TMB po obnově otevírá Větrný mlýn v Kuželově

Technické muzeum v Brně po obnově otevírá národní kulturní památku

17. 7. 2019

Větrný mlýn v Kuželově je jeden z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu s pevným kuželovitým korpusem a otočnou střechou.  Nachází se jihovýchodně nad obcí Kuželov a jihozápadně od Velké nad Veličkou v krásném prostředí hřbetu Bílých Karpat.  Technické muzeum v Brně otevírá památky, které má ve správě (celkem 6), sezonně – od dubna do října.  Z důvodu obnovy muzeum v letošním roce doposud  kuželovský  větrný mlýn nezpřístupnilo.  Otevírá jej dnes.

Masivní kamenná stavba kuželovitého tvaru nese dřevěnou střešní konstrukci. Střecha je otočně uložená na opěrných kladkách na kolejnici, která je položená na horním okraji zdiva. Prostřednictvím dvou rumpálů, umístěných v nejvyšším podlaží, se střecha otáčí tak, aby větrné kolo bylo vždy nastaveno proti větru.

„Některé dřevěné prvky mlýna, například hřídel a šindelová střecha, pochází ze sedmdesátých let minulého století, kdy mlýn prošel poslední větší opravou,“ říká garant památky TMB  Roman Kučera. „Letos při rekonstrukci specialisté vyměnili starou hřídel a čtyři kusy lopat. Střecha prošla kompletní výměnou šindele včetně plechové obšívky vrcholu střechy a plechové korouhvičky.“  Další opravy již nebudou z hlediska návštěvníka tak viditelné.  Došlo k sanaci trhlin nosného obvodového zdiva včetně částečné opravy vnitřních omítek, ke kompletní výměně narušených stropních trámů a také byla provedena částečná výměna tesařských prvků a technologických částí větrného mlýna.

Mlýn pochází z roku 1842. Více než sto let sloužil zemědělcům z okolních vesnic. Svou činnost ukončil v roce 1946. Ve třech podlažích se nacházejí vnitřní zařízení a strojní mechanismy mlýna. V nejvyšším si návštěvníci mohou prohlédnout větrné kolo, ve druhém je umístěné vlastní mlecí zařízení (tzv. české složení) a v  přízemí se nachází moučnice.
„Obnova národní kulturní památky Větrný mlýn v Kuželově se uskutečnila za finanční podpory Jihomoravského kraje,“ uvedl náměstek ředitele TMB Josef Večeřa.  Muzeum získalo mlýn v roce 1974 a o čtyři roky později otevřelo pro veřejnost expozici větrného mlynářství a života na Horňácku.  Vedle mlýna stojí obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století. Součástí expozice je i ukázka různých nástrojů na údržbu mlýna. V roce 2010 byl mlýn prohlášen národní kulturní památkou.

Technické muzeum  v  Brně dnes  17. 7. 2019 po obnově zpřístupňuje památku  veřejnosti.
První akce, která se zde uskuteční, je závěrečný koncert Horňáckých slavností již tuto  neděli – 21. 7. 2019. Od 14.00 v prostorách mlýna vystoupí cimbálové muziky, soubory, sbory i  sólisté  z Horňácka a podjavorinské oblasti  v pořadu s názvem  Rok pode mlýnem.

Kontakt pro média

Roman Kučera, TMB
kucera@tmbrno.cz, + 420 725 016 655


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Technické muzeum v Brně po obnově otevírá národní kulturní památku Větrný mlýn v Kuželově (doc)

Technické muzeum v Brně po obnově otevírá národní kulturní památku Větrný mlýn v Kuželově (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/tmb-po-obnove-otevira-vetrny-mlyn-v-kuzelove-tz/