Příběh o železe a dřevu

Příběh o železe a dřevu

pohádkový program pro rodiny s dětmi na Kovárně v Těšanech

7. 7. 2020

V sobotu 11. července se otevřou dveře kovárny v Těšanech, památky ve správě Technického muzea v Brně, a to nejen pro dětské návštěvníky. Lektoři Technického muzea v Brně připravili celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu pro malé i velké návštěvníky. V druhou červencovou sobotu se tak všichni zájemci seznámí s tradičními řemesly, zejména s kovářstvím a kolářstvím. Děti nahlédnou do světa prababiček a pradědečků, kdy se vše vyrábělo ručně z přírodních materiálů. Tehdy patřili kovář, kolář, truhlář či bednář mezi vážené obyvatele obce a jejich služby byly stále žádané. Než začaly žně, opravily se pluhy a kola u vozů, na podzim se zase kontrolovaly vyorávače brambor, pluhy a rýče. Pro domácnosti vyráběli kováři zámky, panty, klíče, řetězy a jiné drobné výrobky. Ze dřeva bylo skoro vše ostatní – truhly, bečky, troky, ošatky, okenice, mísy, vařečky a další pomocníci v domácnosti.

V kovárně čeká na návštěvníky bohatý program, který je vhodný nejen pro děti. Zájemci se budou moci podívat pod ruce kovářům a kolářům a popovídat si s nimi o jejich řemesle. Mistři kováři Josef Urbánek a Petr Soudek přijedou z nedalekého Měnína a rozezvučí kovadlinu v unikátní dvou-ohnišťové výhni. Kolářská rodina, manželé Uherkovi, přijedou do Těšan až z Bystrého u Poličky. Jako zástupci jedné z posledních kolářských rodin ukáží základy tohoto řemesla. Jejich syn, Emil Uherka, je zástupcem již čtvrté generace kolářské rodiny a je držitelem ocenění Nositel tradice lidových řemesel v oboru kolářství a Mistr řemesla Kraje Vysočina.

Lektoři Technického muzea v Brně připravili program, který prostřednictvím pohádek přiblíží dětem tehdejší vesnický život. „V jedné kovárně, nedaleko Brna, žil mladý kovář. Jeho kovadlina vesele zvonila, protože koval podkovy pro formanské koně, kteří pod okny kovárny projížděli do Hodonína, Židlochovic, Slavkova nebo do Brna. Koval také nejrůznější nářadí pro své sousedy. Jednou však na dveře zaklepal myslivec, hodil na kovadlinu měšec zlaťáků a poručil, aby mu kovář vykoval zlaté podkovičky pro černého koně s hřívou jako plápolající oheň,“ tak zní úryvek z připravovaného doprovodního programu.

Kontakt pro média:

Alena Najbertová | edukátor v kultuře
najbertova@tmbrno.cz | 778 466 978

Akce se uskuteční za finanční podpory Jihomoravského kraje.


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Příběh o železe a dřevu – pohádkový program pro rodiny s dětmi na Kovárně v Těšanech (doc)

Příběh o železe a dřevu – pohádkový program pro rodiny s dětmi na Kovárně v Těšanech (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2020/pribeh-o-zeleze-a-drevu-pohadkovy-program-pro-rodiny-s-detmi-na-kovarne-v-tesanech/