Nepřítel naslouchá – akce pro rodiny s dětmi
Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově
8. 6. 2024

Výstavy a akce

Nepřítel naslouchá

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

V sobotu 8. 6. 2024 zveme rodiny s dětmi na tradiční akci v areálu pěchotního srubu MJ – S3 Zahrada. Hlavním tématem letošního ročníku se stala utajovaná komunikace. Toto téma zařazujeme v souvislosti s výstavou Enigma – tajný svět šifer, kterou mají návštěvníci možnost vidět v hlavní budově muzea v Brně. Výstava představuje nejen legendární šifrovací stroj Enigma, ale zachycuje i přes dva tisíce let starý vývoj šifrování.

Šifrovat budeme letos také v Šatově. V rámci akce najdete šifrovací koutek, kde se zájemci naučí základní typy šifer. Následně budou mít možnost své znalosti uplatnit v šifrovací hře za pěchotním srubem. Luštění šifer je velkou výzvou a jejich úspěšné překonání každého luštitele potěší.

V dílničce si pak děti mohou vyrobit vlastní skytalé, antickou šifru ze starověkého Řecka, vyzkoušet si psát na klasickém psacím stroji nebo si vyzkoušet napsat a pak zviditelnit zprávu tajným inkoustem. Na protažení těla je připravena překážková dráha, na které budou zjišťovat strategické informace a pak je předávat vysílačkou či telefonem. Na předávání utajených informací bude zaměřena i samoobslužná prohlídka vlastního pěchotního srubu, po které dostanou návštěvníci otázky, prověřující jejich postřeh a paměť.

Kromě Technického muzea v Brně se na akci již tradičně podílejí i další partneři, a to především z řad klubů vojenské historie: Klub vojenské a policejní historie Československo, Pannonia, Družina pánů z Miroslavi, Rekrutační středisko Morava Armády ČR, Krajské vojenské velitelství Brno a SDH Šatov.

Akce je součástí Dne pevnostních muzeí jižní Moravy – více na www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2024/

Ilustrační foto, ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/nepritel-nasloucha-2024-06-08/