Počátky sportu v Brně
historie a současnost cyklistiky, motorismu, veslování a šermu
28. 5. – 14. 10. 2019

Výstavy a akce

Jak to bylo se sporty v Brně?

Výstava se zaměřením na historii i současnost veslařského sportu, cyklistiky, šermu a motorismu v našem městě.

Veslování, cyklistika, motorismus a šerm – to jsou čtyři nosná témata připravované výstavy Počátky sportu v Brně, kterou 28. 5. 2019 otevřelo Technické muzeum v Brně. „Tyto čtyři sporty jsme si vybrali zejména proto, že chceme prostřednictvím výstavy návštěvníkům ukázat, jak sporty v našem městě vznikaly, ale zároveň poodhalit i méně známou stránku, a to výrobu a vývoj – vybrali jsme proto sporty, které se speciálně váží k technice,“ přibližuje charakter výstavy kurátor Petr Nekuža.

V centrálním prostoru, viditelném ze všech pater, si můžete prohlédnout unikátní, více než 100 let starou dřevěnou čtyřveslici, zavěšenou ve vzduchu. Je dlouhá cca 12,5 metru a v plné výbavě váží do 100 kg. Podobnou veslici máte možnost zblízka vidět i ve třetím patře muzea, kde je výstava o historii i současnosti sportování v našem městě umístěná. K vidění jsou nejen historické kousky, ale také moderní sportovní vybavení. V části věnované veslování to je například originální skif olympioničky Mirky Topinkové Knapkové, se kterým brněnská rodačka vybojovala na Letních olympijských hrách v roce 2012 v Londýně tu nejvyšší příčku, vystavena je dokonce i její zlatá olympijská medaile. Součástí expozice je také speciální dílna, ve které kdysi veslice vyráběl stolař či tesař.

Dalším sportem, který ve výstavě najdete, je cyklistika, jeden z nejstarších sportů v Brně vůbec. Prohlédnout si můžete její historický vývoj od prvního dřevěného odrážedla „Draisina“ až po současná závodní kola. Vystavena je sbírka kol z doby kolem 1920, nechybí ani legendární Favorit či sportovní kola zn. BRUNA, vyrobená první moravskou továrnou na bicykly v Brně.

A co by to bylo za technické muzeum, kdyby v něm nebyly zastoupeny i historické motocykly. Nejen jim, ale i dalším formám motorismu, jeho historii a událostem, které přispěly ke vzniku Masarykova okruhu, se věnuje část výstavy.

Čtveřici sportů v Technickém muzeu v Brně uzavírá poměrně výjimečná sportovní disciplína – šerm,  od jeho aristokratického původu až po jeho dnešní, sportovní podobu, kdy  zásah soupeře zaznamenává přístroj. Sami si budete moci vyzkoušet dobovou šermířskou helmu a pomocí vizualizace dokonce i „šermířský souboj“.

Pro děti i dospělé jsou k dispozici hrací stanoviště se sportovními kvízy – poznávat můžete legendární české sportovce nebo hádat, k jakému sportu slouží sportovní náčiní. Díky spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity mají příchozí možnost navštívit i malou „biometrickou laboratoř“, kde si sami změří procento svalové hmoty či tělesného tuku. A jelikož výstava sportu musí být taktéž o sportování reálném, organizátoři umístili do výstavy i několik sportovních stanovišť – trenažérů, na kterých si návštěvníci otestují svojí fyzickou zdatnost. Připravena je například simulace stoupání na kole, díky které si budou moci zájemci zajet část etapy Tour de France, či se virtuálně projet na kole brněnskými ulicemi. Cyklistické trenažéry jsou k dispozici díky organizaci Cesta za snem, z.s., a to i pro tělesně postižené návštěvníky, kteří si také mohou během výstavy změřit svoje síly.

Počátky sportování v našem městě sahají více než 150 let zpátky. Zpočátku se mu věnovala aristokracie či nadšenci. V roce 1847 vznikla Stavovská akademie moravská a o něco později byl založený například první veslařský klub Brünner Ruderverein. V roce 1869 se v brněnských Lužánkách na trati dlouhé 560 m konal vůbec první cyklistický závod v celé monarchii. Zájem o sport stoupal a v polovině 19. století začínaly vznikat oficiální sportovní spolky.

Mnohem více se dozvíte přímo na výstavě Počátky sportu v Brně, kterou TMB otevřelo 28. května 2019 ve třetím patře.

 

         

 

                        

      

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/pocatky-sportu-v-brne/