Jízdenky, prosím!

Rozsáhlou sbírku modelů železnic vystavuje Technické muzeum v Brně pod názvem Jízdenky, prosím!

9. 4. 2024

Několik set kusů převážně železničních ale i tramvajových modelů z 30. až 90. let minulého století zaplní výstavní prostor (zhruba 250 m2) ve druhém patře Technického muzea v Brně. Rozsáhlou sbírku za svůj život zkompletoval železniční nadšenec Lubomír Kysela (1949–2023), který se dopravním prostředkům věnoval profesionálně i soukromě. Lubomír Kysela se kromě jiných profesí stal prvním správcem Muzea MHD ve Střešovicích v Praze (v roce 1975). Nedávno jeho sbírku převzalo do svých sbírek Technické muzeum v Brně. Poprvé si tyto železniční i tramvajové modely budou moci zájemci prohlédnout už od 17. dubna 2024 v Brně – Králově Poli. Výstava má název Jízdenky, prosím!

Modely železnic ztvárňují reálné železnice a jejich okolí. Ve výstavě návštěvníci uvidí např. modely elektrických, motorových i parních lokomotiv, nákladních vozů uzavřených i s plošinou, osobního vozu čtyřokenního, rychlíkového jídelního, osobního a služebního vozu, lokotraktoru a další speciální podnikové vozy. Tato sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1:45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. (Pro představivost nezasvěcených rozchod kolejí v měřítku 1 : 1 je 1435 mm, v měřítku 1 : 45 činí 32 mm.)

Součástí výstavy budou také historické fotografie reálných lokomotiv, vagónů a vlakových souprav z 19. a 20. století. Jak uvádí kurátor výstavy Zbyněk Rederer, téma světa vláčků a železnice chtějí v Technickém muzeu v Brně co nejvíce přiblížit i dětské populaci. „Dalším prvkem bude takzvaný Nekonečný vlak,“ přibližuje rozšiřující aktivitu výstavy Jízdenky, prosím! Zbyněk Rederer. „Tento projekt se narodil v Ostravě začátkem roku 2023 a od té doby cestuje po Moravě a Slezsku. Různorodé dřevěné vagóny vyrábí děti ve školách podle šablon. V současné době čítá přes 700 kusů vagónů. Samozřejmě jej i v Brně budou moci děti doplňovat o další a podílet se tak na vzniku Nekonečného vlaku.“

Koutek pro děti se bude skládat ze dvou částí. „V jedné se budou moci převtělit do role výpravčího nebo průvodčího,“ poodhaluje Rederer náplň koutku, „K dispozici budou mít rozsáhlou dřevěnou dráhu s mnoha magnetickými vlakovými soupravami a okolní krajinou. Ve druhé části čeká na děti naučné stanoviště.“ Zde budou puzzle skládačky, tematické omalovánky či kvízy ze železniční historie.

Výstava Jízdenky, prosím! je vhodná pro široké spektrum zájemců od nejmenších návštěvníků až po dospělou populaci a pamětníky. Přístupná bude i přes letní prázdniny do 25. srpna 2024.

Kontakt:

Zbyněk Rederer, vedoucí edukátor TMB a kurátor oborů Technické hračky a Didaktické pomůcky
rederer@tmbrno.cz / 721 889 407, 541 421 444


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Rozsáhlou sbírku modelů železnic vystavuje Technické muzeum v Brně pod názvem Jízdenky, prosím! (doc)

Rozsáhlou sbírku modelů železnic vystavuje Technické muzeum v Brně pod názvem Jízdenky, prosím! (pdf)

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/tiskove-zpravy-2024/jizdenky-prosim-tz/