Vítání jara – koncert

Vítání jara s Technickým muzeem v Brně v Moravském zemském muzeu

77. výročí Dne nevidomých na Moravě

28. 3. 2024

Pryč s pokladničkami – toto heslo razili dva pedagogové brněnského ústavu pro nevidomé Rudolf Krchňák (1905–1996) a Lubomír Nop (1915–1986). Tímto mottem chtěli upozornit na to, že člověk se zrakovými problémy je schopen si svou prací na živobytí vydělat. Jejich úmyslem bylo zrovnoprávnění nevidomých v občanské společnosti.

V roce 1947 se díky nim poprvé na Moravě uskutečnil Den nevidomých, a to 13. listopadu. V roce 1745 se totiž ve stejný den narodil zakladatel prvního výchovného a vzdělávacího ústavu v Paříži Valentin Haüy.

A právě 13. listopadu 1947 si v Brně na popud obou pánů poprvé připomněli Den nevidomých. Brněnské deníky uveřejnily články věnované nevidomým, večer vysílal Československý rozhlas půlhodinový pořad na toto téma, konala se výstava speciálních učebních pomůcek, veřejná exkurze v Ústavu pro nevidomé v Chrlicích u Brna. Podpůrný spolek samostatných slepců v Brně vyzdobil výlohy své prodejny i jiných obchodů. S velkým úspěchem se setkala také výstava fotografií o práci nevidomých. Podobné akce se konaly také v ústavech pro nevidomé v Praze a Levoči. Letos tedy uplyne 77 let od první připomínky Dne nevidomých v bývalém Československu.

Eliška Hluší, vedoucí Oddělení dokumentace slepecké historie Technického muzea v Brně, ve spolupráci s Moravským zemským muzeem pořádá k tomuto výročí 3. dubna koncert Vítání jara 2024. Od 17 hodin v přednáškovém sále Moravského zemského muzea (Dietrichsteinský palác) zazní skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Bély Bartóka, Giulia Cacciniho, Antonína Dvořáka, Edvarda Griega, Josepha Haydna, Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka, K. E. Macana, Ástora Piazollyho, Bedřicha Smetany, Jiřího Temla, Ivana Tylňaka a Petra Zapletala. Účinkovat budou posluchači Konzervatoře a střední školy Jana Deyla v Praze a žáci Základní umělecké školy Slunná v Brně.

Konzervatoř a střední škola Jana Deyla v Praze se zaměřuje na výuku hudebních oborů a ladění klávesových nástrojů a specializuje se především na výuku zrakově postižených žáků.

Den nevidomých v mezinárodním měřítku ustanovila Organizace spojených národů také na den narození Valentina Haüy 13. listopadu v roce 1981.

Vstupné na koncert 3. dubna s názvem Vítání jara 2024 v Dietrichsteinském paláci je dobrovolné. Výtěžek organizátoři věnují na podporu činnosti Oblastní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky Brno (SONS).

Kontakt:

Eliška Hluší / 724 214 864 – vedoucí Oddělení dokumentace slepecké historie TMB


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Vítání jara s Technickým muzeem v Brně v Moravském zemském muzeu (doc)

Vítání jara s Technickým muzeem v Brně v Moravském zemském muzeu (pdf)

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/tiskove-zpravy-2024/vitani-jara-2024-koncert-tz/