Technické muzeum v Brně získá do svých sbírek unikátní mikroskop

Technické muzeum v Brně získá do svých sbírek unikátní mikroskop

8. 9. 2022

Při příležitosti konání Festivalu vědy v Brně se uskuteční na brněnském výstavišti v pavilonu A1 slavnostní předání unikátního přístroje – mikroskopu LVEM 5 – Technickému muzeu v Brně (TMB). S tímto nízkonapěťovým elektronovým prozařovacím mikroskopem se budou moci návštěvníci muzea seznámit díky daru od firmy DELONG INSTRUMENTS a.s.
Výjimečný exponát v sobotu 10. září 2022 v 10.00 od zástupců DELONG INSTRUMENTS a.s. převezme osobně ředitel TMB Ivo Štěpánek a náměstek ředitele pro Odbor provozu a ekonomiky Lubomír Anděl, současně i kurátor oborů Foto-kino a Mikroskopie TMB.

Technické muzeum v Brně se účastní Festivalu vědy od pátku 9. září do neděle 11. září 2022 v areálu brněnského výstaviště spolu s dalšími více než pěti desítkami prezentujícími. Letos na největší vědecko-populární akci v Brně, navazujíci na předchozí úspěšné ročníky, poprvé předvedou své přístroje i firmy, které vyrábějí elektronové mikroskopy světové úrovně. Mezi ně patří i brněnská firma DELONG INSTRUMENTS a.s., která nese jméno po významném fyzikovi a zakladateli elektronové mikroskopie v Československu Arminu Delongovi, jenž celý svůj vědecký život zasvětil mikroskopii.

Prof. Ing. Armin Delong, DrSc. (1925–2017) se věnoval výrobě elektronových mikroskopů od 50. let 20. století. Na světové výstavě EXPO v Bruselu v roce 1958 obdržel za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242 zlatou medaili. Tento mikroskop mohou návštěvníci Technického muzea v Brně vidět v expozici Optika, mapující historický vývoj mikroskopů již od 18. století.

Jedinečnost nového přírůstku do expozice Optika v TMB, mikroskopu LVEM 5 (Low Voltage Electron Microscope), spočívá v jeho využití nízkého napětí 5 kV. Tato skutečnost umožnila výzkumnému týmu pod vedením A. Delonga vytvořit mikroskop s přirozeně vysokým kontrastem, unikátně malými rozměry (dodnes nejmenší transmisní elektronový mikroskop na světě) a vynikající robustností a nenáročností. Přitom jde o výkonný přístroj, který měl již v době svého vzniku rozlišení 2 nanometry, což je stokrát víc než poskytuje kvalitní optický mikroskop. LVEM 5 se tak stal ztělesněním myšlenky profesora Delonga, že transmisní elektronový mikroskop by měl být běžně používaným nástrojem dostupným vědcům ke každodennímu výzkumu. A. Delong obdržel v roce 2005 za celoživotní výzkum a vývoj, ale konkrétně také za elektronový mikroskop LVEM 5, Národní cenu vlády Česká hlava.

Technické muzeum v Brně si velice cení spolupráce s firmou DELONG INSTRUMENTS a.s., díky níž získá elektronový mikroskop LVEM 5 do svých sbírek, a může tak nabídnout veřejnosti ucelenou dokumentaci významného technického oboru, jakým elektronová mikroskopie bezesporu je.

Kontakt pro média:

Mgr. Lubomír Anděl | garant expozice Optika TMB a kurátor – obory Foto-kino, Mikroskopie
andel@tmbrno.cz | 778 522 505


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Technické muzeum v Brně získá do svých sbírek unikátní mikroskop (doc)

Technické muzeum v Brně získá do svých sbírek unikátní mikroskop (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/technicke-muzeum-v-brne-ziska-do-svych-sbirek-unikatni-mikroskop/