Spektra designu

„Spektra designu“ – ateliér Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně vystavuje v Technickém muzeu v Brně

2. 11. 2022

„Spektra designu“ – retrospektivní výstava ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně představuje průřez tvorbou studentů a pedagogů ateliéru za uplynulých 10 let. Veřejnost si může výstavu prohlédnout v Technickém muzeu v Brně od 8. listopadu 2022 do 28. února 2023.

Prostřednictvím vybraných designérských a výstavních projektů, kterými se ateliér prezentoval na tuzemských a zahraničních akcích zaměřených na design, výstava seznámí zájemce s širokým spektrem produktových kategorií, jimiž se studenti v rámci ateliérové výuky zabývají: od drobných předmětů z porcelánu a skla, přes elektrospotřebiče, interiérové doplňky, nábytek, dopravní prostředky až po architekturu. Společným jmenovatelem všech vystavených produktů je zejména důraz kladený na jejich funkci, inovativnost, využití progresivních materiálů a technologií, ekologii a v neposlední řadě vizuálně atraktivní ztvárnění. Naprostá většina výrobků vznikla ve spolupráci s firmami a je připravena pro sériovou produkci, přičemž některé z nich jsou již v prodeji.

K práci na ateliérových projektech neodmyslitelně patří proces výroby modelů a prototypů. Ten bude na výstavě zastoupen například materiálovými zkouškami, maketami, formami a dalšími prostředky potřebnými ke zhotovení finálního modelu výrobku, díky čemuž návštěvník získá představu o metodice práce průmyslového designéra a rovněž úsilí, které studenti svým realizacím věnují.

Ateliér Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně byl založen v roce 1999 a navazuje na dlouholetou tradici výuky průmyslového designu. Její základy byly koncipovány na sklonku 30. let 20. století ve zlínské Škole umění založené společností Baťa. Zlín se stal kolébkou českého průmyslového designu zejména zásluhou takových osobností, jakými byli prof. Vincenc Makovský, prof. Zdeněk Kovář a jeho žák prof. akad. soch. Pavel Škarka.

Studium v ateliéru, který od roku 2014 vede doc. MgA. Martin Surman, ArtD., je zaměřeno na problematiku navrhování širokého spektra sériově vyráběných produktů z oblastí designu nábytku, interiérových doplňků, elektrospotřebičů, strojů, dopravních prostředků, městského mobiliáře, architektury apod.

V rámci ateliérové výuky je kladen důraz na vysokou užitnou hodnotu návrhu a jeho ergonomické parametry, vizuální kvalitu, výrobní potenciál a environmentální zodpovědnost. Ateliér se aktivně podílí na řadě výzkumných a vývojových projektů a zaměřuje se na úzkou spolupráci s výrobním sektorem, o čemž svědčí řada realizací konkrétních výrobků, registrovaných průmyslových vzorů a dlouhodobě úspěšné partnerství s mnoha firmami. Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry.

Pozitivním ukazatelem optimálního směřování ateliéru je bezesporu velmi dobré uplatnění absolventů v praxi, v tuzemských i v zahraničních společnostech. Ve výuce je design vnímán jako prostředek komunikace mezi designérem, výrobcem a uživatelem.

Ateliér se prezentoval na mnoha prestižních zahraničních soutěžích a akcích věnovaných designu, jakými byly Tokyo Design Week 2015 v Japonsku, Dutch Design Week 2016 a 2018 v nizozemském Eindhovenu, Vienna Design Week 2016 v Rakousku, Bratislava Design Week 2016, 2017 a 2019 na Slovensku, Lodz Design Week 2016 v Polsku, Ambiente 2018 v německém Frankfurtu, Milan Design Week 2013 až 2019 v Itálii, EXPO 2020 Dubai ve Spojených arabských emirátech apod., na nichž obdržel řadu významných ocenění.

Studenti ateliéru rovněž pravidelně získávají nejvyšší ceny v tuzemských soutěžích a přehlídkách designu, jako jsou například Národní cena za studentský design, Designblok, Grand Prix Mobitex, Cena profesora Jindřicha Halabaly, DESIGN.S apod. Mezi nejzásadnější úspěchy na mezinárodní scéně patří především dvě ocenění Red Dot Design Award v kategorii Design Concept a v kategorii Best of Best.

Ateliér Průmyslový design těmito aktivitami dlouhodobě významně přispívá k čelní pozici Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně mezi vzdělávacími institucemi obdobného zaměření ve světě. Ateliér se může pyšnit desítkami absolventů bakalářského, magisterského i doktorského studia, kteří založili vlastní designérské firmy, nebo pracují pro přední české i zahraniční společnosti, např. Volkswagen, McLaren, Ikea, Otto Bock, Škoda Auto, MMCité, Egoé, Tescoma, Preciosa, Lasvit, Meopta, TAJMAC ZPS, Nirvána Systems, Baťa, Fatra, Koma, TON, Plastia a další.

Kontakt pro média:

doc. MgA. Martin Surman, ArtD. | kurátor výstavy „Spektra designu”
surman@utb.cz | 733 690 836


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

„Spektra designu“ – ateliér Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně vystavuje v Technickém muzeu v Brně (doc)

„Spektra designu“ – ateliér Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně vystavuje v Technickém muzeu v Brně (pdf)

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2022/spektra-designu-tz/