S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem – 2022
poznávejte s dětmi mimobrněnské památky
duben–srpen 2022

Výstavy a akce

I v roce 2022 se vaši kamarádi Šroubek a Matička chystají na spoustu výletů. Navštíví mimobrněnské památky Technického muzea v Brně a pokud budete chtít, můžete vyrazit s nimi. Na každé památce je připravena jedna akce s doprovodným programem.

Některé památky při nich ožívají řemeslníky nebo posádkou a všude vás čekají zábavně naučná stanoviště, kde se můžete aktivně zapojit. Vyzkoušíte si svoje znalosti, postřeh, zručnost i tělesnou kondici a nudit se rozhodně nebudete. Návštěvu památky můžete spojit i s výletem do zajímavého okolí.

Upomínkou na výlet se mohou stát pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

 Putovník
Jezdíte s dětmi na výlety? Máme pro vás průvodce s názvem Hravé putování po památkách, tzv. Putovník. Najdete v něm mapku mimobrněnských památek TMB, kvíz a ke každé z památek hravé úkoly a otázky. Informace a odpovědi zjistíte při prohlídce památky. Na každé stránce je také místo, kde si můžete dát razítko navštívené památky. Komu se podaří navštívit aspoň 3 památky a získat do Putovníku jejich razítko, získává odměnu! V takovém případě prosím kontaktujte Mgr. Alenu Najbertovou: najbertova@tmbrno.cz, tel.: 541 421 442, mobil: 778 466 978.
Putovník získáte zdarma na pokladně kterékoli památky TMB.

Na zadní straně Putovníku najdete kvíz, správné odpovědi si můžete zkontrolovat zde:
1) C (v letošní sezóně, kdy je zavřená Stará huť, uznáváme i B), 2) B, 3) A, 4) A, 5) B, 6) A, 7) C.

Nová hra – sbírejte pohlednice

V turistické sezóně 2022 si můžete na památkách ve správě Technického muzea v Brně zakoupit pohlednice se Šroubkem a Matičkou a pokud na pokladně v hlavní budově muzea předložíte nejméně tři různé, získáte dětskou vstupenku do muzea zdarma. Více informací zde: Sbírejte pohlednice se Šroubkem a Matičkou.

Putování v roce 2022

30. 4. 2022 – Večerníček na mlýně (Kuželov)

Večerníček je jen o něco málo mladší než naše muzeum. Společné mají to, že dělají radost dětem i rodičům už po několik generací. Proto toto téma nesmí na našich akcích chybět. Připomeneme si pohádky, při kterých usínaly děti, které už jsou dnes sami rodiči nebo dokonce prarodiči. Starší zavzpomínají, malí si pohrají.

28. 5. 2022 – Slované na huti (Stará huť) – ZRUŠENO – z důvodu rekonstrukce památky

Každoročně v květnu probíhá v okolí Staré huti Setkání ve střední části Moravského krasu, do kterého se zapojuje kromě dalších organizací i TMB. Návštěvníci mohou vidět tavbu železné rudy, pálení dřevěného uhlí v milíři, výpal keramiky, pálení vápna, pečení chleba apod. Akce ve stylu living history představuje také ukázky ze života starých Slovanů. Program TMB bude mít v letošním roce podtitul Dobrodruzi a objevitelé, a nahlédneme v něm nejen do objevování Moravského krasu, ale i celého světa.

4. 6. 2022 – Retro výlet do Slupi (Slup)

Oblíbená retro akce se letos uskuteční ve Slupi. Nahlédnutí do života v socialistickém Československu pro mnoho lidí představuje vzpomínky na mládí. Na druhou stranu dnešní děti, které tuto dobu sami nezažily, si jen těžko některé věci mohou představit. Akce tedy přímo vybízí k mezigeneračnímu učení. Zaznívají tady slova jako „Tohle jsme měli doma“ nebo „Vidíš, a takhle to za mého mládí fungovalo“. Podíváme se, jak jsme jezdili, co jsme jedli, jak jsme si hráli, jak jsme se oblékali a řada dalších nezapomenutelných zážitků. Připomeneme i některé písničky a filmy, které jsou populární dodnes. V případě hezkého počasí možná dojde i na branné cvičení. Návštěvníci mají možnost se sami zapojit a vytáhnout ze své skříně staré šaty, doplňky a další „relikvie“ a dotvořit tak dobovou atmosféru.

11. 6. 2022 – Byla vojna, byla (Šatov)

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově je na rozdíl od ostatních výrobních objektů památkou vojenskou. S tím také koresponduje připravovaný program. V letošním roce nahlédneme hluboko do historie a připomeneme si významné vojenské události, které tvořily dějiny našich zemí. Představíme vybrané armády, výzbroj i bitvy od gotiky až po současnost. Akce se koná ve spolupráci s kluby vojenské historie a dalšími subjekty, je součástí Dne pevnostních muzeí.

9. 7. 2022 – Co vyprávěla Maryša (Těšany)

Akce na kovárně v Těšanech bývá tradičně spojena s představením řemesel, která tu lidé po staletí vykonávali – kovářstvím a kolářstvím. Řemeslníci těchto profesí ukazují návštěvníkům svou práci, zájemci se mohou také aktivně zapojit. V letošním roce se chceme zaměřit i na další těšanský fenomén, kterým je Maryša. Tato velmi známá divadelní hra bratří Mrštíků vznikla právě zde, v Těšanech, a předobrazem postav byli místní lidé, včetně Marie Turkové, rozené Horákové. Připomenout chceme také místní folklórní tradici a kroje.

6. 8. 2022 – V kraji řeky Sázavy (Šlakhamr)

Letošní akce si klade za cíl seznámit návštěvníky se samotným Šlakhamrem a jeho okolím, které památku, život a práci v ní utvářelo. Život na Vysočině nebyl vždy jednoduchý, protože tato oblast nepatřila k nejbohatším. Nahlédneme do historie, pověstí i přírody. Přineseme také několik tipů na zajímavé výlety do okolí, a to nejen k památce nejznámější, zapsané na seznamu UNESCO. Jako vždy dojde také k oživení původních technologií, návštěvníci se mohou těšit na ukázky kování na hamru i na ručních kovadlinách.

Kromě výletů můžete se můžete se Šroubkem a Matičkou bavit a objevovat nové věci i v Brně. V hlavní budově pro vás chystáme:

26. 3. 2022 – Vynálezy kolem nás – rodinný den v TMB

Technické muzeum v Brně si v letošním roce jako téma své hlavní výstavy vybralo pozoruhodnou a všestrannou osobnost – Leonarda da Vinci. Tento umělec byl také geniálním vynálezcem a s mnoha nápady předběhl svou dobu. V historii nebyl ale rozhodně sám, kdo svými myšlenkami posouval lidstvo kupředu. Připomeneme si nejrůznější vynálezy, jejich tvůrce a mnohdy velmi klikatou cestu k prosazení. Aktivity budou v rozdílných stupních obtížnosti, aby se mohl zapojit každý. Budeme také kombinovat znalostní a motorické aktivity. Věříme, že návštěvníci si něco nového vyzkouší, dozvědí, pobaví se a stráví celkově příjemný den mezi našimi exponáty

27. 11. 2022 – Pohádkový advent

Každoročně v předvánoční čas zveme děti a jejich rodiče do kouzelného světa fantazie a pohádek v kulisách exponátů Technického muzea v Brně. Vodník, čert, princezna a další postavičky plní s dětmi nejrůznější úkoly a aktivity. Pro nejmenší diváky je to mnohdy jejich první seznámení s naším muzeem.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem-2022/