný geologický unikát? A dokonce v Evropě?

Na Balkáně je možné všechno! Čerstvě objevená řeckoalbánská jeskyně Sulfur s termální řekou meandrující obrovskými dómy je toho důkazem. Výpravy do podzemí nepřináší jen dřinu nebo objevitelský „zásek”, ale také  humorné historky, občas i na hraně přežití. Nebudeme se pohybovat ale jen v jeskyních.

Marek Audy zachytil desítky cest v 3D fotografiích. Již přesun veteránem, legendárním busíkem VW T3 do balkánských zemí nikdy nepostrádá napětí. Putovat budeme po horských planinách pěšky i na lyžích. Při prvosjezdech divokých řek se nezvedá pouze hladina vody, ale také adrenalin pádlujících vodáků. Plavba na mořském kajaku je plná setkání s místní kulturou a pohostinností.

Na přednášce bude možné (za 350, Kč) koupit novou knihu:

Balkán – ráj svobodného cestování
Bulharsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora
Marek Audy

Text knihy je doplněn o geografické i historické informace o známých i neznámých atraktivních místech, které mohou inspirovat každého svobodného cestovatele. Vedle spousty fotografií naleznete v knížce také orientační mapky a QR kódy s GPS souřadnicemi, které snadno načtete do svých mobilních navigací.

Výstavy a akce

Exkurze do restaurátorských laboratoří a kovolitecké experimentální dílny

Máte rádi muzea? Jste zvědaví na to, co se ukrývá za zavřenými dveřmi restaurátorských dílen a laboratoří? Neváhejte a přijďte. Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně si pro vás připravilo exkurzi do konzervátorsko-restaurátorské laboratoře a kovolitecké experimentální dílny. Jedná se o jedinečnou možnost seznámit se s prací konzervátorů-restaurátorů, kterou vám nabízíme v rámci Evropských dnů konzervování-restaurování 2022.

Počet účastníků je omezen na 30 osob. Svůj zájem o exkurzi prosím potvrďte na e-mail fricova@tmbrno.cz

Kdy? 12. 10. 2022, v 15.00
Kde? Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, 612 00 Brno
Kontaktní osoba: Mgr. Jana Fricová, fricova@tmbrno.cz, 725 586 775
Vstup: zdarma

 

Výstavy a akce

Ukázková tavba v dvojici replik raně středověkých kusových železářských pecí

sobota 1. října 2022, 10.00–18.00 (cca)
areál  Staré huti u Adamova

Akce je pokračováním série experimentálních taveb v replikách raně středověkých kusových železářských pecí prováděných již po několik let s cílem přispět k pochopení této staré technologie a současně propagovat památky spojené s historií starého železářství.

Pece jsou vybudovány na základě poznatků získaných během archeologických výzkumů hutnických dílen z 8.-10. století nalezených ve střední části Moravského krasu v okolí dnešních obcí Olomučany, Rudice, Habrůvka a Babice nad Svitavou.

Pozn.: Další náročné řemeslné výroby (vápno, uhlí, dehet) i slovanské ležení se při této příležitosti nekonají, provozujeme je pouze při podobné akci v květnu!

S akcí jsou v letošním roce spojena následující omezení:

 • Kvůli rekonstrukci je uzavřena budova muzea, tzv. Kameňák. Není tedy možné navštívit expozici železářství, tamní sociální zařízení, ani vylézt na ochoz vysoké pece.
 • Kvůli navazující další etapě rekonstrukce zůstává stavební dvůr u budovy muzea a není tedy možné využívat tamní parkovací místa (kterých i tak není mnoho) a auta mohou být zaparkována pouze u autobusové zastávky.
 • Je ztížena doprava do Adamova, neboť je rekonstruována železniční trať Brno – Blansko a je nutno využít náhradní autobusové dopravy.
 • A aby toho nebylo málo, tak byly v Josefovském údolí uzavřeny (z důvodu nebezpečí hrozícího od padajících suchých stromů) turistické cesty a je nutno využít silnici, na níž je však v souvislosti s rekonstrukcí trati zvýšená doprava (včetně těžkých náklaďáků a náhradní autobusové dopravy). Bližší informace zde: https://www.slpkrtiny.cz/uzavirky-turistickych-tras/

Výstavy a akce

Sledujte živě: ubráníme Zemi před vražedným asteroidem?
Ostrý test planetární obrany proběhne dnes v noci!

Nevíme dne ni hodiny, kdy na naši planetu může udeřit kosmické kladivo v podobě srážky s planetkou. Střet s několikasetmetrovým kosmickým balvanem má potenciál vymazat z mapy velkoměsto, srážka s několikakilometrovým tělesem by znamenala konec světa v podobě, v jaké ho známe.

Kdo je připraven, není překvapen – a tak již dnes v noci proběhne ostrý test planetární obrany. I díky Technickému muzeu v Brně ho můžete sledovat živě!

Didymos je asteroid o průměru 780 m, který se řadí do kategorie blízkozemních a potenciálně nebezpečných planetek. V dohledné době srážka s ním sice nehrozí, přesto se k Zemi přibližuje nepříjemně blízko. Abychom zbytečně nestrašili: podobně jako tisíce jiných objektů. Asteroid Didymos je zvláštní tím, že kolem něj krouží měsíc Dimorphos o průměru 160 m. Oběhne jej jednou za necelých 12 hodin.

Právě Dimorphos je cílem americké „sebevražedné“ sondy DART (Double Asteroid Redirection Test). Více než půl tuny těžký automat má do asteroidu v noci z 26. na 27. září v čase 1:14 h po půlnoci narazit rychlostí 6,6 km/s. Otestujeme jednak přesné navedení sondy proti asteroidu a jednak zjistíme, nakolik jsme schopní změnit jeho trajektorii letu. Jinými slovy: jaké máme možnosti v případě, že se jednoho dne bude na naši planetu řítit skutečný asteroid-zabiják.

Celý unikátní test planetární obrany bude možné sledovat živě! Událost pro vás bude v přímém přenosu komentovat Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně, Dušan Majer ze serveru kosmonautix.cz a Jiří Dušek z Hvězdárny a planetária Brno.

Sledujte na YouTube: Srážka s planetkou v přímém přenosu | DART impact!

Dokážeme zastavit nebezpečnou planetku, nebo dopadneme jako dinosauři? Odpověď budeme znát již dnes v noci!

Výstavy a akce

Den uniformovaných sborů v Kroměříži

1. 10. 2022, 10.00–17.00
Letiště Kroměříž

Přehlídka techniky, výzbroje a výstroje obrany státu, historické i současné, včetně akčních ukázek – to je Den uniformovaných sborů. Jedná se již o tradiční podzimní akci města Kroměříže, na které se podílí také Technické muzeum v Brně.

Akce se koná první říjnovou sobotu v areálu kroměřížského letiště a opět nabídne atraktivní program zahrnující přehlídku historické i současné techniky i atraktivní ukázky zásahů.

Těšit se můžete ukázku americké techniky z druhé světové války, která se na akci představí vůbec poprvé. K vidění budou i historická letadla a ukázky dobových táborů letců Britského královského letectva i československých legií. Chybět nebude ani nejmodernější technika armády, policie, hasičů či celníků. Plánovaný je i průlet letadel JAS 39 Gripen a ukázka armádních helikoptér. Pro děti bude připravena soutěž, kde odměnou bude svezení armádním vozidlem.

Technické muzeum v Brně přiveze do Kroměříže vojenskou techniku:

 • V3S poka
  Praga V3S (vojenský třítunový speciál, hovorově vétřieska nebo vejtra, popř. vejtřaska, vétřaska) je třínápravový terénní nákladní automobil s pohonem všech kol.
 • V3S vyprošťovací AV-3
  Automobil Praga AV-3 je určený k vyprošťování zapadlých a poškozených vozidel, na přepravu nepojízdních vozidel do dílen či opravu vozidel (jako jeřáb např. při montáži motorů).
 • V3S štábní
  PV3S ŠA je určen pro štáby útvarů a svazů, k čemuž je upraveno i vnitřní zařízení vozidla.
 • V3S valník
 • Tatra 700 – osobní auto
  Luxusní automobil vyšší třídy vyráběný automobilkou Tatra v letech 1996–1999. Byl posledním osobním automobilem vyráběným v této automobilce a uzavřel tak dlouhou sérii, která začala už v roce 1897 automobilem Präsident.
 • Tatra 57 – osobní auto
  Tento automobil s přezdívkou Hadimrška byl malý automobil kopřivnické firmy Tatra, vyráběný v letech 1931–1948. Celkem bylo vyrobeno téměř 27 000 vozů všech verzí a Tatra 57 se stala jedním z nejrozšířenějších automobilů v předválečném Československu.
 • DODGE z roku 1944 – vůz americké armády, který se účastnil osvobozovacích bojů na západě naší republiky.

Technické muzeum v Brně také chystá stánek s aktivitami pro malé i velké.

Pro cestu na kroměřížské letiště a zpět můžete využít kyvadlovou dopravu autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně:

jízdní řád ke stažení (pdf)

Akce se koná za každého počasí, vstup je zdarma.

Foto z roku 2021, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Brno-Soběšice

V sobotu 1. 10. 2022 se v parku brněnského Centra Kociánka opět sejdou milovníci historických vozidel a rozburácí se motory automobilů i motocyklů. Koná se zde jízda do vrchu a výstava historických vozidel Brno-Soběšice, kterou Technické muzeum v Brně již tradičně spolupořádá. Návštěvníci budou moci obdivovat na dvě stovky historických automobilů do roku výroby 1939 a také velké množství historických motocyklů. Následně pak mohou fandit svým favoritům při závodu do vrchu.

Závody do vrchu se v Soběšicích konaly od roku 1924 do roku 1929, kdy se začal stavět Masarykův okruh. Letošního závodu se zúčastní i historický vůz ze sbírek Technického muzea v Brně, konkrétně je to Zbrojovka Z-9 z roku 1930.

Vstup do areálu Centrum Kociánka pro diváky je 150 Kč.

Předpokládaný program

od 7.30 do 9.30 registrace účastníků a přejímka vozidel v areálu Centrum Kociánka v Brně – Králově Poli
8.45 přivítání a rozprava s jezdci – trénink
9.00 až 10.45 tréninkové jízdy
10.45 až 11.15 silnice otevřena pro občany směr Soběšice
11.30 slavnostní start prvního jezdce
11.30–12.45 jízdy pravidelnosti na uzavřené trati
12.45 až 13.00 silnice otevřena pro občany směr Soběšice
15.10 kolo slávy za kamarády
15.30 předání cen

Podrobné informace – popis trati, časy startů jednotlivých kategorií, startovní listinu a další – najdete na stránkách pořadatele Veterán Auto Moto Club.

©Foto: Richard Hryciow, MotorJournal

Výstavy a akce

Vážení přátelé,

pracovníci oddělení Dokumentace slepecké historie si vás dovolují pozvat na hudební dýchánek, který proběhne v hlavní budově Technického muzea v Brně ve středu 5. října 2022 v unikátní expozici Salon mechanické hudby. Komorní koncert začíná v 16.00, vstup je volný.

Tentokrát vystoupí nevidomý Martin Baláž, talentovaný zpěvák a klávestista. Martin pracuje v brněnském TyfloCentru jako lektor speciální  výpočetní techniky pro zrakově postižené. Ve volném čase se věnuje divadlu – hraje v amatérském souboru Divadélko Fortel. Hudební vzdělání získal ve Speciální škole pro zrakově těžce postižené v Brně a na koncertě v muzejní expozici bude interpretovat populární české i světové šlágry.

Srdečně vás všechny zveme.

Eliška Hluší
Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně

 Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

 

Výstavy a akce

Drakiáda na letišti Vyškově

Aeroklub Vyškov a Technické muzeum v Brně zvou všechny děti a rodiče na drakiádu, která se koná 17. 9. 2022 od 10.00 do 16.00 na letišti ve Vyškově.

Můžete se těšit na dílničku Technického muzea v Brně, kde si vaše ratolesti budou moci vyrobit vlastního draka a taky jednoduchou raketku z papíru.

Drakiáda na letišti Vyškov Marchanice je spojená s ukázkou letadel Aeroklubu Vyškov a rovněž možností návštěvy Leteckého muzea. Proběhnou také ukázky techniky armády, policie a hasičů. Můžete také využít nabídku seznamovacích letů na kluzácích a motorových letadlech pro jednoho až tři pasažéry.

Pro nejmenší budou připraveny soutěže a drobné sladké dárky.

Vstup na akci je ZDARMA.

Výstavy a akce

Křest knihy Dopravní prostředky, které světem nepohnuly

17. 10. 2022, 17.00
v muzejní expozici Pozor, zákruta!

V Technickém muzeu v Brně se uskuteční slavnostní křest a autogramiáda nové knihy z nakladatelství Albatros – „Dopravní prostředky, které světem nepohnuly“. Knihu napsala dvojice autorů Štěpánka Sekaninová a Tom Velčovský, a doprovází ji detailně technicky propracované ilustrace Martina Sodomky. Křest knihy se bude konat v expozici TMB „Pozor zákruta!“ přímo u jednoho z dopravních prostředků, o němž právě tato kniha pojednává – u prototypu elektrického městského automobilu EMA 1 z roku 1970.
Kmotrem knižní novinky o dopravních prostředcích pro dětské čtenáře bude ředitel TMB Ivo Štěpánek.

Malí i velci zájemci o unikátní dopravní prostředky se mohou 17. října 2022 v 17.00 v TMB, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole, přijít osobně seznámit s knihou, jejím ilustrátorem Martinem Sodomkou a s jedním ze spoluautorů, Tomem Velčovským. Zároveň si zde mohou knihu zakoupit, stejně jako i její první díl „Dopravní prostředky, které pohnuly světem“, který vyšel v roce 2021. Poté následuje autogramiáda, na níž si mohou čtenáři knihy nechat tvůrci vlastnoručně podepsat.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/krest-knihy/