Výstavy a akce

Od frekvence k posluchačům

Připomínka stého výročí brněnského rozhlasu

22. 5. – 29. 12. 2024
v expozici Sdělovací technika

Technické muzeum v Brně se také připojuje k oslavám stého výročí vysílání brněnského rozhlasu. Malou připomínkou se zaměřuje na technická zařízení a nabízí i několik minutových zvukových záznamů z brněnského vysílání, např. na téma operace srdce z roku 1961, o první sportovní reportáži z Brna, o začátcích brněnského rozhlasu, reportáž ze dna Macochy z roku 1936 a také můžete slyšet hlas královny Alžběty při návštěvě našeho města.

V roce 1923 se stalo Československo druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním (z Prahy). Za necelý rok, 10.–13. května 1924, se uskutečnily první pokusy rozhlasového vysílání v Brně, a to z telegrafního vysílače na vlně 1600 m. Od 12. července 1924 začalo pravidelné vysílání burzovních zpráv (vždy od 14.00 do 14.15). Řádné vysílání z Brna bylo zahájeno 1. září 1924 v nově otevřeném studiu na střeše Zemského domu v Kounicově ulici. Vysílání probíhalo pravidelně ve čtvrtek od 16.00 do 17.00 a v neděli od 10.00 do 11.00, jednalo se většinou o hudební produkce.

Předtím, až do 1. září 1924, vysílali propagátoři rozhlasu z Brna přímo z vysílací stanice, která se nacházela v Komárově. Právě z Komárova pocházejí dvě vystavené elektronky, které svou velikostí předčí naši představu o této součástce. Dále si mohou návštěvníci prohlédnout vybrané mikrofony – např. uhlíkový z roku 1925, reproduktor GAUMONT s unikátní konstrukcí vysokoimpedančního elektromagnetického reproduktoru, dále studiový mixážní pult, studiové nahrávací gramofonové zařízení a další. Nechybí ani stručný přehled historie a výběr některých výrobců přijímačů.

Technické muzeum v Brně v závislosti na svém momentálním omezeném prostoru se aspoň touto malou připomínkou přidává k oslavám brněnského rozhlasu a ohlíží se do doby, kdy došlo k šíření zvukového signálu a tedy i informací k mnoha přijímačům a k masovějšímu propojení na větší vzdálenosti.

Vznik českého slova rozhlas

České slovo „rozhlas“ vzniklo v roce 1924, kdy Radiojournal vypsal soutěž na české pojmenování nového sdělovacího prostředku. Poprvé ho použil redaktor Národních listů Richard Durdil (pod pseudonymem J. D. Richard) ve svém článku z 21. května 1924. Do té doby se používal termín „radio“ a z něj tvořené složeniny, jako radioposluchač, radiokoncert atp.
V článku R. Durdil provedl rozbor anglického výrazu „broadcasting“. Oba výrazy – rádio a rozhlas – byly používány nadále, postupně však v češtině převládlo slovo rozhlas.

viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozhlas

Výstava se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Výstavy a akce

Sto let křídel nad Medlánkami – komorní výstava
od 17. dubna do 16. června 2024

První dobrodruzi s letouny těžšími vzduchu se tu prokazatelně odpoutali od země už v roce 1914, nicméně oficiálně se na medláneckých kopcích začalo létat až o deset let později. Ve dnech 18. října až 2. listopadu 1924 se tu konala I. národní soutěž plachtových letadel v Brně, která položila základy místnímu úspěšnému letišti. Především jeho historii mapuje komorní výstava Sto let křídel nad Medlánkami, která je v Technickém muzeu v Brně k vidění od 17. dubna do 16. června 2024.

Výstava mapuje uplynulé století létání na medláneckých kopcích – i to, co mu předcházelo. Připomíná téměř zapomenuté průkopníky brněnského letectví, počátky létání na Medlánkách, nucené stěhování do Čebína, německou leteckou školu za druhé světové války, období poválečná se všemi slastmi i strastmi z toho plynoucími a přes „divoká“ devadesátá nás provede až do současnosti. Připomene nejen plachtové létání, ale třeba i zdejší parašutistickou, modelářskou nebo výrobní činnost.

Výstavu Sto let křídel nad Medlánkami tvoří unikátní fotografie, mnohé publikované poprvé, dobové dokumenty či předměty, letecké přístroje, modely, ale třeba i úlomky z havarovaných letounů.

Výstavu Sto let křídel nad Medlánkami připravili Tomáš Přibyl (kurátor oboru Letectví a kosmonautika v Technickém muzeu v Brně) a Alena Fialová (archivářka Aeroklubu Brno-Medlánky).

Další informace ke sto letům Aeroklubu Medlánky: https://100let.aeroklubmedlanky.cz/

Foto archiv Aeroklubu Brno-Medlánky a František Brablc

Víte, že…
…ve třicátých letech se letci z Medlánek museli přestěhovat do Čebína, protože si místní sedláci stěžovali, že jim letouny poškozují úrodu?
…nová provozní budova letiště Medlánky byla postavena v letech 1985 až 87, přičemž 140 členů aeroklubu na ní tehdy odpracovalo 49 585 brigádnických hodin?
…na ploše letiště se nachází Přírodní památka Letiště Medlánky, která je zařazena mezi evropsky významné lokality Natura 2000 a kde se vyskytuje kriticky ohrožený sysel obecný?

Foto výstavy Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Jízdenky, prosím!

Několik set kusů převážně železničních ale i tramvajových modelů z 30. až 90. let minulého století zaplnilo výstavní prostor ve druhém patře Technického muzea v Brně. Rozsáhlou sbírku za svůj život zkompletoval železniční nadšenec Lubomír Kysela (1949–2023), který se dopravním prostředkům věnoval profesionálně i soukromě. Jeho sbírku nedávno převzalo do svých sbírek Technické muzeum v Brně.

Tyto železniční i tramvajové modely si mohou zájemci prohlédnout od 17. dubna do 25. srpna 2024 na výstavě s názvem Jízdenky, prosím!

Modely železnic ztvárňují reálné železnice a jejich okolí. Ve výstavě návštěvníci uvidí např. modely elektrických, motorových i parních lokomotiv, nákladních vozů uzavřených i s plošinou, osobního vozu čtyřokenního, rychlíkového jídelního, osobního a služebního vozu, lokotraktoru a další speciální podnikové vozy. Tato sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1 : 45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. Součástí výstavy budou také historické fotografie reálných lokomotiv, vagónů a vlakových souprav z 19. a 20. století.

Součástí výstavy je i takzvaný Nekonečný vlak – projekt, který se zrodil v Ostravě začátkem roku 2023 a od té doby cestuje po Moravě a Slezsku. Různorodé dřevěné vagóny vyrábí děti ve školách podle šablon. V současné době čítá přes 700 kusů vagónů. Samozřejmě jej i v Brně mohou děti doplňovat o další a podílet se tak na rozšiřování Nekonečného vlaku.

Autorem projektu je Samuel Fojtů.
https://sklenenezavesy.estranky.cz/clanky/nekonecny-vlak.html

Foto výstavy Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

 

Výstavy a akce

Historie a kultura nevidomých

Technické muzeum v Brně otevřelo 7. února 2024 novou komorní výstavu s názvem „Historie a kultura nevidomých“, kterou se rozhodlo uspořádat při příležitosti letošního 77. výročí založení Dne nevidomých v bývalém Československu. Vystavené předměty, dokumenty a fotografie představí návštěvníkům, jak se nevidomí vzdělávali, pracovali a rovněž jak trávili volný čas. Výstavu připravilo oddělení Dokumentace slepecké historie TMB spolu s dalšími organizacemi pro nevidomé a slabozraké – Tyfloservis Brno, Tyflocentrum Brno a Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích.

Komorní výstava nabídne také pestrou škálu artefaktů, například historická a současná sportovní ocenění, jako jsou poháry či medaile z šachových turnajů nevidomých, z paraolympijských her, mistrovství republiky v běhu, cyklistice, atd. Návštěvníci mohou obdivovat i výrobky nevidomých z keramiky, proutí, aj., vytvořené v terapeutické dílně Hapateliér v Tyflocentru Brno a v Centru sociálních služeb v Brně-Chrlicích.

Komorní výstavu „Historie a kultura nevidomých“ si mohou zájemci prohlédnout ve stálé expozici Kultura nevidomých do 30. prosince 2024.

Partneři výstavy

        

 

Výstava se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Výstavy a akce

Motocykl v proměnách času

Po úspěšné výstavě anglických historických motocyklů značky Ariel v prvním čtvrtletí tohoto roku, tematicky navazuje Technické muzeum v Brně novou výstavou s názvem „Motocykl v proměnách času“, která prostřednictvím více než šedesáti strojů z let 1902–1989 seznámuje návštěvníky s fenoménem jednostopého motorového vozidla – motocyklu.

Výstava motorek pocházejících ze soukromé sbírky a také ze sbírek Technického muzea v Brně a Národního technického muzea chce především ukázat, jak se motocykl na našem území v průběhu času měnil po stránce technické i designové, ale i jakému účelu sloužil. Je členěna na tři základní časová období. První z nich mapuje vývoj a použití motocyklů jen pro „vyvolené“, kdy je výroba motocyklů příliš nákladná a veřejnost ještě nedoceňuje jejich význam a potenciál jako dopravních prostředků. Další etapa je spojená s první republikou a třetí pak mapuje období po druhé světové válce, a to až do roku 1989.

Návštěvníci zde mohou na jednom místě vidět motocykl americké značky Indian Scout 600 z roku 1925 ze sbírek TMB a současně i model Indian FTR z roku 2024, který je zároveň nejmodernějším motocyklem výstavy. A právě kontrast těchto dvou vystavených strojů výmluvně demonstruje obrovský pokrok, jakého motocykl během svého vývoje doznal.

Unikátní výstavu na ploše 600 m² si mohou zájemci prohlédnout od 15. května až do 29. prosince 2024.

foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Výstava ENIGMA – tajný svět šifer

Technické muzeum v Brně připravilo jedinečnou výstavu, na které se poprvé na území České republiky představuje legendární šifrovací stroj Enigma, model M3. Jedná se o výstavu zapůjčenou ze Slovenského technického múzea, které uvedený stroj do svých sbírek získalo v roce 2020.

Jedná se o mimořádně vzácný a jedinečný exponát, který existuje jen v několika desítkách zachovaných originálů na území Evropy, přičemž z okolních států se nachází pouze v Polsku. Zařízení Enigma bylo v několika modifikacích používáno zejména německými ozbrojenými silami před vypuknutím a v průběhu druhé světové války, kdy sehrálo důležitou úlohu, a to paradoxně na obou stranách konfliktu. Stroj dokázal vytvořit více než 100 milionů kombinací, proto bylo šifrování pomocí tohoto zařízení považováno německou armádou za neprolomitelné.

Výstava prezentuje fascinující příběh samotné Enigmy, zároveň však návštěvníkům nabízí pohled do historie kryptologie i to, jak se šifrování promítá do života běžného člověka. Víte, že se s šifrováním a kódováním potkáváte každý den? Jaké je tajemství platební karty? Co skrývá pípnutí zboží na pokladně? Jaká je souvislost mezi Morseovkou a Brailovým písmem? Není dna jako DNA.

Výstava je k vidění až do konce roku 2024.

Doprovodný přednáškový cyklus
Za Enigmou do Technického muzea v Brně:

28. května
Prolomení šifry Enigma
doc. RNDr. Jiří Tůma, DrSc. (Univerzita Karlova)

4.  června 2024
Šifra – tajný spoločník ľudskej komunikácie
Ing. Peter Drozd (Slovenské technické múzeum, Košice)

11. června 2024
Enigma v bitvě o Atlantik
Lukáš Visingr

18. června 2024
Šifry běžného dne
Radim Čerešňák (Kyndryl Client Center, s.r.o.)

Přednášky začínají vždy v 17.30 ve velkém přednáškovém sále muzea a po jejich skončení následuje prohlídka výstavy Enigma – tajný svět šifer. Vstup na přednášku a následnou prohlídku výstavy je zdarma.

Více informací na stránce: Za Enigmou do Technického muzea v Brně

Foto Eva Řezáčová, Věra Marčíková, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Ariel v českých zemích – pozor, výstava v neděli 31. 3. končí

Technické muzeum v Brně nabízí výstavu s názvem „ Ariel v českých zemích“, která na ploše 600 m² představuje návštěvníkům anglickou značku motocyklů, jež se vyráběla už od roku 1901 a od dvacátých let 20. století byla dovážena i do českých zemí.

Velká část výstavy je věnována prezentaci konkrétních motocyklů, a to v působivém počtu 45 kusů. Zájemci se seznámí i s dobovými originály, jako jsou motory, součástky, poháry či dobové prospekty a fotografie.

Výstava vznikla ve spolupráci s Českým Ariel klubem. Jedná se o zcela mimořádnou událost, kdy je možné vidět tolik strojů značky Ariel na jednom místě. Výstava tohoto typu ještě u nás ani v zahraničí nikdy v takovém rozsahu uspořádána nebyla. Členové klubu totiž motocykly vystavují spíše krátkodobě, neboť jejich majitelé na nich většinu času jezdí.

Už pouze do neděle 31. 3. 2024.

Foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Mechanické Vánoce

Technické muzeum v Brně připravilo unikátní výstavu komorního charakteru s názvem „Mechanické Vánoce“, kterou si zájemci mohou prohlédnout od 29. listopadu 2023 až do 21. ledna 2024 v budově muzea, ul. Purkyňova 105 v Brně – Králově Poli.

Tematiku Vánoc návštěvníkům přibližují funkční exponáty z depozitáře muzea – mechanický vesnický betlém z roku 1955 pocházející z dílny Karla Šebely a mechanický vánoční stromeček z roku 1925 od Jaroslava Melicha. Muzeum představuje návštěvníkům i originální dřevěný betlém, který vytvořil někdejší kolega PhDr. Jiří Merta.

Výstava nabízí zájemcům rovněž celou řadu detailně vypracovaných dioramat řemeslných dílen, modelů strojů a technických staveb vytvořených Karlem Šebelou v 50.–60. letech minulého století.

Prohlídky výstavy s průvodcem

V níže uvedených časech návštěvníky výstavou provede lektor, který také všechny vystavené mechanické exponáty rozpohybuje.

středa, čtvrtek, pátek: 14.00 a 16.00
sobota a neděle: 11.00, 13.00, 15.00 a 17.00

Foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

 

Výstavy a akce

Fotografie pod vodou

Technické muzeum připravilo unikátní výstavu komorního charakteru s názvem „Fotografie pod vodou“, kterou mohou návštěvníci zhlédnout od 15. listopadu 2023 do 31. března 2024 v budově muzea, Purkyňova 105 v Brně – Králově Poli. Návštěvníci se seznámí s fotografickou technikou pro fotografování a natáčení pod vodou a uvidí řadu fotografií a videí takto pořízených.

Návštěvník výstavy se podívá pod hladinu očima potápěčů-fotografů zachycujících rozmanitou flóru, faunu či podvodní útvary, avšak uvidí i fotografie zobrazující různorodou činnost potápěčů. Většinou se jedná o fotografie pořízené ve Středomoří, ale výstava nabídne i záběry z tuzemských řek a rybníků a z bazénového potápění. Komorní výstava představuje také videozáběry zachycující expedice našich potápěčů.

Foto Eva Řezáčová, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

„Bojiště ve Vietnamu se stalo mým osudem“

Zapomenutý příběh Čechoslováka Štefana Mazáka, bojovníka za svobodu a demokracii

Letos uplynulo již 55 let od chvíle, kdy v jihovietnamské džungli podlehl smtelnému zranění při přestřelce se severovietnamskými povstalci příslušník amerických speciálních sil, Čechoslovák Štefan Mazák. Při této příležitosti připravilo Technické muzeum v Brně komorní výstavu, která připomíná tuto osobnost a její velmi zajímavé životní osudy.

Na výstavě se vůbec poprvé na veřejnosti objevuje většina vojenských vyznamenání, která Štefan Mazák obdržel, což jistě upoutá zaslouženou pozornost návštěvníků. K vidění však je i výstroj a výzbroj americké armády z doby Mazákova působení v ozbrojených složkách USA a součástí výstavy jsou také fotografie a další dobové dokumenty.

Výstava je v Technickém muzeu v Brně k vidění od 20. září do 29. října 2023.

Výstavy a akce

iD 23

21. výstava diplomových prací OPD ÚK FSI VUT
28. 6. – 17. 9. 2023

Výstava diplomových prací studentů Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

V Technickém muzeu v Brně představí své práce čerství inženýri průmyslového designu, kteří jsou teprve na začátku své profesní dráhy, ale kteří díky získaným technickým a designerským znalostem nachází široké uplatnění v praxi. Mohou uspět jako samostatní tvůrci nebo častěji jako členové vývojových týmů v různých oborech.

Úkolem odboru OPD je připravovat osobnosti se širokým spektrem znalostí a dovedností z oblasti umění, techniky a progresivních technologií do praxe. Výuka kombinuje základní předměty strojního inženýrství se základními disciplínami umělecko-designérskými jako je například kresba, modelování, ergonomie, ateliérová tvorba, předměty počítačové grafiky a informačních technologií. Řada studentů tohoto odboru jsou držiteli ocenění z prestižních českých i mezinárodních designérských soutěží.

V Technickém muzeu v Brně se výstava diplomových prací koná již od r. 2004. A rozhodně do těchto prostor patří, technické muzeum je ideálním místem pro propojení průmyslového designu s technikou.

Jednotlivé návrhy absolventů budou v muzeu představeny formou posterů, 3D animací a modelů produktů ve zmenšeném měřítku. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout až do 17. 9. 2023.

Seznam vystavených prací 13 diplomantů oboru Průmyslový design ve strojírenství

 • Yana Demchuk: Design portálového obráběcího centra s posuvným portálem a příčnou osou 3000 mm (vedoucí práce: David John)
 • Martin Kuchárik, Design autonomního robota na čištění solárních panelů (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Andrea Balajová, Design transportního novorozeneckého inkubátoru (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Anna Tupá, Design automatu na čištění koberců (vedoucí práce: Josef Sládek)
 • Anežka Korábová, Design kyslíkového koncentrátoru (vedoucí práce: Josef Sládek)
 • Michal Jun, Design automatizovaného stroje pro servis lyží a snowboardů (vedoucí práce: Dana Rubínová)
 • Jan Grygerek, Design lunárního vozidla (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Adéla Rýznarová, Design městského motocyklu na elektrický pohon (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Jan Dvořák, Design víceúčelového elektrického skútru (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Barbora Gettová, Design vodního rotopedu (vedoucí práce: Josef Sládek)
 • Karolína Hájková, Design terapeutického laseru pro veterinární účely (vedoucí práce: Dana Rubínová)
 • Alena Petlachová, Design vrtné soupravy (vedoucí práce: Ladislav Křenek)
 • Simona Górová, Design poloautonomní travní sekačky (vedoucí práce: Ladislav Křenek)

Foto z vernisáže výstavy, ©Technické muzeum v Brně

Výstavy a akce

Digitálky
7. 3. – 6. 6. 2023

Komentované prohlídky výstavy Digitálky:

 • v pátek 28. 4. 2023 v 15.00
 • v sobotu 29. 4. 2022 v 11.00

Kapacita komentovaných prohlídek je omezená, zájemce prosíme, aby si místo předem rezervovali. Více informací: Komentované prohlídky výstavy digitálky.

Komorní výstava s názvem Digitálky představí veřejnosti kolekci 264 kusů náramkových hodinek s elektrickým a elektronickým pohonem, quartzovým (křemíkovým) oscilátorem či řízených dálkovým signálem a zčásti také s využíváním digitálního ukazatele času, vyrobených v 50. až 90. letech 20. století. Tato kolekce, která je od roku 2020 součástí muzejní oborové sbírky Hodiny, je bezesporu minimálně v České republice nejucelenější a nejreprezentativnější hmotnou dokumentací moderní éry vývoje hodinek jako každodenního předmětu, který v nebývale hojném počtu doprovází lidstvo od sedmdesátých let 20. století.

Do kmenového fondu Technického muzea v Brně se kolekce dostala díky dlouhodobé spolupráci s vášnivým, zaníceným a hluboce erudovaným sběratelem a znalcem hodinářské produkce inženýrem Liborem Hovorkou. Ve sbírce se podařilo soustředit hodinky z těchto zemí: USA, Německo (NDR i SRN), ČSSR, SSSR, Švýcarsko, Velká Británie, Polsko, Bulharsko, Japonsko, Taiwan, Čína, Hong Kong. Díky tomu mohou návštěvníci výstavy „Digitálky“ nejen obdivovat jednotlivé exponáty, ale získají i přehled o celosvětovém chronologickém vývoji tohoto segmentu náramkových hodinek.

Víte, že první digitální hodinky s LED diplejem měly světovou premiéru v roce 1971? Jednalo se o výrobek americké firmy Hamilton s názvem Pulsar. Digitálky s LED displejem se pak vyráběly až do poloviny 80. let 20. století.

Sbírka byla zpracována i do odborného katalogu, který je k dispozici v tištěné i elektronické podobě. Kromě vlastního zevrubného popisu jednotlivých muzejních sbírkových předmětů — katalogový položek — včetně vysvětlení principu, na kterém fungují, se zaměřuje i na patřičné názvosloví, metodiku popisu a stručné shrnutí zásad preventivní konzervace a vhodné péče o tyto předměty. Bude proto jistě důležitou pomůckou jak muzejním kurátorům a správcům sbírek, tak znalcům, sběratelům i obchodníkům se starožitnými hodinami. Cennou součástí publikace jsou i medailony a stručné vizitky nejdůležitějších světových i československých firem a výrobců. Tištěnou publikaci si můžete zakoupit na pokladně muzea, nebo si jej můžete objednat prostřednictvím eshopu: Digitálky, elektronickou verzi (pdf) si můžete stáhnout zde: Digitálky (e-book).

Foto z výstavy, ©Technické muzeum v Brně

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/digitalky/