Tavba v replice středověké železářské pece
Stará huť u Adamova
1. 10. 2022

Výstavy a akce

Ukázková tavba v dvojici replik raně středověkých kusových železářských pecí

sobota 1. října 2022, 10.00–18.00 (cca)
areál  Staré huti u Adamova

Akce je pokračováním série experimentálních taveb v replikách raně středověkých kusových železářských pecí prováděných již po několik let s cílem přispět k pochopení této staré technologie a současně propagovat památky spojené s historií starého železářství.

Pece jsou vybudovány na základě poznatků získaných během archeologických výzkumů hutnických dílen z 8.-10. století nalezených ve střední části Moravského krasu v okolí dnešních obcí Olomučany, Rudice, Habrůvka a Babice nad Svitavou.

Pozn.: Další náročné řemeslné výroby (vápno, uhlí, dehet) i slovanské ležení se při této příležitosti nekonají, provozujeme je pouze při podobné akci v květnu!

S akcí jsou v letošním roce spojena následující omezení:

  • Kvůli rekonstrukci je uzavřena budova muzea, tzv. Kameňák. Není tedy možné navštívit expozici železářství, tamní sociální zařízení, ani vylézt na ochoz vysoké pece.
  • Kvůli navazující další etapě rekonstrukce zůstává stavební dvůr u budovy muzea a není tedy možné využívat tamní parkovací místa (kterých i tak není mnoho) a auta mohou být zaparkována pouze u autobusové zastávky.
  • Je ztížena doprava do Adamova, neboť je rekonstruována železniční trať Brno – Blansko a je nutno využít náhradní autobusové dopravy.
  • A aby toho nebylo málo, tak byly v Josefovském údolí uzavřeny (z důvodu nebezpečí hrozícího od padajících suchých stromů) turistické cesty a je nutno využít silnici, na níž je však v souvislosti s rekonstrukcí trati zvýšená doprava (včetně těžkých náklaďáků a náhradní autobusové dopravy). Bližší informace zde: https://www.slpkrtiny.cz/uzavirky-turistickych-tras/
handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/tavba-v-replice-stredoveke-zelezarske-pece-2022/