IX. Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně
poprvé budou k vidění velkorozměrné pouťové flašinety
10.–12. 8. 2018

Výstavy a akce

Už podeváté se flašinetáři z evropských zemí setkají v Brně, aby předvedli své historické flašinety a oživili ulice města Brna hudbou a zpěvem. První písně budou patřit veřejnosti už v pátek 10. 8. 2018 od 16.00 do 18.00 hod., kdy budou domácí i zahraniční flašinetáři z Itálie, Německa či Slovinska procházet městem a hrát.

V sobotu 11. 8. od 14.00 se na náměstí Svobody uskuteční slavnostní otevření letošního setkání. Zhruba na hodinu se zde setkají všichni účastníci, aby představili svůj program, který letos doplní pouliční umělci Divadelní společnosti Panoptikum Maxe Fische či Muzejní maringotky spolu s pejsky či dokonce hady. Svůj program uvede i košické Divadlo v kufri loutkovým představením pro děti i dospělé. Po ukončení slavnostního zahájení se účastníci rozejdou znovu do ulic, kde své hudební nástroje rozezvučí písněmi na přání až do páté hodiny večerní. Zahrají vám Vivaldiho operu, ale i největší hity od Beatles.

Pouliční umělce můžete zastihnout v centru města také v neděli 12. 8., kde budou znovu hrát od 14. hodiny. Jejich průvod slavnostně vyvrcholí malým happeningem v cca 16.00 před hotelem Slavia. A jako každý rok flašinetáři v neděli 12. 8. v 19.00 zahrají v Českobratrském evangelickém chrámu J. A. Komenského (tzv. Červený kostel) na Komenského náměstí. Výtěžek tohoto benefičního koncertu s názvem „Kdyby tisíc flašinetů“ v plné výši věnují účinkující a Technické muzeum v Brně na podporu asociace Paspoint z.ú., která poskytuje pomoc lidem s poruchami autistického spektra (PAS).

Diváci letošního setkání budou mít jedinečnou příležitost poprvé v Brně spatřit velkorozměrné pouťové flašinety – 11. a 12. 8. od 15.00 do 17.00 na Moravském náměstí, u kostela Sv. Tomáše.

Svými malovanými kolovrátky, tradičními kostýmy a písněmi flašinetáři vytvářeli jedinečnou atmosféru ve velkých městech i vesnicích více než 200 let – hráli vždy proto, aby svou hudbou šířili radost. Jejich tradici si můžeme znovu připomenout na IX. Mezinárodním setkání 10.–12. 8. 2018 v Brně.

Program

pátek 10. 8.
16.00–17.00 První pouliční produkce letošního roku – koncerty a písně domácích i zahraničních flašinetářů např. z Itálie, Německa či Slovinska
sobota 11. 8.
14.00 Slavnostní otevření IX. Mezinárodního setkání flašinetářů na náměstí Svobody za účasti pouličních umělců Divadelní společnost Panoptikum Maxe Fische, Muzejní maringotky, loutkového Divadla v kufri a dalších
15.00–17.00 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích Brna
15.00–17.00 Velkorozměrné pouťové flašinety  na Moravském náměstí, u kostela Sv. Tomáše
neděle 12. 8.
14.00–16.00 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích Brna
15.00–17.00 Velkorozměrné pouťové flašinety  na Moravském náměstí, u kostela Sv. Tomáše
15.30–16.00 Průvod účastníků setkání flašinetářů s hudbou a zpěvem z náměstí Svobody k hotelu Slavia
16.00–17.30 Slavnostní vyvrcholení setkání před hotelem Slavia
19.00 Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského (tzv. Červený kostel)
Závěrečný benefiční koncert „Kdyby tisíc flašinetů“ za doprovodu ženského pěveckého sboru Pasquil.
Plný výtěžek obdrží asociace Paspoint z.ú., která přináší komplexní profesionální pomoc lidem s prouchami autistického spektra.

Program ke stažení (PDF)

Na letošním setkání flašinetářů v Brně se představí

Jan Bondra a pejsek Tomíček (ČR)

Prezident sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně, flašinetář, sběratel, restaurátor mechanických hracích strojů. V letošním roce přijede poprvé s nově restaurovaným velkým jarmarečním flašinetem na záznamové pásy, který bude situovaný na Moravském náměstí vedle kostela sv. Tomáše.

Christa a Kurt Hohnhäuserovi (DE)

Manželé flašinetáři, kteří pořádají každoroční setkání flašinetářů a buskerů v Berlíně, kde se scházejí zástupci ze všech kontinentů. V rámci berlínského festivalu se uskutečňuje vyhlášený slavnostní pochod po známé Potsdamerstrasse. V Brně se budou prezentovat historickými flašinety – nástroji jako Bacigalupo Barrel Organ z roku 1920 a 31 Raffin Note Organ z roku 1983.

Flavio Pedrazzini (IT)

Flašinetář, hudebník a mechanik, který spolu se svými přáteli ve skupině Organo di Barberia Musicalia, Cesena sestavuje zařízení pro digitalizaci hudebních záznamových pásů různých mechanických hracích strojů, jako jsou pianoly, orchestriony a flašinety.

Mariana a Tomáš Plaszky (SK)

Manželé Mariana Tomáš Plaszky jsou nejen vášnivými flašinetáři, ale jsou rovněž vodiči marionet a herci Divadla v kufri v Košicích.

Muzejní maringotka (ČR)

Muzejní maringotka je volné sdružení amatérů a profesionálů zajímajících se o tradiční lidové loutkářství a loutkoherectví. Je to divadelní ochotnická skupina, která se zrodila začátkem 70. let 20. století z entuziasmu muzejníků a několika spolupracovníků Moravského zemského muzea, aby „přivedla zpět na scénu“ loutky dávných marionetářů, uložené ve sbírce muzea. Na počátku stálo uvedení loutkové hry „Don Šajn“ z tradičního loutkářského repertoáru v červnu 1970 v Moravském muzeu v Brně, které pak bylo mnohokrát variováno a reprízováno.

Rastislav Tepina Rastko (SLO)

Prezident Evropské asociace flašinetářů. Herec a flašinetář společnosti GUD Kranjski komedijanti Kranj, Slovinsko.

Joachim Petchat (DE)

Prezident flašinetářského německého spolku Club Deutscher Drehorgelfreunde (CDD), který sdružuje cca 700 členů. Klub vydává periodický časopis a pořádá velká mezinárodní setkání flašinetářů. Během letní sezony je každý víkend v německých zemích pořádaný nějaký festival či setkání a flašinetářství je velice populární koníček. Existují i současní výrobci flašinetů, záznamových pásů s písněmi, doplňků a kostýmů.

Fotky z předchozích ročníků ©Technické muzeum v Brně

IX. Mezinárodní setkání flašinetářů podporuje Ministerstvo kultury České republiky.

Akce je součástí festivalu Maraton hudby Brno

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/ix-mezinarodni-setkani-flasinetaru-v-brne/