Norton Owners Club Czech Republic

První setkání vlastníků motocyklů značky Norton v České republice se uskuteční v Technickém muzeu v Brně

NORTON OWNERS CLUB (mezinárodní klub vlastníků motocyklů značky Norton) se sídlem v Anglii má nově svůj klub i v České republice. Tato pobočka u nás je opravdu velmi čerstvá, vznikla 19. března 2020. Ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek odsouhlasil zařazení této pobočky do Kruhu přátel TMB a stali se tak partnery.

NORTON OWNERS CLUB CZECH REPUBLIC se poprvé představí tuto sobotu 13. června, kdy jeho zástupci přijedou v 9.00 na parkoviště brněnského technického muzea. Do 10.00 si zde budou moci zájemci z řad veřejnosti prohlédnout stroje. V 10.00 se členové klubu po prohlídce expozice Technického muzea v Brně s názvem Brno na dvou kolech vydají na další trasu po České republice.

„U nás existuje celá řada klubů sdružující příznivce motocyklů celosvětově uznávaných značek jako např. Harley Davidson, Triumph, Jawa, které vznikaly a zanikaly. Nyní se k nim přidala i značka Norton, která má v České republice spoustu fanoušků a jejíž založení sahá v Anglii až do roku 1898. V současné době budujeme členskou základnu,“ říká prezidentka klubu Marcela Havlíčková. A dodává: „Vzpomeňme jen prvního historického vítěze Velké ceny Československa, kterým byl právě na motocyklu značky Norton Antonín Vitvar. V roce 1950 zvítězil ve třídách 350 cm3 a 500 cm3.“

NORTON OWNERS CLUB (NOC) byl založený v roce 1959. Sídlí v Anglii, má více než 5000 členů ze 42 států celého světa a každý rok pořádá Mezinárodní Rallye NOC, pokaždé v jiném státě. „Letos se měl konat v květnu ve Španělsku, ale z důvodu koronaviru byl zrušen,“ upřesňuje Marcela Havlíčková. Příští rok je naplánován ve Švédsku a v roce 2022 by se měl uskutečnit v České republice, právě ve spolupráci s jeho českou pobočkou.

Technické muzeum v Brně v rámci Kruhu přátel TMB má od této chvíle s nově vzniklým klubem motocyklů Norton 19 sekcí. Členové těchto sekcí se v součinnosti s odbornými pracovníky muzea zaměřují na průzkum a záchranu významných technických památek i objektů, organizují odborné exkurzy, přednášky a také spolupořádají akce i mezinárodního charakteru, jako bude v roce 2022 Mezinárodní Rallye NORTON OWNERS CLUB.

Výběr z historie výroby motocyklů Norton

 Původně rodinná firma byla založena v roce 1898 v Birminghamu ve Velké Británii Jamesem Lansdown Nortonem. První motocykl uvedla na trh v roce 1902 sestavený z částí od různých výrobců a částečně vlastního designu. O dva roky později představila první vlastní motocykl s motorem od výrobce Peugeot. Firma si již od začátku své existence zakládala na sportovních úspěších a první slavnou Tourist Trophy vyhrála již v roce 1907.

Na trh bylo postupně uvedeno několik modelů, z nichž nejdéle vydržel v nabídce model Big Four, který se vyráběl od roku 1908 až do roku1947, a v mírné úpravě pak do roku 1954.

V českých zemích je nejznámější model ES2, který se dal koncem padesátých let zakoupit pouze v Mototechně. Jednalo se o dodávku několika set kusů. Společnost přežila bouřlivé poválečné časy, byla několikrát transformována a slučována v rámci britského průmyslu, motocykly vyvíjí a vyrábí dodnes.

Kontakt:
Marcela Havlíčková, prezidentka NORTON OWNER CLUB CZECH REPUBLIC
+420 723 160 757 / info@norton-club.cz / www.norton-club.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

První setkání vlastníků motocyklů značky Norton v České republice se uskuteční v Technickém muzeu v Brně (doc)

První setkání vlastníků motocyklů značky Norton v České republice se uskuteční v Technickém muzeu v Brně (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2020/norton-owners-club-cz-setkani-2020/