Den pevnostních muzeí jižní Moravy

Technické muzeum v Brně se opět letos zapojuje do projektu
Den pevnostních muzeí jižní Moravy

5. 6. 2023

V sobotu 10. června 2023 se opět uskuteční společná akce provozovatelů pevnostních muzeí na jižní Moravě. V tento den budou od 10 do 17 hodin zpřístupněny veřejnosti vybrané pevnostní objekty a zájemci o vojenskou historii tak mohou navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Mimo pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada, který je ve správě Technického muzea v Brně (TMB), se všechny ostatní objekty nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Společné akce se v letošním roce zúčastní celkem 13 muzeí.

„Již tradičně se do projektu Den pevnostních muzeí jižní Moravy zapojuje Pěchotní srub MJ – S 3 ‘Zahrada‘ v Šatově,“ uvádí Roman Řezníček, který v TMB působí jako kurátor oboru Militaria. „Srub byl postavený roku 1938 a armádou byl používaný v 50. – 90. letech 20. století, konkrétně do konce roku 1999. Ve srubu je instalovaná výzbroj a výbava, včetně pevnostních kanónů ráže 85 mm. Rekonstruovaný srub je uveden do podoby z osmdesátých let 20. století. Venkovní volně přístupná expozice zahrnuje protitankové překážky, repliku domku pro celní a pasovou kontrolu, závoru Ippen či hraniční sloup. Dobu železné opony dokumentují 9 m vysoká strážní věž Pohraniční stráže, replika třístěnného drátěného zátarasu EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic) a signální stěny,“ upřesňuje Roman Řezníček.

„Z dalších objektů, které návštěvníci letos uvidí, mohu jmenovat Pěchotní srub MJ – S 4 ‘Zatáčka‘ Chvalovice, Pevnostní muzeum Vranov nad Dyjí, Minimuzeum opevnění Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie, Lehké opevnění VEČ 357 v Podmolí a další,“ doplňuje Roman Řezníček z TMB. Kromě toho nabídne návštěvníkům své expozice i Minimuzeum obrany hranic situované do budovy obecního úřadu v Dyjákovičkách.

Pro zatraktivnění samotné prohlídky pevnostních objektů si někteří provozovatelé muzeí připravili v sobotu 10. 6. 2023 pro své návštěvníky doprovodný program. TMB v Areálu čs. opevnění a železné opony v Šatově připravilo speciální vojensko-historický program s názvem Za hradbou v bezpečí. „Jedná se o akci pro rodiny s dětmi a všechny milovníky vojenské historie,“ říká Alena Najbertová, která stojí v TMB za edukačními programy na mimobrněnských technických památkách ve správě TMB. „S maskoty TMB, Šroubkem a Matičkou, se tentokrát malí i velcí zájemci octnou doslova za hradbou v bezpečí – letošní rodinná akce je totiž zaměřena na historii opevňování od Římanů až po současnost,“ upřesňuje Alena Najbertová.

Zároveň se fanouškům vojenské tematiky představí kluby vojenské historie, instituce a partneři akce jako jsou: Rekrutační středisko Morava, Krajské vojenské velitelství Brno, Klub vojenské a policejní historie Československo, Sbor dobrovolných hasičů Šatov, Pannonia z.s. představující vojáky římské legie XIIII z období Markomanských válek či Družina pánů z Miroslavi zachycující bitvy středověkých rytířů a další.
Podrobné informace ke Dni pevnostních muzeí jižní Moravy 2023 naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2023/

Podrobné informace k akci Za hradbou v bezpečí naleznete na: www.tmbrno.cz/akce/za-hradbou-v-bezpeci-satov-2023-06-10/

Kontakt pro média:

Bc. Roman Řezníček | garant Dne pevnostních muzeí jižní Moravy 2023 za TMB
reznicek@tmbrno.cz | 778 522 511

Mgr. Alena Najbertová | garantka programu pro rodiny s dětmi Za hradbou v bezpečí
najbertova@tmbrno.cz | 778 466 978


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Technické muzeum v Brně se opět letos zapojuje do projektu Den pevnostních muzeí jižní Moravy (doc)

Technické muzeum v Brně se opět letos zapojuje do projektu Den pevnostních muzeí jižní Moravy (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2023/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2023-tz/