Výstava je k vidění do neděle 1. srpna 2021 včetně.
ROBOT2020 – pod tímto názvem připravilo Technické muzeum v Brně výstavní projekt k 100. výročí prvního vydání dramatu Karla Čapka R. U. R. (Rossum’s Universal Robots), kdy poprvé „zaznělo“ slovo robot, které následně zdomácnělo na celém světě. Mottem výstavy je 100 let od vzniku slova robot – 100 exponátů ilustrujících vývoj robotů po současnost s přesahem do budoucnosti.
Od 12. 6. 2021 se v předem daných časech konají komentované prohlídky výstavy ROBOT2020. Zájemci si tak mohou výstavu projít s průvodcem a jeho pomocníkem jménem T1MB00 („Timbo“). Robot T1MB00 provede návštěvníky výstavou zábavnou, odhlehčenou formou a během celé komentované prohlídky jim pokládá troufalé otázky. Za správné odpovědi ty nejpozornější návštěvníky odmění v závěru pamětní mincí, která byla vyrobena speciálně pro výstavu ROBOT2020. Rozpis časů prohlídek a více informací najdete na stránce: Komentované prohlídky výstavy ROBOT2020.
Muzeum se sice soustředí na průmyslovou robotiku, kterou zastupují vybrané komerční firmy jako např. ABB, CLOOS, KUKA, Universal Robots…, ale také představuje ikonické robotické vynálezy světových firem a prototypy robotických systémů z tvůrčích dílen dvou ústavů Vysokého učení technického v Brně. „Pojem robot je také představený v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu, výtvarného umění včetně komiksu a sci-fi,“ říká autorka a manažerka projektu Klára Šikulová a pokračuje: „Důraz klademe zejména na Čapkovo autorství pojmu a jeho rozšíření do několika desítek světových jazyků.“
Pro dětského návštěvníka a školní skupiny vytvořili pracovníci edukačního oddělení Technického muzea v Brně zábavné interaktivní programy.
Výstavní projekt vznikl ve spolupráci Technického muzea v Brně s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně a Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
Zde si můžete přečíst rozhovor s jedním ze spoluautorů výstavy prof. Luďkem Žaludem – Povídání o robotech.
K výstavě vyšly i ROBONOVINY – magazín vytvořený speciálně pro výstavu ROBOT2020. Dozvíte se v něm, jak Rossumovi roboti dobyli jeviště a kdo je skutečným autorem slova robot. Přinášíme v něm zajímavosti nejen z historie a současnoti robotiky, ale i vizi do budoucna – sebere umělá inteligence lidem identitu? Na otázku budoucnosti vztahu člověka a robota odpovídají v rozhovorech i odborníci z VUT, spoluautoři výstavy.
Přečíst si je můžete zde: ROBONOVINY (pdf)Nebo si může vyzkoušet své znalosti ze světa robotiky v našem kvízu:
Více informací k výstavě najdete na samostatných webových stránkách www.robot2020.cz.
Výstava je k vidění do neděle 1. srpna 2021 včetně.
Výstava s kritickým katalogem vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Technické muzeum v Brně poskytované Ministerstvem kultury ČR.
Fotografie z výstavy, ©Technické muzeum v Brně
Výstava ROBOT2020 se koná pod záštitou
ministra kultury České republiky PhDr. Lubomíra Zaorálka,
ministra průmyslu a obchodu České republiky doc. Ing. Karla Havlíčka,
primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové
a hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha.
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER VÝSTAVY ROBOT2020
MEDIÁLNÍ PARTNER
HLAVNÍ PARTNEŘI VÝSTAVY
Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky
Ústav automatizace a měřicí techniky