Hurá do pravěku! – akce pro rodiny s dětmi
Větrný mlýn v Kuželově
4. 5. 2024 od 10 do 17 hodin

Výstavy a akce

Hurá do pravěku!

4. 5. 2024
Větrný mlýn v Kuželově

Technické muzeum v Brně zve všechny malé i velké badatele na dobrodružný výlet do hluboké minulosti. Akce je vhodná i pro děti předškolního věku. Sejdeme se v sobotu 4. května 2024 na Větrném mlýně v Kuželově, národní kulturní památce ve správě Technického muzea v Brně.

Zajímá tě minulost? Staň se historikem. Zajímá tě ještě dávnější minulost? Staň se archeologem. Zajímá tě ještě mnohem dávnější minulost? Staň se paleontologem. Takto nějak by mohla znít upoutávka k naší akci. Archeolog i paleontolog zkoumají minulost podle hmotných (tj. nikoliv písemných) pramenů. Je jejich práce tedy stejná? V čem se liší?

Paleontolog proniká do daleké historie vývoje organismů – rostlin a živočichů – které se v minulosti na Zemi nacházely nebo ještě stále nacházejí a zkoumá je prostřednictvím fosilií. Zejména pro děti jsou nejatraktivnějšími zkamenělinami pozůstatky dinosaurů. Žili tito obří tvorové také na našem území? I tohle si objasníme. Seznámíme se také s klasickými fosiliemi, jako jsou trilobiti nebo amoniti, zabrousíme i do původu uhlí. No, a protože nejlepší je si všechno prakticky vyzkoušet, děti samy zkusí, co práce paleontologa obnáší. A nebude to práce úplně lehká, o to cennější trofejí pak bude její výsledek.

Oproti tomu na naše archeologické naleziště stačí přijít se špachtlí a štětcem. Odkryté nálezy se pokusíme určit. Archeolog se zabývá studiem vývoje lidské společnosti. Popovídáme si také o materiálech, ze kterých archeologické nálezy bývají a zběžně nahlédneme i na kostru člověka, aby se pak někteří nedivili, že ten člověk měl asi 4 ruce, když se tu nachází 4 kosti. Podíváme se také, co se s těmi nejvzácnějšími nálezy děje a kam je můžeme chodit obdivovat. Ostatně lidem v regionu tak bohatém na archeologická naleziště, jako je Slovácko, tahle tematika jistě nebude neznámá.

Připomeneme si také umělce, kteří se tímto obdobím zabývali. Každého jistě napadne Zdeněk Burian – malíř, jehož sláva daleko přesáhla hranice naší vlasti. Dokonce se říká, že „svět vidí pravěk očima Zdeňka Buriana“. Pojďte se na něj s námi podívat i vy!

Ilustrační foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/hura-do-praveku-kuzelov-2024-05-04/