Zahájení turistické sezóny na mimobrněnských památkách

Pět památek Technického muzea v Brně se na jaře opět otvírá zvídavým zájemcům o techniku

27. 4. 2022

Ideální výletní cíle pro celou rodinu rozseté po jižní Moravě i na Vysočině a patřící pod správu Technického muzea v Brně (TMB), to jsou technické památky, které vítají po zimní přestávce opět své návštěvníky. V turistické sezóně 2022 otvírá TMB pro obdivovatele technických vychytávek prostory svých památek – Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou, Vodního mlýna ve Slupi, Kovárny v Těšanech, Větrného mlýna v Kuželově a Areálu čs. opevnění a železné opony v Šatově.
Technické muzeum v Brně nabízí malým i velkým cestovatelům technicky zajímavé objekty v turisticky atraktivních oblastech. Každá technická památka vlastně představuje i místo, jež historicky plnilo svůj účel související s každodenní lidskou činností: mletí obilí v mlýnech využívajících síly vody nebo větru, zpracování železa v kovárně nacházející se v průsečíku obchodních cest, kde projíždějícím vozům nabízeli své řemeslné služby současně kováři i koláři. Anebo dvě místa na samotě: jedno, v němž voda poháněla buchar hamru zpracovávajícího železnou rudu a jehož pravidelné údery se rozléhaly po okolí, a druhé, až na samé jižní hranici republiky, dokumentující historii obrany naší vlasti i období nechvalně známé „železné opony“.

Technické památky všechny příchozí fascinují technickou důmyslností a zručností minulých generací a představují jim v umně zpracovaných expozicích dnes již zaniklá a mnohdy i neznámá řemesla jako hamernictví, dřevařství, kovářství, kolářství či mlynářství. Navíc turisty zcela pohltí atmosféra běžného rodinného života našich předků. Jakmile vstoupí do jejich autenticky vyhlížejících světnic, kuchyní a hospodářských stavení, vypadá to, jako by si domácí jen na chvilku odskočili k sousedům.

Technické a logické uvažování dětí všech věkových kategorií podněcuje zábavně naučný projekt „S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem“. Při řešení kreativních úkolů návštěvníky provázejí tradiční plyšoví cestovatelé z Technického muzea v Brně – Šroubek a Matička. V letošním ročníku zavedou děti, jejich rodiče i prarodiče na večerníčkovské pohádky do Větrného mlýna v Kuželově, pozvou je na retro výlet na Vodní mlýn ve Slupi nebo jim nechají si povyprávět o místních tradicích v barokní kovárně přímo od Maryši. Hlavní hrdinka známé divadelní hry bratří Mrštíků se narodila totiž přímo v obci Těšany ležící nedaleko od Brna.

Také milovníci vojenské historie nepřijdou zkrátka. V rámci Dne pevnostních muzeí se zblízka seznámí v Šatově s vojenskou památkou TMB – pěchotním srubem MJ – S3 Zahrada oživeným vojenskou posádkou v podání členů klubů vojenské historie.

Šlakhamr – mechanická kovárna zpracovávající železnou rudu těženou v okolí Žďáru nad Sázavou, přitáhne zase malé i velké turisty, kteří chtějí na vlastní oči vidět obří buchar, jeden z pěti plně funkčních zařízení tohoto typu v České republice. V letošním roce se první květnovou sobotu koná tradiční akce, na níž kováři po celý den budou návštěvníkům předvádět své řemeslo, a to jak na mobilních výhních, tak i na vodou poháněném bucharu. Zájemci si sami také vyzkouší, jak je náročné ukovat například i obyčejný hřebík. V srpnu bude Šlakhamr opět patřit rodinám s dětmi. Nahlédnou nejen pod pokličku kovářské práce, ale seznámí se rovněž s historií a pověstmi, které se váží k tomuto koutu Vysočiny. Navíc poznají i přírodu kouzelného kraje kolem řeky Sázavy.

Technická památka Stará huť u Adamova s expozicí železářství je letos z důvodu rekonstrukce uzavřena. Josefovské údolí, v němž se nachází hutnický komplex s vysokou hutí Františkou, i tak nabízí příjemnou procházku v chráněné krajinné oblasti Moravského krasu.

Podrobné informace k mimobrněnským technickým památkám Technického muzea v Brně včetně jejich otvírací doby naleznete na: www.tmbrno.cz/vsechny-pamatky/

Přehled akcí projektu „S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem“ v roce 2022:

30. 4. 2022 – Večerníček na mlýně (Větrný mlýn Kuželov)
4. 6. 2022 – Retro výlet do Slupi (Vodní mlýn ve Slupi)
11. 6. 2022 – Byla vojna, byla (Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově)
9. 7. 2022 – Co vyprávěla Maryša (Kovárna v Těšanech)
6. 8. 2022 – V kraji řeky Sázavy (Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou)

Bližší informace k projektu „S Matičkou a se Šroubkem za poznání putujem“ naleznete na:
www.tmbrno.cz/akce/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem-2022/

V příloze tiskové zprávy naleznete informace ohledně průvodce k putování po památkách TMB, tzv. Putovníku.

Kontakt pro média:

Ing. Šárka Motalová | Vedoucí oddělení komunikace a marketingu
motalova@tmbrno.cz | 725 932 429


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Pět památek Technického muzea v Brně se na jaře opět otvírá zvídavým zájemcům o techniku (doc)

Pět památek Technického muzea v Brně se na jaře opět otvírá zvídavým zájemcům o techniku (pdf)

příloha k tiskové zprávě – Putovník (doc)

příloha k tiskové zprávě – Putovník (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/zahajeni-turisticke-sezony-na-mimobrnenskych-pamatkach/