Noc vědců 2019: nejen s FSI v Technickém muzeu v Brně

Noc vědců 2019: nejen s FSI v Technickém muzeu v Brně

23. 9. 2019

Největší akce popularizující vědu i po roce zavítá do Brna. Letošní celorepublikové téma Šetrně k planetě otevře brány mnohých univerzit, science center, muzeí a hvězdáren. A v brněnském technickém muzeu tomu nebude jinak!

Technické muzeum v Brně vybralo do letošního programu Noci vědců to nejlepší ze svých expozic a výstav a připravilo také bohatý program se spolupracujícími institucemi. Návštěvníci budou mít možnost setkat se v prostorách expozice Optiky se zástupci firmy Thermo Fisher Scientific, sami budou moci usednout za historické mikroskopy a nahlédnout do jejich okulárů. Technické muzeum ve své budově v Králově Poli v rámci oslav vědy umožní zájemcům nahlédnout i do veřejnosti méně známého prostoru, kde se každodenně zachraňují a obnovují předměty kulturního dědictví. Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně sestává z týmu odborníků, kteří se věnují restaurování, konzervování a také chemickým rozborům. Z praktických případů analyzovali například pigmenty na husitské přilbě z bitvy u Sudoměře. Na téma letošní Noci vědců – Šetrně k planetě – si připravili workshop o preventivní péči a ochraně plastů. „Snahou odborníků v dnešní době je při výrobě syntetických materiálů zajistit jejich maximální rozložitelnost v přírodě. V rámci ukázek se však návštěvníci budou moci seznámit s opačným přístupem – ukážeme jim, jakými způsoby je možné zpomalit degradaci plastů vzácných historických předmětů a zachovat je tak pro další generace,“ představuje tuto část programu její autor Karel Rapouch.

Malí i velcí se budou moci zastavit v expozici Technické herny, ve které se zábavnou formou seznámí s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi. V letošním roce muzeum do výběru zařadilo i program k 150. výročí městské hromadné dopravy v Brně. „Muzeum disponuje největší sbírkou historických vozů MHD v České republice, které je možné častokrát vidět při různých akcích v centru města. V programu Noci vědců v TMB se letos zaměříme prostřednictvím interaktivního stanoviště na toto významné výročí a na konkrétní vozidla z našich sbírek,“ přibližuje část programu lektorka muzea Alena Najbertová.

Noc vědců v TMB se v pátek 27. 9. bude snažit poskytnout odpovědi na mnohé celospolečenské otázky, které nabádají právě k šetrnějšímu chování k naší planetě. Návštěvníci budou proto v tento den i v muzeu mít možnost zažít např. skleníkový efekt v přímém přenosu nebo si vyrobit z přírodních rozložitelných materiálů vlastní dárek. Spolupracující organizace, jako například Kaiser servis, na stanovištích přiblíží například, kam putují zbytky ze školních jídelen a jak jimi neplýtvat.

Nebudou chybět ani vozidla budoucnosti. Fakulta strojního inženýrství představí Pneumobil – vozítko na alternativní pohon. Jedním z partnerů programu je i Fakulta architektury VUT v Brně, která do doprovodného programu zařadila téma udržitelných staveb a soběstačných domů. V programu návštěvníci najdou i přednášky, a to od osmé hodiny večerní. Věnovat se budou vodě jako obnovitelnému zdroji energie a přiblíží také, jak fungují základní senzory robotů.
Technické muzeum v Brně otevře dveře Noci vědců v 18.00, program potrvá do půlnoci. Vstup bude po celou dobu akce zdarma.

Kontakt pro média:

Radek Slabotínský | garant akce pro TMB
slabotinsky@tmbrno.cz | 603 769 118


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Noc vědců 2019: nejen s FSI v Technickém muzeu v Brně (doc)

Noc vědců 2019: nejen s FSI v Technickém muzeu v Brně (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/noc-vedcu-2019-tz/