Metodika uchovávání předmětů kulturní povahy – optimalizace podmínek s cílem dosažení dlouhodobé udržitelnosti

Metodika uchovávání předmětů kulturní povahy – optimalizace podmínek s cílem dosažení dlouhodobé udržitelnosti

Identifikační kód: DF13P01OVV016 (program NAKI MK ČR)
Řešitel příjemce – koordinátor: TMB, Ing. Alena Selucká
Spoluřešitelé TMB: Ing. Martin Mrázek, Ph.D., Ing. Hana Grossmannová, Ph.D., Ing. Pavel Jirásek, Mgr. Pavel Holman, (experti na řešení dílčích úkolů: Ing. Ivo Štěpánek, Ing. Petr Jakubec, Jana Fricová)
Řešitel příjemce: Národní památkový ústav (PhDr. Zdeněk Vácha a kol), Moravská galerie (ak.mal. Igor Fogaš a kol.)
Doba řešení: 2013–2017

Záměrem projektu je vytvoření metodiky pro optimální dlouhodobé uchovávání movitých předmětů kulturního dědictví. Metodika je připravována na základě vyhodnocení konkrétních muzejních objektů včetně fondů kulturních památek a zpřístupněných státních hradů a zámků dle předem stanovených evaluačních kritérií. Hlavní pozornost při tvorbě metodiky je věnována novým technologiím měření a regulace vnitřního prostředí budov se speciálním zřetelem na trendy k energetické (ekonomické) udržitelnosti související se snižováním nákladů. U památek je potom jeden z hlavních faktorů minimalizace intervence do historické podstaty budov.

Cílem 5. finální etapy projektu je předání metodik k certifikaci a jejich publikace, grafická a tisková úprava  včetně vydání odborné knihy v elektronické podobě,  zveřejnění kompletní databáze případových studií na webových stránkách projektu; produkce instruktážního DVD, zpracování dvou článků v recenzovaných časopisech.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/veda-vyzkum/projekty-granty/metodika-uchovavani-predmetu-kulturni-povahy/