Horňácké slavnosti 2023

Tradiční národopisné Horňácké slavnosti opět vyvrcholí programem na Větrném mlýně v Kuželově

17. 7. 2023

Letošní Horňácké slavnosti se konají ve Velké nad Veličkou ve dnech 20.–23. 7. 2023. Jejich tradice sahá až do roku 1957 a pravidelně si zde na své přijdou všichni obdivovatelé folkloru z oblasti Horňácka. Národní kulturní památka Větrný mlýn v Kuželově, který je od roku 1974 ve správě Technického muzea v Brně (TMB), je místem, kde vrcholí již více než tři desítky let Horňácké slavnosti závěrečným programem.

V neděli odpoledne, poslední den Horňáckých slavností, se přesunují již tradičně od roku 1992 krojovaní účinkující a návštěvníci slavností k „větráku“, jak je větrný mlýn často nazýván. Mlýn a jeho přilehlé okolí doslova ožije lidovým zpěvem, hudbou a osobitými kroji typickými pro oblast Bílých Karpat pod Velkou Javořinou na moravsko-slovenském pomezí. Letošní vystoupení s názvem „Tri kameně aneb jak to u kameňů začało, tak to aj skončiło“ se koná na Větrném mlýně v Kuželově v neděli 23. 7. 2023 od 14 hodin.

Větrný mlýn nacházející se nad obcí Kuželov je nepřehlédnutelnou dominantou příhraničního regionu Horňácka a Kopanic a jedním z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu. Mlýn z roku 1842 má kuželovitou kamennou konstrukci, která nese otočnou střechu se čtyřmi křídly větrného kola upevněnými na hřídeli. Mlýn více než sto let sloužil zemědělcům z blízkého okolí.

„V roce 1974 získalo TMB větrný mlýn do správy a o tři roky později památku zpřístupnilo veřejnosti. Status národní kulturní památky pak obdržel větrný mlýn v roce 2010. Návštěvníci si mohou kromě vlastního objektu větrného mlýna rovněž prohlédnout přilehlé obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století,“ upřesňuje Josef Večeřa, náměstek ředitele TMB pro Odbor vědy a techniky.

Budova Větrného mlýna v Kuželově včetně střechy a větrných lopat prošla generální opravou, za což byl mlýn oceněn jako Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019, a to v kategorii Velké stavby. Od loňského léta funguje pro veřejnost také nové samostatné návštěvnické centrum umístěné v historickém objektu stodoly. „Těší nás, že již od roku 1992 v bohatém programu Horňáckých slavností figuruje právě Větrný mlýn v Kuželově, a je tak součástí regionálních tradic živého folkloru a místem setkávání,“ dodává Josef Večeřa.

Podrobnější informace k programu Horňáckých slavností 2023 včetně závěrečného programu na Větrném mlýně v Kuželově naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/hornacke-slavnosti-2023/

Kontakt pro média:

Mgr. Josef Večeřa | náměstek ředitele TMB pro Odbor vědy a techniky
vecera@tmbrno.cz | 774 060 620


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Tradiční národopisné Horňácké slavnosti opět vyvrcholí programem na Větrném mlýně v Kuželově (doc)

Tradiční národopisné Horňácké slavnosti opět vyvrcholí programem na Větrném mlýně v Kuželově (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2023/hornacke-slavnosti-2023-tz/