Káva Lamplota – prvotřídní kvalita!
5. 10. 2017 – 18. 2. 2018

Výstavy a akce

Na přelomu předminulého a minulého století se v Brně zrodila značka Káva Lamplota. Značka, která v domácím prostředí ve své době získala přízvisko „český Meinl“. „Jméno Huberta Lamploty vyvolávalo nejen u brněnských hospodyněk první poloviny dvacátého století představu voňavé kávy,“ říká kurátorka výstavy Naďa Urbánková. Od Brna po Opavu s odbočkou do Bratislavy se prodávala káva Lamplota, synonymum kvality.  Jeho obchody se objevovaly na dodnes známých místech těchto měst.

Hubert Lamplota s Annou Chládkovou

Hubert Lamplota otevřel první obchod v roce 1902. Jednalo se o koloniál, tedy obchod se smíšeným zbožím, na Obilním trhu naproti porodnici. V roce 1907 přesunul své podnikání na Rudolfovu (dnes Českou) ulici č. 6, naproti Stopkově restauraci. Roku 1909 požádal Hubert Lamplota na základě živnostenského listu z 29. 10. 1909 Zemský soud v Brně o zápis firmy Hubert Lamplota v Brně do obchodního rejstříku pro jednotlivce. Ale to nebylo vše. Během let otevíral další obchody a postupně vybudoval velkoobchod s dovozem kávy a čaje, moderní pražírnu a dílnu na výrobu kávostrojů Lamka. Jeho vlastní vynález – Lamka – dosáhl věhlasu nejen v Evropě, ale i za oceány.

Jeho příběh nebyl tak přímý, jak by se mohlo zdát z těchto několika řádků. Rakousko-Uhersko, první i druhá světová válka, rok 1948 – léta plná zvratů, pádů i vrcholů. Na výstavě se návštěvníci budou moci blíže seznámit s jeho životem a elánem, který neudusaly ani politické nesnáze.

Hubert Martin Lamplota se narodil před 140 lety a Technické muzeum v Brně výstavou s názvem Káva Lamplota – prvotřídní kvalita! připomene život člověka, který se z malých poměrů vypracoval na legendu, člověka, který zasvětil život kávě a čaji, člověka, který za všech okolností ctil svou vlast, své rodné město a svoji národnost. Výstava vznikla ve spolupráci s nejbližšími žijícími příbuznými, praneteřemi Annou Lefnerovou a Jiřinou Strakovou.

Výstava bude přístupná od 5. 10. 2017 do 18. 2. 2018.

Rebelbean:

„Milujeme skvělý kafe, ale chceme od života víc. Lidi nepijí Rebelbean jen proto, že jim chutná, ale protože je to součást jejich životní filozofie. Dobíjíme energii lidem, kteří chtějí posouvat hranice a  dělat věci po svým. Lidem, kteří jsou Rebelové z přesvědčení. Tak jako my.“

Rebelbean – partner výstavy

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/kava-lamplota-prvotridni-kvalita/