Kovářská a kolářská sobota
Akce pro rodiny s dětmi, Kovárna v Těšanech
13. 7. 2019

Výstavy a akce

Kovářská a kolářská sobota

Po roce opět Kovárna v Těšanech, památka TMB, zve na akci s názvem Kovářská a kolářská sobota. Protože kovařina a kolařina spolu souvisely, tak i v této kovárně navazují na sebe dvě expozice, věnované těmto řemeslům.

Kovářská dílna těšanské památky má podobu z 19. století s původním vybavením, unikátní dvouohnišťovou výhní s širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. Kolářská část prezentuje výrobu kol, vybavení a nástroje. Kováři i koláři budou pracovat v autentickém prostředí. Kolářské řemeslo představí rodina Uherkova z Vysočiny a Adam Florián ze Slavkova. A že se jedná o mistry svého oboru dokazuje titul Aleše Uherky – Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství. V kovárně se na malé i velké návštěvníky těší mistr kovář Josef Urbánek.

Nejen pro děti je připravený program: práce se dřevem, vlastnoruční výroba hřebíku či jednoduché podkovičky, poznávání řemeslného nářadí, poznávání dřevin podle listů, šišek či jehličí, poznávání bylinek, surovin, které používala kovářka v kuchyni a další. „Připomeneme si i slavnou brněnskou pověst o koláři Birkovi a děti si budou moci vyzkoušet koulení kola,“ říká Alena Najbertová, která připravuje dětský program. „Sami návštěvníci uvidí, že zdánlivě jednoduché koulení chce značnou dávku obratnosti.“ Nejen o řemesle, ale také o životě v takové kovárně – kolárně se návštěvníci dozvědí přímo v autentické atmosféře prostředí z předminulého století. Kovárna nabízí i obytnou část s dobovým nábytkem, nádobím a také hospodářské budovy.

Dnes již málo běžná řemesla připomene Kovářská a kolářská sobota na památce TMB v Těšanech 13. 7. 2019 od 10.00 do 17.00. Malí návštěvníci mohou složit i tovaryšskou zkoušku.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/kovarska-sobota-2019/