Technické muzeum v Brně zůstává s veřejností prostřednictvím on-line projektů – prodlužuje také současné výstavy
31. 3. 2020
Technické muzeum v Brně zůstává s veřejností ve styku i přes nepříznivou zdravotní situaci. Na svých webových stránkách (www.tmbrno.cz) i na muzejním facebooku připravují jeho pracovníci různé programy.
1. Vesmírné jubileum: před 30 lety vynesl (24. dubna 1990) americký raketoplán Discovery na oběžnou dráhu Hubbleův teleskop, který o den později umístil ve výšce šesti set metrů nad Zemí. Technické muzeum v Brně připravovalo v předvečer (23. dubna 2020) tohoto výročí přednášku s názvem Příběh kosmického teleskopu předního odborníka a publicisty na kosmonautiku v ČR Tomáše Přibyla (kurátora Oboru letectví a kosmonautiky TMB). Od 4. března odpočítává Tomáš Přibyl padesát dní do tohoto startu na facebooku muzea. Do jeho Událostí denně přidává aktualitu z historie teleskopu. Momentálně, z důvodu současné pandemie, chystá odlehčenou verzi plánované přednášky, kterou budou moci zájemci sledovat na internetu 23. dubna od 18.00. Po jejím skončení bude Tomáš Přibyl online hodinu odpovídat na přímé dotazy diváků. Plné znění přednášky Příběh kosmického teleskopu muzeum přesouvá na podzim letošního roku. Datum bude upřesněno podle vývoje pandemie.
„Hubbleův kosmický teleskop nám otevřel bránu do ‚jiného světa‘: zásadním způsobem změnil (a dosud mění) náš pohled na vesmír, jeho zákonitosti a naše místo v něm,“ říká Tomáš Přibyl. „Jeho pozorování podpořila či naopak vyvrátila mnoho fyzikálních teorií, např. potvrdil existenci černých děr nebo jako první sledoval planety u jiných hvězd. A také ‚dohlédl‘ do největší vzdálenosti ve vesmíru: pozoroval galaxie vzdálené od nás 13,2 miliardy let. Tak daleko do hlubin času jsme se zatím ve viditelném spektru nepodívali.“
2. Facebook Technického muzea v Brně nabízí krátká videa z výstav: Železná opona 1948-1989 a V těžkých dobách: Boj o hranice 1918-1919. Nyní jsou v přípravě videa, která zmapují tyto výstavy podrobněji a představí další výstavu – Retrogaming a některou z expozic muzea. Zároveň prostřednictvím videí představí i práci, o které návštěvníci většinou nevědí, např. činnost Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně. Před Velikonocemi v krátkých ukázkách uvede dílničky velikonočních ozdob, aby si doma mohly děti s rodiči vyrobit drobnost k svátkům.
3. Virtuální prohlídky muzea a vybraných expozic naleznou zájemci na webových stránkách www.tmbrno.cz pod odkazem TMB virtuálně.
4. Od 1. dubna budou na facebooku TMB pravidelně zveřejňovány každou středu kvízy s názvem Ze sbírek Technického muzea v Brně.
5. Pro hravé nabízí webová stránka muzea – TMB na doma: kromě omalovánek pro nejmenší zde pracovníci muzea budou umísťovat kvízy či návody, jak si zkonstruovat malou technickou drobnost.
6. Po ukončení karantény a zpřístupnění kulturních institucí chystají pracovníci TMB Rodinný den s programem nejen pro rodiny s dětmi, jako poděkování všem, kteří dnes pracují v „přední“ linii v boji s koronavirem COVID 19.
7. Aby zájemci měli možnost prohlédnout si momentální výstavy muzea, které měly být ukončeny v dubnu, vedení muzea připravuje jejich prodloužení do konce září 2020. Jedná se o: V těžkých dobách 1918-1919, Železná opona 1948-1989, Retrogaming. Mezinárodní bienále studentského designu DESIGN.S 2020 se uskuteční online od konce června do konce září.
I když je Technické muzeum v Brně uzavřené, jeho pracovníci nezahálejí. Průběžné šijí roušky pro potřebné, věnují se sbírkám, vědecké či publikační činnosti a v neposlední řadě nezapomínají na své návštěvníky. Zájemci se o tom mohou přesvědčit na facebooku muzea, webových stránkách, instagramu či twitteru.
Kontakt pro média:
Šárka Motalová | vedoucí oddělení komunikace a marketingu
motalova@tmbrno.cz | 725 932 429
TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ
TMB v období karantény (doc)
TMB v období karantény (pdf)