S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem – 2020
cyklus akcí na technických památkách určený pro rodiny s dětmi
duben–srpen 2020

Výstavy a akce

Projekt S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem se v letošní sezóně z důvodu koronavirové pandemie a následných zvýšených hygienických opatření nekoná. Proběhnou pouze dvě akce – akce v Těšanech (11. 7.) a na Šlakhamru (1. 8.) – s ukázkami práce řemeslníků a náhradním, bezdotykovým programem pro děti. Při akcích bude regulován počet lidí v prostoru. V případě, že by došlo ke změně podmínek, budeme postupovat v souladu s vládními nařízeními.

I v roce 2020 se vaši kamarádi Šroubek a Matička chystají na spoustu výletů. Navštíví mimobrněnské památky Technického muzea v Brně a pokud budete chtít, můžete vyrazit s nimi. Na každé památce je připravena jedna akce s doprovodným programem.
Některé památky při nich ožívají řemeslníky nebo posádkou a všude vás čekají zábavně naučná stanoviště, kde se můžete aktivně zapojit. Vyzkoušíte si svoje znalosti, postřeh, zručnost i tělesnou kondici a nudit se rozhodně nebudete. Návštěvu památky můžete spojit i s výletem do zajímavého okolí.
Upomínkou na výlet se mohou stát pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

Cestovní pas
Stále máte možnost sbírat razítka do Cestovního pasu, který zahrnuje všech šest externích památek Technického muzea v Brně. Pas získáte na pokladně kterékoli památky.

Putovník
Na letošní rok jsme pro vás měli připravenu novinku – Putovník – hravý pracovní sešit s úkoly pro děti inspirovaný našimi památkami. Z důvodu koronaviru a zpřísněných hygienických podmínek se ale jeho start odkládá na příští sezónu.

4. 4. 2020 – V uniformě ve službách vlasti (Šatov) – AKCE ZRUŠENA

Uniforma značila a značí příslušnost člověka k určité skupině. Jako první se jistě vybaví vojáci. Ale jednotné oblečení mají i záchranáři, hasiči, policisté nebo lékaři. Společné mají i to, že svou činností pomáhají nám všem. Přijďte nahlédnout do jejich profesí a vyzkoušet si některé činnosti. Představíme vám složky Integrovaného záchranného systému, a protože Šatov je objekt vojenský, nebudou chybět ani příslušníci armády z různých období 20. století.

2. 5. 2020 – Večerníček na mlýně (Kuželov) – AKCE ZRUŠENA

Akce určená pro menší děti, inspirovaná pohádkami na dobrou noc. Nahlédneme do principů animace, představíme naše klasické tvůrce a známé postavičky, a pro malé děti máme připraveny úkoly inspirované těmito pohádkami.

23. 5. 2020 – Slované na huti (Stará huť) – AKCE ZRUŠENA

Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu, na kterém se podílí celá řada subjektů. Jádrem akce jsou pokusné tavby železné rudy v replikách železářských pecí, dále návštěvníci uvidí ukázky pálení uhlí v milíři, pečení chleba, výpal keramiky, hašení vápna a další tradiční technologie. Akce ve stylu living history představí také život starých Slovanů. Některé aktivity si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Speciální úkoly na téma Moravského krasu jsou připraveny i pro rodiny s dětmi.

6. 6. 2020 – Pohádkový mlýn (Slup) – AKCE ZRUŠENA

Jako dárek dětem k jejich svátku připravilo muzeum Pohádkový mlýn v kouzelném prostředí vodního mlýna ve Slupi. Akce je zaměřená na klasické české pohádky, které se z povědomí dětí už pomalu vytrácí, mnohdy aniž by si to jejich rodiče uvědomili. Pohádkovou atmosféru dokresluje obsluha stanovišť v pohádkových kostýmech. Úkoly jsou inspirované pohádkami, většina jich je spíš pro malé děti, ale najdou se i úkoly pro celý rodinný tým.

11. 7. 2020 – Příběh o železe a dřevu (Těšany)

Bylo, nebylo… V jedné kovárně, nedaleko Brna, žil mladý kovář. Jeho kovadlina vesele zvonila, protože koval podkovy pro formanské koně, kteří pod okny kovárny projížděli do Hodonína, Židlochovic, Slavkova nebo do Brna. Koval také nejrůznější nářadí pro své sousedy. Jednou však na dveře zaklepal Myslivec, hodil na kovadlinu měšec zlaťáků a poručil, aby mu kovář vykoval zlaté podkovičky pro černého koně s hřívou jako plápolající oheň. A jak to bylo dál? To se dovíte, když se za námi vypravíte do kovárny v Těšanech, kde se stanete součástí pohádky. Zároveň se dovíte i to, co měli společného kováři a koláři, jak vzácné bylo železo, jak voní dřevo, k čemu je dobrý nebozez a mnoho dalšího… Těšíme se na vás! Program je vhodný pro rodiny s dětmi. Uvítáme i dospělé návštěvníky s chutí poznávat svět…
POZOR: Výše uvedený program se neuskuteční, proběhnou ukázky práce řemeslníků a náhradní, bezdotykový program pro děti.

1. 8. 2020 – Haló, tady člověk! (Šlakhamr)

Naše tělo je něco, s čím se setkáváme pořád, takže bychom ho měli důkladně znát. Je to ale pravda? Máme opravdu tyto znalosti a dokážeme je v případě ohrožení života použít? Hravou formou se seznámíme s biologií člověka a procvičíme základní informace. Pod vedením profesionálních záchranářů se naučíme základy první pomoci. Akce je určena pro všechny věkové kategorie.
POZOR: Výše uvedený program se neuskuteční, proběhne náhradní akce s názvem Kování na Šlakhamru, připravené jsou ukázky práce kovářů a bezdotykový program pro děti.

Kromě výletů můžete se můžete se Šroubkem a Matičkou bavit a objevovat nové věci i v Brně. V hlavní budově pro vás chystáme:

21. 3. 2020 – Rodinný den v TMBAKCE ZRUŠENA!

Technické muzeum v Brně je známo svou hlavní budovou v Králově Poli, kam chodí každoročně tisíce zájemců. Ne všichni ale vědí, že muzeum má ve své správě také 6 mimobrněnských památek – technických objektů jako jsou mlýny, kovárna nebo vojenský bunkr. Tyto objekty jsou jako stvořené k víkendovému výletu. Než začne turistická sezóna, a tyto památky se otevřou veřejnosti, pojďme si je představit při naší akci pro celou rodinu. Na interaktivních stanovištích si děti vyzkouší zajímavé činnosti, inspirované muzeem a jeho památkami. Při řešení některých úkolů se může zapojit celá rodina.

29. 11. 2020 – Pohádkový adventAKCE ZRUŠENA!

Jako předvánoční dárek Technické muzeum v Brně každoročně připravuje tuto akci pro rodiny s dětmi. Pro děti, které vyrůstají v dětských domovech, nabízíme tuto akci po předchozím objednání zdarma. Akce vychází z klasických českých pohádek, její atmosféru doplňují pohádkové kostýmy. První adventní neděli tedy v muzeu potkáte čerta, vodníka, Popelku, prince Bajaju a další známe postavičky, které mají pro děti hravé úkoly inspirované klasickými pohádkami. Jako ukončení letošní sezóny vás tedy zveme do světa kouzel a fantazie, kde vždy zvítězí dobro nad zlem.

Fotky z akcí, archiv TMB

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem-2020/