Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět

Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět

Nikola Tesla – vynálezce, který svými objevy zásadně ovlivnil vývoj civilizace na naší planetě. Dodnes bychom možná neznali elektromotor, rádio nebo telefon. Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.

Nikola Tesla se narodil o půlnoci roku 1856 v městečku Smiljan, za bouřky, jež jako by už tehdy předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Už během dětství celé hodiny cestoval svým imaginárním světem, ve kterém se mu přímo před očima zjevovaly vynálezy, které teprve měly spatřit světlo světa. Po objevu bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl široce respektovaný a slavnější než kterýkoliv jiný vynálezce nebo vědec v historii. Navzdory tomu jméno chorvatského génia v učebnicích příliš často nenajdeme. U Teslových vynálezů stojí jiná jména, těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro nové využití. Tesla neměl podnikavého ducha, a i proto si jeho patenty vzali za vlastní jiní.

Výstava, kterou představí Technické muzeum v Brně od 18. 12. 2018 veřejnosti, je velkým příběhem jeho osobnosti.  „S výstavou vstoupí návštěvník do jednoho velkého příběhu, ve kterém pozná život rozpolcené duše génia, která byla navenek často stinná, ale uvnitř absolutně křehká,“ přibližuje Markita Franulić, ředitelka Technického muzea Nikoly Tesly v Záhřebu. Právě toto muzeum zapůjčilo rozsáhlou sbírku o životě velkého vynálezce do Technického muzea v Brně. Výstava byla původně zpřístupněna v rodné krajině vynálezce, k vidění pak ale byla také v Paříži, Madridu, Helsinkách, Bratislavě či v Petrohradě.

Výstava přináší netradičně koncipovaný životní příběh sestavený z Teslových osobních myšlenek a zápisků, ale taktéž je doplněná o funkční a interaktivní vynálezy – Kolumbovo vejce a Teslův transformátor. Návštěvníci se pokusí například postavit „vejce na špičku“ či otestovat bezdrátový přenos elektrické energie.

Výstava bude v Technickém muzeu v Brně otevřená veřejnosti 18. 12. 2018 a potrvá do konce dubna roku 2019.

Autoři výstavy
Matea Brstilo Rešetar (Croatian History Museum)
Renato Filipin (Technical Museum Nikola Tesla)

Design výstavy: Nikolina Jelavić Mitrović
Multimediální prezentace: Ivan Marušić Klif
Design zvuku: Vjeran Šalomon

Výstava:  Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět
Vernisáž: 18. 12. 2018, 18.00 v budově Technického muzea v Brně
Doba trvání:  od 18. 12. 2018 do 28. 4. 2019

Kontakt pro média
Marcela Havlíčková |odd. komunikace a marketingu
havlickova@tmbrno.cz | 778 773 573


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět (doc) 10. 12. 2018

Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět (pdf) 10. 12. 2018

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2018/nikola-tesla-tz/