Přehlídka automobilové techniky 2022
v depozitáři v Brně-Řečkovicích
23.–24. 4. 2022

Výstavy a akce

Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda!

depozitář v Brně-Řečkovicích
23.–24. 4. 2022
9.00–17.00 (poslední vstup v 16.30)

Depozitář v Brně-Řečkovicích s historickými vozidly otevře Technické muzeum v Brně tradičně poslední dubnový víkend, tentokrát po vynucené dvouleté přestávce. Zájemci si budou moci prohlédnout vozy z muzejních sbírek – vozidla městské hromadné dopravy (autobusy, trolejbusy), vojenskou techniku i osobní automobily. Pozvání přijali i hosté, mimo jiné Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, společnost Busline Semily, či členové Tatra klubu Kolín. Chybět nebudou ani návštěvníky oblíbené okružní jízdy historickými autobusy do okolí.

Škoda Sentinel

„V letošním roce si připomeneme 40. výročí provozu autobusu KAROSA řady 700 v brněnské MHD, stejně jako dvacet let provozu nízkopodlažních autobusů,“ říká garant akce Tomáš Kocman, kurátor Oboru městská hromadná doprava TMB a pokračuje: „Vystavená vozidla budou prezentovat i tyto významné historické mezníky.“ Z Oboru historická vozidla a spalovací motory se mohou zájemci těšit na vybrané automobily ze zemí bývalé RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci) – tedy z období před rokem 1989. Zajímavostí bude určitě i parní nákladní automobil Škoda Sentinel, vyráběný v letech 1924–1935 ve Škodových závodech.

Z Oboru militaria Technické muzeum v Brně nabídne zcela nové přírůstky ve své sbírce, které muzeum získalo na podzim roku 2021 – radiolokátor P-19 na podvozku nákladního automobilu ZIL-131 a letištní přehledový a přistávací radiolokátor RPL-5, a dále také představí vybranou vojenskou techniku reprezentující průřez tímto sbírkovým fondem. Vystaveny budou např. vozidla Praga V3S různého provedení, které doplní vybrané vozy značky Avia, dále Tatra 148 pojízdné zařízení pro očistu bojové techniky a málo známý nákladní automobil ROSS R210, který se měl na začátku 90. let stát nástupcem legendární Pragy V3S.

  • Vchod do areálu depozitáře (bývalá kasárna na ul. Terezy Novákové 64) leží přímo u zastávky autobusových linek č. 41 a 71, zastávka „Žilkova“, případně je dostupný pěšky z konečné tramvaje č. 1 v Řečkovicích.
  • Parkování: s ohledem na značně omezenou kapacitu vyhrazených parkovacích míst v depozitáře doporučujeme návštěvníkům využít MHD.
  • Vstupné do areálu činí 30 Kč, volný vstup mají ZTP a děti do výšky 130 cm. Platba je možná pouze v hotovosti, uvítáme, pokud si připravíte drobné.
  • K dispozici budou stánky s občerstvením i upomínkovými předměty.

Okružní jízdy autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně

  • autobus pojedou od 10.00 do 16.30 v intervalu 30 min.
  • trasa: ul. Terezy Novákové – Vážného – Hapalova – Maříkova – Řečkovická – Příjezdová – Mácova – Černohorská – Žilkova
  • jízdenky na okružní jízdu činí 20 Kč na osobu, kupují se přímo na místě a bude nutné si vybrat konkrétní spoj (čas) dle volné kapacity autobusu

Hasičská technika, výstroj i výzbroj, ukázky hašení hořícího oleje

Návštěvníkům se představí současná, ale i historická hasičská technika, v mnoha případech od soukromých sběratelů. K vidění budou také s láskou opečovávané vozy patřící sborům dobrovolných hasičů. Mezi červenými automobily nebudou chybět vozy značek Praga, Tatra, ZIL, ŽUK, ROBUR, různé nástavby vozu AVIA, ŠKODA 1203 a ŠKODA 120 nebo Sachsenring.

Rodiče s dětmi zveme do preventivního stánku HZS JmK, kde si mohou hravou formou ověřit své znalosti z oblasti požární ochrany. Poradíme, jak domácnost zabezpečit proti požáru, řidičům připomeneme např. tvorbu záchranářské uličky nebo jak správně postupovat v případě dopravní nehody. Nejmenší děti si mohou také vyzkoušet hašení makety hořícího domečku.

V sobotu i v neděli bude vždy v 11.00 a 15.00 v prostoru před vystavenou hasičskou technikou ukázka správného postupu hašení hořícího oleje a ukázka současné výstroje a výzbroje.

 

 Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna a pod záštitou primátorky JUDr. Markéty Vaňkové.

Partner akce

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/prehlidka-automobilove-techniky-2022/