Fotografie pod vodou

Technické muzeum v Brně uvádí komorní výstavu „Fotografie pod vodou“

9. 11. 2023

Technické muzeum v Brně (TMB) uvádí unikátní výstavu komorního charakteru s názvem „Fotografie pod vodou“, kterou mohou návštěvníci zhlédnout od 15. listopadu 2023 do 31. března 2024 v budově muzea, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole. Návštěvníci se seznámí s fotografickou technikou pro fotografování a natáčení pod vodou a uvidí řadu fotografií a videí pořízených pod vodou.

„Výstava ‚Fotografie pod vodou‘ prezentuje fotografickou techniku – klasické fotoparáty a kamery včetně různých typů vodotěsných pouzder, jak továrně vyráběných, tak i pouzder, jež si zhotovili amatérsky samotní potápěči. Jedná se o exponáty ze sbírek TMB, ale i zapůjčené ze soukromých sbírek,“ uvádí Mgr. Pavel Holman, autor výstavy a současně kurátor TMB v oborech Potápěčská technika a Vária. Návštěvníci uvidí rovněž typ kamery Paillard Bolex, kterou točil například legendární oceánograf a fotograf Jacques-Yves Cousteau či typ fotoaparátu Rolleimarin, jímž pořizoval fotografie známý rakouský průkopník potápění Hans Haas.

„Výstava v doprovodných textech přibližuje historii fotografování a filmování pod vodou s důrazem na historii této disciplíny v Československu,“ pokračuje Pavel Holman. „Zájemci o svět pod vodou mohou obdivovat fotografie, ať už volně nafocené nebo zhotovené např. pro soutěžní přehlídky, jako je PAF Tachov nebo Brněnská žába.“

„Návštěvník výstavy se podívá pod hladinu očima potápěčů-fotografů zachycujích rozmanitou flóru, faunu či podvodní útvary, avšak uvidí i fotografie zobrazující různorodou činnost potápěčů. Většinou se jedná o fotografie pořízené ve Středomoří, ale výstava nabídne i záběry z tuzemských řek a rybníků a z bazénového potápění. Komorní výstava v TMB ‚Fotografie pod vodou‘ představí také videozáběry zachycující expedice našich potápěčů,“ dodává závěrem Pavel Holman.

Kontakt pro média:

Mgr. Pavel Holman | autor výstavy „Fotografie pod vodou“, kurátor TMB v oborech Potápečská technika a Vária
holman@tmbrno.cz | 778 880 062

Milan Nachtigal | autor výstavy, zástupce Společnosti pro historii potápění
milannachtigal@seznam.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Technické muzeum v Brně uvádí komorní výstavu „Fotografie pod vodou“ (doc)

Technické muzeum v Brně uvádí komorní výstavu „Fotografie pod vodou“ (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2023/fotografie-pod-vodou-tz/