Tři… Dva… Jedna… Start lodi Crew Dragon
23. 4. 2021,podařilo se!
záznam přenosu

Výstavy a akce

Tři… Dva… Jedna… Start lodi Crew Dragon

Vzpomínáte si ještě na loňské živé vysílání startu kosmické lodi Crew Dragon v Technickém muzeu v Brně? Letos jsme ho nachystali znovu, byť jsme Vás kvůli pandemické situaci nemohli pozvat do muzea. Což mělo ale výhodu: nemuseli jsme omezovat počet návštěvníků, protože akce byla on-line.

Vysílali jsme živě v pátek 23. dubna od 11.00 našeho času (vlastní start byl plánovaný na 11.49 a podařil se!). Přenos jsme připravili ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno, na jehož YouTube kanálu se na něj můžete podívat i nyní ze záznamu:

Přímý přenos startu kosmické lodi Crew Dragon komentoval kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl, který komentoval i loňský živý přenos. Není to přitom jediná podobnost mezi loňským a letošním startem: do vesmíru letí stejný exemplář kosmické lodi Crew Dragon „Endeavour“ – jedna z pěti vyrobených či vyráběných lodí. A styčný bod do třetice: loni byl v posádce lodi astronaut Robert Behnken, letos v ní je astronautka Megan McArthurová. Behnken a McArthurová jsou přitom manželé.

V živém vysílání hovořil Tomáš Přibyl nejen o kosmických lodích Crew Dragon a plánech, které s nimi společnost SpaceX má. Letos v dubnu se totiž krásně sešla tradice pilotované kosmonautiky, její současnost a budoucnost.
Tradici reprezentuje Rusko startem rakety Sojuz s posádkou pro Mezinárodní kosmickou stanici. Raketa Sojuz je přitom konstrukčně stejného základu jako raketa, na které se do vesmíru před šedesáti lety – v dubnu 1961 – vydal první člověk, Jurij Gagarin. Současnost představuje právě start kosmické lodi Crew Dragon.. A budoucnost vypuštění první části nové kosmické stanice, které na příští týden plánuje Čína. Během půldruhého roku má k této stanici zamířit dalších deset modulů, zásobovacích i pilotovaných lodí a nad našimi hlavami tak vyroste základna, o které ještě hodně uslyšíme.

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/start-lodi-crew-dragon-zive/