Mapa webu

Výstavy a akce

iD 25 – VÝSTAVA V PŘÍPRAVĚ

23. výstava diplomových prací OPD ÚK FSI VUT

25. 6. – 24. 8. 2025

Výstava diplomových prací studentů Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

V Technickém muzeu v Brně představí své práce mladí průmysloví designéři, kteří jsou teprve na začátku své profesní dráhy, ale kteří již díky získaným technickým a designerským znalostem nachází široké uplatnění v praxi. Mohou uspět jako samostatní tvůrci nebo častěji jako členové vývojových týmů v různých oborech.

Úkolem Odboru průmyslového designu je připravovat osobnosti se širokým spektrem znalostí a dovedností z oblasti umění, techniky a progresivních technologií do praxe. Výuka kombinuje základní předměty strojního inženýrství se základními disciplínami umělecko-designérskými, jako je například kresba, modelování, ergonomie, ateliérová tvorba, předměty počítačové grafiky a informačních technologií. Mnozí studenti a absolventi tohoto odboru jsou držiteli ocenění z prestižních českých i mezinárodních designérských soutěží.

V Technickém muzeu v Brně se výstava diplomových prací koná již od roku 2004. A rozhodně do těchto prostor patří, technické muzeum je ideálním místem pro propojení průmyslového designu s technikou.

Jednotlivé návrhy absolventů OPD budou v muzeu představeny formou posterů, 3D animací a fyzických modelů produktů ve zmenšeném měřítku. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout až do 24. 8. 2025.

Seznam vystavených prací (autor, název, vedoucí DP):

  • Lukáš Dener, Design elektrické tříkolky pro děti, doc. Ing. arch. Jan Rajlich
  • Jan Gádoci, Design stavebního dumperu na elektrický pohon, doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
  • Mariam Halchynska, Design terapeutického laseru, Ing. Dana Rubínová, Ph.D.
  • Tomáš Kárych, Design autonomního zemědělského traktoru, doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
  • Renata Křivková, Design autonomního robota pro skleníky, akad. soch. Josef Sládek, ArtD.
  • Tereza Pechová, Design elektrického skútru, doc. Ing. arch. Jan Rajlich
  • Eliška Špačková, Design obytného včelína, doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
  • Barbora Vlčková, Design přístroje pro lokální kryoterapii, akad. soch. Josef Sládek, ArtD.
  • Martin Zboran, Design autonomního deskového kompaktoru, doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.

Výstavy a akce

Grand Prix je má vášeň – VÝSTAVA V PŘÍPRAVĚ

Výstava fotografií Marka Paulíčka z prostředí motocyklových a jetsurfových závodů

– od 25. 6. 2025

Při příležitosti opětovného konání Velké ceny Moto GP České republiky po pětileté odmlce připravuje Technické muzeum v Brně výstavu fotografií Marka Paulíčka z prostředí motocyklových a jetsurfových závodů. Fotografie budou rozmístěny v několika expozičních prostorách muzea a součástí výstavy s názvem „ Grand Prix je má vášeň“ budou rovněž exponáty závodních motocyklů a jetsurfů.

Autor fotografií, Marek Paulíček (*1965), se touto výstavou v roce, kdy slaví své životní jubileum, ohlíží za svou profesní kariérou dokumentárního fotografa motocyklových sportů, a to symbolickými 60 snímky z prostředí Grand Prix, které doplňuje 20 fotografií z jetsurfových závodů. Součástí výstavy je i jeho nejznámější fotografie pořízená v roce 2004 na Velké ceně Brazílie, která zachycuje pád Valentina Rossiho. Tento napínavý okamžik zachytil totiž jako jediný a fotografii následně otiskly prestižní časopisy.

Výstavu si návštěvníci budou moci prohlédnout od 25. června do 28. září 2025.

Výstavy a akce

TANGO-23 REPETITOR

Technické muzeum v Brně otevřelo pro veřejnost komorní výstavu s názvem „TANGO-23 REPETITOR“ připomínající událost, od níž letos uplyne 30 let a jež se stala na stejnojmenném pozorovacím stanovišti na mírové misi OSN v bývalé Jugoslávii. Výstavu s podtitulem „…přátelství, které nikdy neskončilo“ připravili KAMARÁDI T-23 REPETITOR spolu s Technickým muzeem v Brně. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 15. června 2025.

Komorní výstava návštěvníkům přiblíží život vojáků na pozorovacím stanovišti Tango-23 Repetitor, které se nacházelo u chorvatské obce Ličky Osik a bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina. Výstava zachycuje tamější atmosféru prostřednictvím dobových uniforem, fotografií, doprovodných textů, ale i autentických předmětů přímo z místa konfliktu.

V srpnu roku 1995 Chorvaté zahájili ofenzivu Oluja (Bouře) a republiku Srbská krajina rychle obsadili. Stanoviště Tango-23 Repetitor bylo zasaženo 35 minometnými střelami a z velké části došlo k jeho úplnému zničení. Při chorvatské ofenzivě zahynuli při plnění povinností dva čeští pozorovatelé a tři byli zraněni. Památku rotmistra Luďka Zemana a četaře Petra Valeše, kteří na stanovišti zahynuli, si každoročně připomínají v jejich rodných městech při vzpomínkových akcích. Také Technické muzeum v Brně se touto komorní výstavou snaží připomenout veřejnosti odkaz novodobých válečných hrdinů a veteránů.

Výstava, foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Vernisáž 17. 3. 2025, foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

MORA. Dvě staletí cesty dějinami

Technické muzeum v Brně připravilo novou výstavu s názvem „MORA. Dvě staletí cesty dějinami“. Výstava zaujímající plochu 600 m2 se koná ve spolupráci s firmou MORA MORAVIA, s.r.o. a MORAVIAN CHAINS, divize firmy KD TRANSPORT, mezinárodní zasilatelství, spol s r.o.

Exponáty čítající více než 150 kusů zapůjčila státní, regionální, podniková a soukromá muzea včetně sběratelů. Výstava přibližuje návštěvníkům svět spotřebičů: od sporáků, žehliček, praček či masomlýnků až po kamna, ohřívače vody nebo kotle, ale například i letecké komponenty či kloubové řetězy. To vše v příběhu úctyhodné dvousetleté tradice výrobní značky, která si našla své místo nejen v českých a slovenských domácnostech, avšak i v zahraničí a byla vždy spojována s kvalitou a spolehlivostí. Zájemci mohou výstavu navštívit od 12. dubna do 28. prosince 2025.

Hlavní výstava roku 2025 v Technickém muzeu v Brně nabízí návštěvníkům ucelený pohled na vývoj jedné z nejstarších značek spotřebičů na světě. Texty na 35 tematických panelech zasazených do 6 historických etap vyprávějí nejen příběh firmy, ale zároveň jsou propojeny s konkrétními dvoj- a trojrozměrnými exponáty. Mnohé jsou jedinečné svým technickým provedením a designem a patřily ve své době k tomu nejlepšímu, co firma vyprodukovala. Mezi ně patří např. populární kamna METEOR, jichž se od roku 1902 vyrobilo více jak 1 000 000 kusů, dále plynová pračka MORETTA (1957–1963), chladnička MANETA (1948–1951), šicí stroj Bobin z roku 1873, ale i motory z letadel Delfín L-29 nebo Turbolet L-410 a také kloubové řetězy pocházející ze závodu v Hlubočkách.

Celou výstavu doplňují vybrané archivní filmové a zvukové záznamy, další doplňující informace pak získají zájemci prostřednictvím dotykových obrazovek. Součástí výstavy „MORA. Dvě staletí cesty dějinami“ budou rovněž edukační aktivity pro rodiny s dětmi. Dále lektorské oddělení TMB připravuje k výstavě animační programy pro školní skupiny.

Výstavou, kterou Technické muzeum v Brně označilo jako svou hlavní pro letošní rok, ale spolupráce se značkou MORA ani zdaleka nekončí. Na datum 7. června 2025 se totiž chystá i FOOD FESTIVAL S MOROU určený pro širokou veřejnost, zejména pro rodiny s dětmi.

foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Video z vernisáže výstavy, ©MORA MORAVIA, s.r.o.

Výstavy a akce

Příběh topenářského a instalatérského řemesla

Technické muzeum v Brně otevřelo výstavu s názvem „Příběh topenářského a instalatérského řemesla“, která je veřejnosti přístupná od 19. března do 31. srpna 2025. Výstavu muzeum připravilo ve spolupráci s hlavním partnerem – Cechem topenářů a instalatérů České republiky.

Výstava si klade za cíl zmapovat historii topenářského a instalatérského řemesla včetně současného vývoje. Málokdo si uvědomuje, jak moc nás toto mnohými nespravedlivě přehlížené řemeslo obklopuje a jak moc ovlivňuje kvalitu našeho života. Každý den, kdy otočíme kohoutkem, zapneme topení či sporák, nebo spláchneme toaletu, využíváme výsledky práce zručných řemeslníků a inovace generací inženýrů a projektantů.

Výstava zahrnuje především technická zařízení a instalace uvnitř budov a její součástí jsou témata jako vnitřní kanalizace a vodovody, čerpací technika, příprava teplé vody a věnuje se rovněž vývoji zdravotně-technických zařizovacích předmětů. Návštěvníci si mohou prohlédnout např. historické záchodové mísy, dřevěný nádržkový splachovač, bidet a různé ventily a baterie. Zajímavá je také vystavovaná dobová literatura včetně učebnic, a také instalatérské nářadí.

Část výstavy se věnuje domovním plynovodům a plynovým spotřebičům. V této sekci bude možné vidět staré plynové ohřívače, topidla či plynoměry. Dalším okruhem výstavy je oblast ústředního vytápění, která návštěvníkům ukáže články různých otopných těles, regulátory teploty a armatury.

Technické muzeum v Brně se snaží v mladých lidech podnítit zájem o řemesla a motivovat je k objevování technických a inženýrských povolání. Lektorské oddělení TMB připravilo k výstavě Příběh topenářského a instalatérského řemesla edukační program pro žáky 1.– 7. tříd ZŠ a také interaktivní koutek pro veřejnost.

Foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

 

Výstavy a akce

Unikátní šestibodí

komorní výstava k 200. výročí vzniku Brailleova písma

Oddělení Dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně otevřelo novou komorní výstavu k 200. výročí vzniku speciálního písma pro nevidomé –  Brailleova písma. Na výstavě s názvem Unikátní šestibodí si návštěvníci mohou prohlédnout historické fotografie a dokumenty i sbírkové předměty týkající se života Louise Braille.

Bude vystavený i vzácný exponát tzv. rafigraf – psací stroj pro nevidomé. V roce 1839 ho zkonstruoval Brailleův spolužák Pierre François Victor Foucault. Tato pomůcka sloužila Louisi Brailleovi, aby mohl psát dopisy z Národního ústavu pro mladé slepce v Paříži své rodině do městečka Coupvray. Některé z dopisů psaných tímto speciálním budou vystaveny. Do Brna se rafigraf dostal jako dar Slepeckého muzea v Bernu, které ho získalo v 60. letech z pozůstalosti po curyšském soukromém sběrateli.

Dalším unikátním dokumentem, který se pro naše oddělení podařilo získat, je faksimile slabikáře Louise Braillea. Sám autor ho psal v roce 1852 a v Národním ústavu pro mladé slepce byl vydán v tomtéž roce. Jeho přátelé ho doplnili o vzpomínky na samotného autora. Tento skvost je uložen ve Slepeckém muzeu v Petrohradě. Mgr. Eliška Hluší, autorka výstavy Unikátní šestibodí a kurátorka stálé expozice Kultura nevidomých v Technickém muzeu v Brně, muzeum v Petrohradě navštívila a Brailleův francouzsky psaný slabikář vlastnoručně opsala. Ten byl následně přeložen do češtiny. Návštěvníci tak mají možnost si prolistovat i českou verzi slabikáře.

Komorní výstave je umístěna v expozici Kultura nevidomých a je otevřena od 29. ledna do konce roku 2025.

 

Výstavy a akce

Mechanické Vánoce II

V návaznosti na úspěch v loňském roce  připravilo Technické muzeum v Brně opět komorní výstavu s názvem „Mechanické Vánoce“, která představuje výběr exponátů z oborů „Didaktické pomůcky“, „Technické hračky“ a „Jemná mechanika – různé“ Technického muzea v Brně. Zájemci si ji mohou přijít prohlédnout od 30. listopadu 2024 až do 31. ledna 2025 v budově muzea, ul. Purkyňova 105 v Brně – Králově Poli.

Tematiku Vánoc návštěvníkům přibližují funkční exponáty z depozitáře muzea – mechanický vesnický betlém z roku 1955 pocházející z dílny Karla Šebely a mechanický vánoční stromeček z roku 1925 od Jaroslava Melicha. Muzeum představuje návštěvníkům i originální dřevěný betlém, který vytvořil někdejší kolega PhDr. Jiří Merta. Výstava nabízí i několik detailně vypracovaných dioramat řemeslných dílen, modelů strojů a technických staveb vytvořených Karlem Šebelou v 50.–60. letech minulého století.

Foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Naše Zetky

100 let prvního automobilu Československé zbrojovky Brno, a.s.

Technické muzeum v Brně otevřelo pro veřejnost 27. listopadu 2024 novou výstavu s názvem „Naše Zetky”. Návštěvníci mohou obdivovat celkem čtrnáct exponátů automobilů, které v letech 1924–1936 vyrobila Československá zbrojovka Brno, a. s., a které se nesmazatelně zapsaly do historie automobilismu v meziválečném Československu. Vystavené exponáty pochází od soukromých sběratelů a ze sbírek Národního technického muzea.

Podtitul výstavy – 100 let prvního automobilu Československé zbrojovky Brno, a.s. – odkazuje na rok 1924, kdy byl na Mezinárodní výstavě automobilů v Brně představen první „lidový“ automobil s názvem DISK. Byl základem úspěšné série, která Zbrojovce zajistila nepřehlédnutelnou pozici mezi českými výrobci automobilů v meziválečném období.

Úspěšnou sériovou výrobu „Zetek“ v Československé zbrojovce Brno, a. s. odstartoval automobil Z 4/18, lidově nazývaný „osmnáctka“. První automobil s náhonem na přední kola v ČR s označením Z 4 splňoval koncept lidového vozu s příznivou cenou začínající na 22 000 Kč. V roce 1935 vyjel z bran Zbrojovky lidový automobil Z 6 nazývaný „Hurvínek“.

Premiéru na výstavě má závodní vůz Z 9 Kadrmas, který na originálním podvozku Z 9 zrekonstruoval Jiří Kohlíček podle dobových pramenů. V portfoliu Zbrojovky figurovaly rovněž luxusní vozy, jako byl například model Z 9 disponující již i brzděnou přední nápravou či první dvoudobý čtyřválec vyráběný u nás, vůz Z 5 EXPRESS s výkonem 40 HP, dosahující rychlosti až 120 km/h.

Výstava byla prodloužena do 1. 6. 2025.

Výstava s kritickým katalogem vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Technické muzeum v Brně poskytované Ministerstvem kultury ČR.

foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

 

Výstavy a akce

Legenda z Maranella

výstava
18. 9. – 29. 12. 2024

Prostřednictvím sbírky unikátních papírových modelů závodních vozů Ferrari v měřítku 1 : 6 zprostředkovává Technické muzeum v Brně svým návštěvníkům příběh slavné automobilové značky Ferrari. Ucelenou, zcela výjimečnou sbírku modeláře Milana Pauluse může veřejnost vidět od 18. září 2024 na výstavě s názvem „Legenda z Maranella“ v hlavní budově muzea. Název výstavy odkazuje na italské město, v jehož blízkosti Enzo Ferarri před 52 lety otevřel soukromou testovací dráhu vozů Ferrari.

Modely dosahující délky kolem jednoho metru jsou mistrovsky zpracovány do nejmenších detailů – návštěvníci nahlédnou rovněž do motorů a prozkoumají i vnitřní vybavení kabin vozů. Za svou práci získal karvinský modelář Milan Paulus mnoho ocenění na národních či mezinárodních modelářských výstavách a zapsal se i do České knihy rekordů.

Mezi zajímavosti, které návštěvníci mohou vidět, patří např. modely závodních speciálů Ferrari, které se od 50. let 20. století úspěšně účastnily nejslavnějšího závodu světa – 24 hodin Le Mans nebo modely závodních automobilů, které proslavili legendární jezdci Formule 1: Niki Lauda (F 312) a Michael Schumacher (F 310 a F 2000).

Součástí výstavy je také modelářský koutek, ve kterém si děti i dospělí budou moci vystřihnout a slepit jednoduché modely vozů Ferrari 599 GTB Fiorano a Ferrari Enzo.

Výstavu Legenda z Maranella si mohou návštěvníci prohlédnout v Technickém muzeu v Brně až do 29. prosince 2024.

Video vzniklo za finanční podpory statutárního města Brna.

foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

 

Výstavy a akce

iD 24

22. výstava diplomových prací OPD ÚK FSI VUT
26. 6. – 8. 9. 2024

Výstava diplomových prací studentů Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

V Technickém muzeu v Brně představí své práce mladí průmysloví designéři, kteří jsou teprve na začátku své profesní dráhy, ale kteří již díky získaným technickým a designerským znalostem nachází široké uplatnění v praxi. Mohou uspět jako samostatní tvůrci nebo častěji jako členové vývojových týmů v různých oborech.

Úkolem Odboru průmyslového designu je připravovat osobnosti se širokým spektrem znalostí a dovedností z oblasti umění, techniky a progresivních technologií do praxe. Výuka kombinuje základní předměty strojního inženýrství se základními disciplínami umělecko-designérskými, jako je například kresba, modelování, ergonomie, ateliérová tvorba, předměty počítačové grafiky a informačních technologií. Mnozí studenti a absolventi tohoto odboru jsou držiteli ocenění z prestižních českých i mezinárodních designérských soutěží.

V Technickém muzeu v Brně se výstava diplomových prací koná již od roku 2004. A rozhodně do těchto prostor patří, technické muzeum je ideálním místem pro propojení průmyslového designu s technikou.

Jednotlivé návrhy absolventů OPD budou v muzeu představeny formou posterů, 3D animací a fyzických modelů produktů ve zmenšeném měřítku. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout až do 8. 9. 2024.

Seznam vystavených prací (autor, název, vedoucí DP):

  • Natália Bališová, Design herního kokpitu, Ladislav Křenek
  • Jan Bartůněk, Koncept design automobilu pro rok 2030, Ladislav Křenek
  • Michal Dvořák, Design komunálního nosiče pro nástavby, David John
  • Kateřina Gálová, Design závěsné tramvaje pro město Brno, Ladislav Křenek
  • Samuel Javorský, Design vyhlídkového autonomního vozidla, David John
  • Kateřina Kilánová, Design mobilního rentgenu, Dana Rubínová
  • Simona Linhartová, Design lanovkové kabiny, Ladislav Křenek
  • Viktor Novotný, Design soběstačného obytného modulu do pouštních oblastí, Ladislav Křenek
  • Anna Shemetova, Design horkovzdušné pražičky kávových zrn, Josef Sládek
  • Petr Šnajdr, Design plavidla pro sběr oceánského odpadu, Ladislav Křenek
  • Markéta Šrůtková, Design odběrového centra, Dana Rubínová
  • Radka Valentová, Design elektromagnetického posilovacího zařízení, David John
  • Réka Válent, Design sady venkovních posilovacích strojů, Josef Sládek

Výstavy a akce

Od frekvence k posluchačům

Připomínka stého výročí brněnského rozhlasu

22. 5. – 29. 12. 2024
v expozici Sdělovací technika

Technické muzeum v Brně se také připojuje k oslavám stého výročí vysílání brněnského rozhlasu. Malou připomínkou se zaměřuje na technická zařízení a nabízí i několik minutových zvukových záznamů z brněnského vysílání, např. na téma operace srdce z roku 1961, o první sportovní reportáži z Brna, o začátcích brněnského rozhlasu, reportáž ze dna Macochy z roku 1936 a také můžete slyšet hlas královny Alžběty při návštěvě našeho města.

V roce 1923 se stalo Československo druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním (z Prahy). Za necelý rok, 10.–13. května 1924, se uskutečnily první pokusy rozhlasového vysílání v Brně, a to z telegrafního vysílače na vlně 1600 m. Od 12. července 1924 začalo pravidelné vysílání burzovních zpráv (vždy od 14.00 do 14.15). Řádné vysílání z Brna bylo zahájeno 1. září 1924 v nově otevřeném studiu na střeše Zemského domu v Kounicově ulici. Vysílání probíhalo pravidelně ve čtvrtek od 16.00 do 17.00 a v neděli od 10.00 do 11.00, jednalo se většinou o hudební produkce.

Předtím, až do 1. září 1924, vysílali propagátoři rozhlasu z Brna přímo z vysílací stanice, která se nacházela v Komárově. Právě z Komárova pocházejí dvě vystavené elektronky, které svou velikostí předčí naši představu o této součástce. Dále si mohou návštěvníci prohlédnout vybrané mikrofony – např. uhlíkový z roku 1925, reproduktor GAUMONT s unikátní konstrukcí vysokoimpedančního elektromagnetického reproduktoru, dále studiový mixážní pult, studiové nahrávací gramofonové zařízení a další. Nechybí ani stručný přehled historie a výběr některých výrobců přijímačů.

Technické muzeum v Brně v závislosti na svém momentálním omezeném prostoru se aspoň touto malou připomínkou přidává k oslavám brněnského rozhlasu a ohlíží se do doby, kdy došlo k šíření zvukového signálu a tedy i informací k mnoha přijímačům a k masovějšímu propojení na větší vzdálenosti.

Vznik českého slova rozhlas

České slovo „rozhlas“ vzniklo v roce 1924, kdy Radiojournal vypsal soutěž na české pojmenování nového sdělovacího prostředku. Poprvé ho použil redaktor Národních listů Richard Durdil (pod pseudonymem J. D. Richard) ve svém článku z 21. května 1924. Do té doby se používal termín „radio“ a z něj tvořené složeniny, jako radioposluchač, radiokoncert atp.
V článku R. Durdil provedl rozbor anglického výrazu „broadcasting“. Oba výrazy – rádio a rozhlas – byly používány nadále, postupně však v češtině převládlo slovo rozhlas.

viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozhlas

Výstava se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Výstavy a akce

Sto let křídel nad Medlánkami – komorní výstava
od 17. dubna do 16. června 2024

První dobrodruzi s letouny těžšími vzduchu se tu prokazatelně odpoutali od země už v roce 1914, nicméně oficiálně se na medláneckých kopcích začalo létat až o deset let později. Ve dnech 18. října až 2. listopadu 1924 se tu konala I. národní soutěž plachtových letadel v Brně, která položila základy místnímu úspěšnému letišti. Především jeho historii mapuje komorní výstava Sto let křídel nad Medlánkami, která je v Technickém muzeu v Brně k vidění od 17. dubna do 16. června 2024.

Výstava mapuje uplynulé století létání na medláneckých kopcích – i to, co mu předcházelo. Připomíná téměř zapomenuté průkopníky brněnského letectví, počátky létání na Medlánkách, nucené stěhování do Čebína, německou leteckou školu za druhé světové války, období poválečná se všemi slastmi i strastmi z toho plynoucími a přes „divoká“ devadesátá nás provede až do současnosti. Připomene nejen plachtové létání, ale třeba i zdejší parašutistickou, modelářskou nebo výrobní činnost.

Výstavu Sto let křídel nad Medlánkami tvoří unikátní fotografie, mnohé publikované poprvé, dobové dokumenty či předměty, letecké přístroje, modely, ale třeba i úlomky z havarovaných letounů.

Výstavu Sto let křídel nad Medlánkami připravili Tomáš Přibyl (kurátor oboru Letectví a kosmonautika v Technickém muzeu v Brně) a Alena Fialová (archivářka Aeroklubu Brno-Medlánky).

Další informace ke sto letům Aeroklubu Medlánky: https://100let.aeroklubmedlanky.cz/

Foto archiv Aeroklubu Brno-Medlánky a František Brablc

Víte, že…
…ve třicátých letech se letci z Medlánek museli přestěhovat do Čebína, protože si místní sedláci stěžovali, že jim letouny poškozují úrodu?
…nová provozní budova letiště Medlánky byla postavena v letech 1985 až 87, přičemž 140 členů aeroklubu na ní tehdy odpracovalo 49 585 brigádnických hodin?
…na ploše letiště se nachází Přírodní památka Letiště Medlánky, která je zařazena mezi evropsky významné lokality Natura 2000 a kde se vyskytuje kriticky ohrožený sysel obecný?

Foto výstavy Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/sto-let-kridel-nad-medlankami/
[contact-form-7 id="8" title="Pozvánka"]