Umění kovadlin
výstava
27. 3. 2023 – 28. 1. 2024

Výstavy a akce

Umění kovadlin
27. 3. 2023 – 28. 1. 2024

Zveme návštěvníky na výstavu Umění kovadlin, která je připravena pro milovníky kovářského řemesla a pro všechny zájemce o umění a tradiční řemeslo. Mapuje současnou kovářskou scénu prostřednictvím exponátů Technického muzea v Brně a také díky výpůjčkám z dalších muzeí i od soukromých sběratelů. Pouze na zahájení výstavy budou zapůjčeny pasovací meče užívané Armádou České republiky, zhotovené Jaromírem Čížkem.

Díky spolupráci s organizátory prestižních kovářských přehlídek Hefaiston a Brtnické kovadliny bude možné prohlédnout si vybrané výrobky z mezinárodních akcí konaných na Helfštýně a v Brtnici. Další část výstavy představí práci konkrétních kovářů, např. Milana Michny, Miroslava Brože, Karla Krepse, Pavla Ševečka, Petra Dohnala, Jiřího Hrálu a další. Díky nim návštěvníci uvidí práci nožířů, repliky historických chladných i palných zbraní, špičkové damaskové výrobky či uměleckou plastiku. Protože Technické muzeum v Brně pořádá také vlastní workshopy a přehlídky kovářů, část výstavy bude věnována i jim, a to workshopu Damask a přehlídce Mladý těšanský kovář.

Kovářské řemeslo je možné v současné době vystudovat na několika středních školách nebo učilištích, z nichž jsme vybrali Střední průmyslovou školu a Vyšší odbornou školu Brno, Sokolská. Vystavené výrobky studentů představují příklady rytecké práce i uměleckého kovářství. Jejich hravost a nespoutanost dodává výstavě prvky vtipu i překvapení.

Autoři výstavy připravili také edukativní koutek pro dětského návštěvníka, kde se na kovářství podívali zeširoka, zblízka, detailně i s odstupem… Zde si děti budou moci nejen prohlédnout tradiční kovářské výrobky, ale také osahat pomůcky, které kováři používají, a zahrát si připravené hry.

Výstava se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/umeni-kovadlin-vystava/