Co vyprávěla Maryša
akce pro rodiny s dětmi, Kovárna v Těšanech
9. 7. 2022

Výstavy a akce

Co vyprávěla Maryša

9. 7. 2022, 10.00–17.00
Kovárna v Těšanech

Druhou červencovou sobotu zavítají Šroubek a Matička do Těšan. Na kávu je sem pozvala Maryša. Obec Těšany na Brněnsku je totiž známá nejen historickou kovárnou ve správě Technického muzea v Brně, ale také jako dějiště slavného dramatu Maryša bratří Mrštíků. Říká se, že Alois Mrštík se sem přistěhoval jako pomocný učitel a zamiloval se do místní krásné dívky. Ta však byla z bohaté rodiny a dvoření chudého pana učitele odmítla. On z ní pak ve svém dramatu udělal legendární travičku.

Drama Maryša líčí život na vesnici a zabývá se především mezilidskými vztahy. Mladá dívka miluje chudého mládence, ale kvůli majetku je otcem přinucena ke sňatku s bohatým starším vdovcem. V manželství je nešťastná, utéct si však netroufne, a když její muž vyhrožuje, že milého zabije, rozhodne se k zoufalému činu – svého manžela otráví jedem v kávě. Právě z konce dramatu pochází slavný dialog:

Vávra: (míchá lžičkou kávu a usrkne) Od koho je káva?
Maryša: Od žida.
Vávra: A proč ne ze spolku?
Maryša: Měli zavříno.
Vávra: Tahle je ztuchlá, nebo co. (kávu vypije)

Žena: Děvčico neščasná – tys jé otrávila!?
Maryša: Otrávila.

Při naší akci s názvem „Co vyprávěla Maryša“ se budeme věnovat životu na vesnici v první polovině 20. století. Podíváme se, jak se hospodařilo, jak se kovali koně, jaké nástroje používaly hospodyňky v kuchyni, jak si děti hrály. Velký prostor budeme věnovat také krojům, protože tato tradice je v Těšanech stále živá a na hodech a také při jiných příležitostech se s nimi můžete hojně setkat. To vše prostřednictvím interaktivních úkolů, především pro rodiny s dětmi. Pomyslnou průvodkyní nám bude právě hrdinka výše zmiňovaného dramatu Maryša. Dozvíte se, jak to bylo doopravdy, a jaké stopy po Marii Horákové, provdané Turkové, v obci můžete dodnes najít. A protože jsme v kovárně, nemůže chybět ani pan kovář, se kterým si odvážní zájemci mohou ukovat hřebík a odnést si ho pak domů na památku.

Pojďte si tedy s námi vychutnat atmosféru minulých dob a vyzkoušet si kovářskou práci. Těšíme se na Vás!

 

Podpořil Jihomoravský kraj.

Ilustrační foto, ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/co-vypravela-marysa-2022-07-09/