Muzeum otevírá své výstavy a expozice po téměř pěti měsících

Muzeum otevírá své výstavy a expozice po téměř pěti měsících

12. 5. 2021

Technické muzeum v Brně dnes, 12. 5., znovu otevírá pro své návštěvníky expozice a výstavy. Na návštěvníky čeká 17 stálých expozic a dva výstavní projekty, které pro nepříznivou epidemiologickou situaci měli možnost navštívit jen krátce, pouhých deset dnů po jejich otevření.

Nezpochybnitelným tahákem je výstava ROBOT2020 – unikátní výstavní projekt, který vzdává hold Čapkovu vizionářství, je nejen výstavou, ale také komplexním výletem do historie, literární, výtvarné a filmové fantazie, techniky a robotické technologie. Exponáty, které jsou součástí výstavy ROBOT2020, putovaly do brněnského technického muzea z nejrůznějších částí světa a podílelo se na ní více než padesát soukromých firem, vysokoškolských pracovišť, kulturních institucí, umělců, sběratelů a kreativců. Vlastním autorským projektem se na této výstavě podepsal například i jeden z nejdéle působících umělců na české hiphopové scéně, Vladimir 518, jsou zde zastoupena díla výtvarníků jako Krištof Kintera nebo Jaroslav Róna. Největší výrobci robotické techniky poskytli své technologie pro invenční exponáty vyrobené na vysokoškolských pracovištích přímo pro tuto výstavu. Invaze robotů v brněnském technickém muzeu čeká na své návštěvníky již od prosince 2020. Výstava ROBOT2020 měla trvat do konce května letošního roku, organizátorům se však podařil téměř nadlidský výkon v jednání o jejím prodloužení. Termín trvání výstavy je omezen zápůjčkami, na které čekají další kulturní instituce v zahraničí, ostatní roboty se musí vrátit zpátky do průmyslu a výroby.

„Jedná se o největší, nejrozsáhlejší a také nejdražší výstavní projekt v celé šedesátileté historii Technického muzea v Brně. O to více tragické pro nás všechny bylo to, že byl realizován v době největších restrikcí v návaznosti na několikaměsíční epidemiologická opatření. Vyžádala si nejen změny ve scénáři, ale i v konceptu celé výstavy, která měla být maximálně interaktivní. Náš velký dík patří firmám, které souhlasily s prodloužením zápůjček robotických technologií až do konce července, abychom mohli celý projekt alespoň o dva měsíce prodloužit a měli možnost návštěvníkům výstavu nakonec představit téměř v celém původním rozsahu,“ přibližuje Klára Šikulová, kurátorka a garantka výstavy ROBOT2020.

Druhým projektem, který ještě nemělo šanci muzeum svým návštěvníkům představit, je výstava Vlněná elegance první republiky. „Výstava přibližuje veřejnosti výsledky dlouholetého průzkumu a konzervátorských prací, jejichž zásluhou se nám podařilo obnovit více než dvě stě originálních vzorníků brněnských textilek. Návštevníci uvidí také stroje z místních továren – barvící aparát brněnské firmy Vilém Hoffarth, vytloukací stroj na žakárové karty, tkalcovský stav či už pouze torzo selfaktoru, jednoho z nejúspěšnějších textilních strojů, který byl bez velkých změn využíván ve všech textilkách téměř sto let,” přibližuje kurátorka Petra Mertová.

Technické muzeum v Brně se také těší, že už může otevřít své mimobrněnské technické památky. Letní sezona vyvrcholí v muzeu koncem srpna, a to velkou oslavou letošního šedesátého výročí trvání muzea.

Všechny informace najdou návštěvníci na webových stránkách muzea – www.tmbrno.cz

Aktuální výstavy:

  • ROBOT2020 – potrvá do 1. 8. 2021, webové stránky projektu: www.robot2020.cz
  • Vlněná elegance první republiky – potrvá do 27. 6. 2021                      

Kontakt pro média:

Šárka Motalová | vedoucí oddělení komunikace a marketingu
motalova@tmbrno.cz | 725 932 429

Klára Šikulová | autorka a garantka výstavy ROBOT2020
sikulova@tmbrno.cz | 777 055 377

Lubomír Anděl | autor a garant výstavy ROBOT2020
andel@tmbrno.cz | 604 603 993

Petra Mertová |  kurátorka výstavy  Vlněná elegance první republiky
mertova@tmbrno.cz | 775 850 646


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Muzeum otevírá své výstavy a expozice po téměř pěti měsících (doc)

Muzeum otevírá své výstavy a expozice po téměř pěti měsících (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2021/muzeum-otevira-sve-vystavy-a-expozice-po-temer-peti-mesicich/