Stroje Leonarda da Vinci – výstava
1. 3. 2022
Unikátní výstavu, kterou tvoří 54 modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů a návrhů renesančního myslitele Leonarda da Vinciho, představí 8. 3. 2022 Technické muzeum v Brně (TMB). Modely byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstavu, na níž je třetina exponátů interaktivních, mělo již dosud možnost zhlédnout více než 3 milony návštěvníků v 21 zemích napříč Evropou. Výstava nabídne kromě uvedených modelů i reprodukce jeho slavných uměleckých děl, jako je Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Nabídku rozšíří 9 didaktických panelů s doplňujícími informacemi i audioviduální projekce. Instalace výstavy Stroje Leonarda da Vinci je umístěna na ploše více než 600 m2 výstavního sálu muzea.
Leonardo da Vinci (1452–1519), od jehož narození v toskánské vesničce Anchiano uplyne letos 570 let, je právem označovaný za všestranného génia. Od malička byl bystrým pozorovatelem světa kolem sebe, a právě jeho celoživotní až dětinská zvědavost ho přivedla k posunutí se za obzor dosud objeveného na poli fungování přírody či lidského těla. Jeho znalosti bychom v současnosti nazvali jako „multioborové“: byl malířem, sochařem, architektem, přírodovědcem, ale i vynálezcem a konstruktérem. Více než tři tisíce svazků technických náčrtků nám ukazuje da Vinciho tvůrčí potenciál včetně systematizace zjištěných poznatků.
„Chceme představit především technické vynálezy této jedinečné a všestranné osobnosti, tedy důmyslnou techniku, za kterou jsou návštěvníci zvyklí do Technického muzea v Brně pravidelně chodit,“ uvádí Mgr. Josef Večeřa, náměstek ředitele pro Odbor vědy a techniky TMB a současně garant výstavy Stroje Leonarda da Vinci. „Naše muzeum vtahuje již více než 60 let všechny generace do světa techniky prostřednictvím svých technických exponátů, jež stejně jako vynálezy da Vinciho pokrývají celé spektrum různých oborů. Technická dokonalost spočívá v detailech a jejich propojení. Stejně obdivuhodně přesně do sebe zapadají ozubená kola, písty či páky modelů technických zařízení, které si obdivovatelé renesančního génia na naší nové výstavě naplno užijí,“ pokračuje Josef Večeřa. Zároveň také dodává, že „rozpohybováním interaktivních exponátů děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy.“
Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce s názvem „Dílna Leonarda da Vinci“ s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich, jako např. speciální most bez použití jediného hřebíku, si dokonce sami vyrobí. „Edukační oddělení TMB připravuje také online hru s názvem „Dvanáct tváří génia“, kterou si školáci mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací,“ upřesňuje Zbyněk Rederer, edukátor a kurátor sbírkových a mobiliárních fondů TMB v oborech Technické hračky a Didaktické pomůcky.
Technické muzeum v Brně nabídne ve výtvarně technické dílně i ve výstavním prostoru lektorované doprovodné programy, v nichž si lze vyzkoušet například namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev. Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury, pojmenované takto ve spisu Codex Atlanticus vizionářem da Vincim. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou v rámci dílen pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.
Výstavu Stroje Leonarda da Vinci Technické muzeum v Brně nabídne ve spolupráci s polskou produkční společností ARANEUS svým návštěvníkům až do konce roku 2022. Informace o výstavě naleznete na www.tmbrno.cz/akce/stroje-leonarda-da-vinci/
Kontakt pro média
Mgr. Josef Večeřa | garant výstavy Stroje Leonarda da Vinci
vecera@tmbrno.cz | 774 060 620
TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ
Stroje Leonarda da Vinci (doc)
Stroje Leonarda da Vinci (pdf)