Sto let křídel nad Medlánkami

Technické muzeum v Brně otvírá komorní výstavu „Sto let křídel nad Medlánkami“

17. 4. 2024

Dne 18. října 1924 začala na kopcích nad Medlánkami mimořádně úspěšná I. národní soutěž plachtových letadel u Brna. Toto datum je považováno za začátek zdejšího leteckého provozu, byť neoficiálně se tu létalo už dříve. Sté výročí této události nyní připomíná komorní výstava v Technickém muzeu v Brně nazvaná „Sto let křídel nad Medlánkami“. Pro veřejnost se výstava otevírá ve středu 17. dubna 2024.

„Medlánky jsou fenomén. Příběh zdejšího létání je neskutečně silný a začíná od prvních nadšenců, kteří se k obloze vydávali na strojích vlastní divoké konstrukce. Dále pokračuje přes skutečné průkopníky letectví, následující politické a společenské veletoče 20. století až do současné doby, kdy létání tak trochu zevšednělo. Pranic ale neztratilo ze své krásy, když nepřestává přitahovat a inspirovat,“ komentuje kurátor oboru Letectví a kosmonautika v Technickém muzeu v Brně a spoluautor výstavy Sto let křídel nad Medlánkami Tomáš Přibyl.

Výstava obrazem i mnoha původními předměty připomíná „dřevní“ doby létání na Medlánkách a provází návštěvníky bohatou stoletou historií zdejšího letiště. K vidění jsou letecké přístroje, mapy, modely, dobové fotografie, ale třeba i úlomky z havarovaných letounů.

Na komorní výstavu „Sto let křídel nad Medlánkami“, která potrvá do 16. června 2024, naváže několik dalších souvisejících akcí. V rámci Brněnské muzejní noci 2024, která se koná v sobotu 18. května 2024, se bude možné v Technickém muzeu v Brně posadit do legendárního československého kluzáku L-13 Blaník. Návštěvníci si budou moci pořídit fotografii na památku, nebo se jen tak zasnít a představit si, že krouží v nadoblačných výšinách.

„Výstava v Technickém muzeu v Brně je součástí oslav sta let létání na Medlánkách, jejichž vyvrcholením bude letecký den konaný v sobotu 14. září 2024. Pro návštěvníky připravujeme unikátní program a spoustu překvapení. A určitě přijďte, vždyť poslední letecký den se v Brně konal naposledy v roce 2008,“ zve spoluautorka výstavy „Sto let křídel nad Medlánkami“ a archivářka Aeroklubu Brno-Medlánky Alena Fialová.

Informace o výstavě: www.tmbrno.cz/akce/sto-let-kridel-nad-medlankami/
Informace k 100. výročí létání na Medlánkách: https://100let.aeroklubmedlanky.cz/

Kontakt pro média:

Ing. Tomáš Přibyl | spoluautor výstavy „Sto let křídel nad Medlánkami“ a kurátor oboru Letectví a kosmonautika v TMB
pribyl@tmbrno.cz | 770 199 908


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Technické muzeum v Brně otvírá komorní výstavu „Sto let křídel nad Medlánkami“ (doc)

Technické muzeum v Brně otvírá komorní výstavu „Sto let křídel nad Medlánkami“ (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/tiskove-zpravy-2024/sto-let-kridel-nad-medlankami-tz/