Cena Gloria musaealis 2016 za expozice Optika a Výpočetní technika

Třetí místo získalo Technické muzeum v Brně v kategorii Muzejní výstava roku 2016 na dnešním vyhlášení cen Gloria musaealis, a to za expozici Optika a Výpočetní technika.

Do letošního XV. ročníku této národní soutěže muzeí příhlásilo 51 muzeí a galerií z celé České republiky 81 projektů. Cena Gloria musaealis má tři kategorie: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.

V kategorii Muzejní výstava roku 2016 soutěžilo 37 přihlášených projektů. Podmínky pro zaregistrování: „expozice či výstava, která využívá sbírky muzejní povahy a veřejnosti byla zpřístupněna od 1. 1. 2016 do 28. 2. 2017 a trvala minimálně jeden měsíc.“ Expozici Optika a Výpočetní technika otevřelo Technické muzeum v Brně v září loňského roku.

Výpočetní technika nabízí průřez historií, od starověku po současnost, výpočetní techniky s možností interaktivních počítačových her. Optika mimo jiné nabízí fotografické či promítací přístroje, optické pokusy a část expozice muzeum věnovalo mikroskopům, a to nejen optickým ale i elektronovým. Jedná se o ojedinělou sbírku zhruba 10 mikroskopů od 60. do 90. let minulého století, z nichž jsou mnohé funkční a které vznikaly v Brně. Nejslavnější z nich je prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242, který získal na Světové výstavě v Bruselu EXPO v roce 1958 zlatou medailí.

Právě v těchto dnech jsou v TMB odborníci firmy Thermo Fisher Scientific, aby návštěvníkům ukázali, jak tyto mikroskopy fungují, jaký mají význam a aby také zodpověděli otázky na nejnovější trendy  v této vědecké oblasti.

Brno patří díky třem mezinárodním firmám, sídlícím zde, mezi světové špičky v oboru elektronové mikroskopie. Dá se říci, že každý třetí elektronový mikroskop na světě je z Brna. Ojedinělou nabídku pohovořit si s odborníky světové úrovně přímo v historické expozici mají návštěvníci TMB ještě ve čtvrtek 18. 5. od 9.00 do 17.00 a posléze v rámci Muzejní noci 2017 od 18.00 do 24.00.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM. Sošku pro vítěze podle návrhu Pavlíny Čepičkové Šůsové odlévají pracovníci Technického muzea v Brně.

Souhrn dosavadních ocenění Gloria musaealis Technického muzea v Brně:

  • 2016 – Zvláštní ocenění v  Národní soutěži muzeí Gloria musaealis za projekt s názvem Mezinárodní spolupráce mezi Technickým muzeem v Brně a Slovenským národním muzeem v oblasti záchrany sbírkového fondu poškozeného požárem na hradě Krásna Hôrka.
  • 2009 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku za projekt  Nová tvář vodního mlýna ve Slupi.
  • 2007 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku za publikaci Erich Roučka 1888 – 1986. Život a dílo moravského Edisona autorů Blahomila Grundy a Miroslava Starycha.
  • 2006 –  III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku za rekonstrukci a zpřístupnění pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada v Šatově + Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku za vydání publikace Tyflopedický lexikon jmenný, jejímž autorem je Josef Smýkal.
  • 2003 – III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku za vybudování naučné stezky Cesta železa Moravským krasem + Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2003 za expozice zpřístupněné dne 5. června 2003.

Kontakt pro média: Mluvčí TMB Klára Šikulová, 777 055 377 přítomná na předávání.


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Cena Gloria musaealis 2016 za expozice Optika a Výpočetní technika – tisková zpráva (doc)

Cena Gloria musaealis 2016 za expozice Optika a Výpočetní technika – tisková zpráva (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/gloria-musaealis-2016-optika-vypocetni-technika/