Technické muzeum v Brně na Regiontouru nejen ve znamení skla a sportu

Technické muzeum v Brně na Regiontouru
nejen ve znamení skla a sportu

Připomenutí pádu železné opony je další z prezentací, kterou  TMB připravilo na letošní ročník Regiontouru. Stejně jako v předešlých letech muzeum na veletrhu nabídne ukázky z toho, co v roce 2019 chystá.

Třicet let uplyne na podzim od otevření hranic na západ. TMB svou veletržní expozicí upozorní na toto výročí 10metrovou replikou signální stěny. Signální stěna je laicky řečeno plot z ostnatého drátu, jenž od sebe odděloval hraniční pásmo mezi východním blokem a západem. Jejím úkolem bylo znemožnit přechod hranice a v 50. letech byla dokonce pod vysokým napětím. (Název signální stěna dávala při pokusu o její zdolání znamení, signál pohraničníkům). Na veletrhu návštěvníci uvidí repliku rotního signálního zařízení U-80 (dle doplňku k předpisu z roku 1986). Stěnu doplní další artefakty připomínající dobu před listopadem 1989. Mezi chystané výstavy v tomto roce patří i Počátky sportu v Brně. Na veletrhu si budou moci zájemci prohlédnout veslici pro nepárovou čtyřku s kormidelníkem z roku 1930 a další exponáty a také si budou moci vyzkoušet svou sportovní zdatnost na veslařském trenažéru pod dohledem odborníka.

TMB v roce 2019 chystá více než 15 výstav (např. Tenkrát na Měsíci, Člověk v náhradách, V těžkých dobách 1918-1919, Retrogaming, Moped Rallye) a padesát akcí (S Matičkou a Šroubkem za poznáním putujem, Přehlídka automobilové techniky, Mezinárodní soutěžní setkání modelářů atd). Jednou z akcí bude v dubnu další připomenutí pádu železné opony, které se uskuteční téměř v autentickém prostředí poblíž česko-rakouských hranic na památce TMB s názvem Areál československého opevnění v Šatově (13. 4. 2019)

Vše, co letos muzeum chystá, se návštěvníci veletrhu dozvědí na stánku TMB přímo od pracovníků. Na stánku Ministerstva kultury České republiky bude TMB prezentovat práci Metodického centra konzervace. „Technické muzeum v Brně se podívá do historie skla a představí exponáty archeologických skel ze starší doby bronzové (kolem roku 2000 př. n. l.) a doby stěhování národů (z 5. až 6. století). „Prezentaci doplní též ukázka postupu výroby vinutých korálků, který patří k nejstarším sklářským technikám,“ představuje náplň této části prezentace muzea náměstkyně ředitele pro toto centrum, Alena Selucká. „Dále odborní pracovníci muzea seznámí návštěvníky se sklem jako materiálem pro ochranu muzejních sbírek, jako je např. tvrzené sklo, vrstvené, protipožární, reflexní, antireflexní či protisluneční sklo. Vysvětlí rozdíl v jejich vlastnostech a použití. Nevynechají ani speciální typy muzejních skel.“

Veletrh cestovního ruchu Regiontour se pro veřejnost koná od 18. do 20. ledna, od 10.00 do 18.00 (neděle do 16.00). Po celý čas budou na stánku TMB k dispozici jeho pracovníci, kvízy a zábavné hry a také 2x denně soutěže o ceny, a to vždy v 13.00 a v 16.00. Během roku pak kromě stálých expozic v hlavní budově v Brně-Králově Poli TMB nabídne také dílny pro děti i dospělé a v sezoně od dubna do října otevře své památky: Kovárnu v Těšanech, Areál čs. opevnění v Šatově, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou a národní kulturní památky Vodní mlýn ve Slupi, Starou huť u Adamova a Větrný mlýn v Kuželově.

Kontakt pro média:
Šárka Motalová, Oddělení komunikace a marketingu TMB
725 932 429
motalova@tmbrno.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Technické muzeum v Brně na Regiontouru nejen ve znamení skla a sportu (doc) 15. 1. 2019

Technické muzeum v Brně na Regiontouru nejen ve znamení skla a sportu (pdf) 15. 1. 2019

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/tmb-na-regiontouru-2019_tz/