Zažij svět nevidomých

Zažij svět nevidomých – Den s aktivitami nejen pro rodiny s dětmi

9. 11. 2021

Ve světě je zhruba 300 miliónů (evidovaných) lidí s těžkým postižením zraku, z toho téměř 40 miliónů zcela nevidomých. Jak vypadá jejich každodenní život? Vyzkoušet si to budou moci zájemci na akci Technického muzea v Brně. V sobotu 13. listopadu se v prostorách budovy muzea v Brně – Králově Poli uskuteční den s názvem Zažij svět nevidomých.

„Technické muzeum v Brně má jako jediné v České republice obor Slepecká historie,“ říká garantka Barbora Kopecká. „Společně s námi na akci, kterou pořádáme k Mezinárodnímu dni nevidomých, se podílí i další významné organizace – Škola pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka, TyfloCentrum Brno, Tyfloservis Brno, Společnost pro ranou péči, SŠ, ZŠ a MŠ pro zdravotně znevýhodněné, Brno, Kamenomlýnská 2*, Tandem Brno. Z Prahy přijede Odborná skupina pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku Nesmír. A jenom jako konkrétní příklad od 10.00 do 14.00 bude zájemcům zdarma měřit zrak Ortoptika Brno.“

Od 10.00 do 16.30 bude ve všech patrech muzea probíhat program. Různá stanoviště nabídnou témata vztahující se k slabozrakým a nevidomým. Ve třetím patře v prostoru Technické herny najdou návštěvníci v tento den sportovní aktivity jako ping pong, zvukovou střelbu či ozvučený míč pro nevidomé (Tandem Brno a Český svaz zrakově postižených sportovců). V prvním patře budou připravena interaktivní stanoviště, která představí činnosti typické pro jednotlivé denní období s názvy: Ráno, Dopoledne ve škole, Oběd, Odpoledne doma, Večer.

V prostorách expozice Parní motory se uskuteční v určitých časech ukázky výcviku vodicích psů, celodenní stanoviště pro práci s keramikou (TyfloCentrum Brno) a kulturní program. V jeho rámci vystoupí skupina V rytmu žáků SŠ, ZŠ a MŠ Kamenomlýnská 2. Jejich repertoár tvoří písně z tvorby Kataríny Grochalové s charakteristickým výrazným rytmickým a textovým prvkem a také aranžmá lidových a umělých písní převážně z oblasti folku a swingu. Dále vystoupí manželé Arnerovi, Milan a Petra, ve dvou komornějších koncertech pro kytaru a klarinet. Součástí kulturního programu bude i malá soutěž.

Z další nabídky akce Zažij svět nevidomých můžeme zmínit třeba prostorovou orientaci bez použití zraku (Tyfloservis Brno), vjemy ostrosti (Společnost pro ranou péči) či místnost pro zrakovou stimulaci. Den věnovaný nejen nevidomým v Technickém muzeu v Brně uzavře v 16.30 v expozici Parní stroje klasickým rock´and´rollem kapela The 6 Fireballs.

„Součástí akce jsou také 4 workshopy, které pořádá nadace Světluška a skupina Nesmír, na téma Vzdělávání zrakově postižených nejen v přírodních vědách s využitím 3D tisku,“ informuje dále Barbora Kopecká. „Vzhledem k tomu, že kapacita workshopů je omezená, pouze 8 účastníků, žádáme zájemce o tuto dílnu, aby se hlásili předem na adrese akce@tmbrno.cz.“ Vstupné na akci je jednotné 20 Kč, na workshop z důvodu použitého materiálu 50 Kč.
Podrobné a aktuální informace naleznete na https://www.tmbrno.cz/zazij-svet-nevidomych-program.

Třináctého listopadu si připomínáme Mezinárodní den nevidomých. V tento den se v roce 1745 narodil Valentin Haüy. Zakladatel prvního výchovného a vzdělávacího ústavu pro nevidomé (Paříž) a první učitel a vychovatel nevidomých dětí.

Těžce zrakově postižení lidé jsou ti, kterým k normálnímu životu již nestačí dioptrické brýle. „Chtěli bychom,“ přeje si garantka, „aby vidící návštěvníci zažili alespoň jeden den v kůži nevidomého, a to doslova od rána do večera.“ A pokračuje dále: „Zavřete oči a spolehněte se na ostatní svoje smysly. Získejte nevšední zážitek ze světa, ve kterém nevidomí lidé žijí každý den,“ uzavírá Barbora Kopecká.

Zažij svět nevidomých – Den s aktivitami nejen pro rodiny s dětmi
(pro lepší zážitek si zájemci mohou přinést vlastní šátek k zakrytí zraku)

  • sobota 13. listopad 2021
  • otevřeno 10.00–18.00
  • program 10.00–16.30
  • od 16.30 v expozici Parní stroje koncert skupiny The 6 Fireballs

Moderátor: Aleš Zbořil

Během akce je nutné dodržovat aktuální opatření Ministerstva zdravotnictví ČR proti šíření COVID-19.

Kontakt pro média:

Mgr. Barbora Kopecká | garantka Zažij svět nevidomých, Technické muzeum v Brně
kopecka@tmbrno.cz | 608 958 999


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Zažij svět nevidomých (doc)

Zažij svět nevidomých (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2021/zazij-svet-nevidomych-tz/