Křest poštovní známky ke 150. výročí koněspřežné tramvaje v Brně

150 let koněspřežné tramvaje v Brně

Česká pošta vydává poštovní známku tramvaje “koňky“. První den se bude prodávat mimořádně v Technickém muzeu v Brně, kde bude také slavnostně pokřtěna.

20. 6. 2019

Ve středu 26. června bude v Technickém muzeu v Brně zřízena příležitostná přepážka České pošty s.p. Výhradně na tomto místě si budou moci sběratelé a zájemci jako první pořídit komplet materiálů vydaných k této příležitosti Českou poštou s.p.

Město Brno si letos připomíná výročí 150 let od zahájení městské hromadné dopravy. Byla to právě koněspřežná tramvaj, která se zasloužila o to, že se Brno stalo prvním městem s provozem MHD u nás. 17. srpna 1869 vyjela první koněspřežná tramvaj z Moravského náměstí. Táhli ji dva koně a uvezla přibližně 30 lidí. Brno se tak stalo v pořadí pátým městem v Rakousko-Uhersku, které zavedlo tento druh hromadné dopravy. Vlečný vůz koňky z roku 1876 s evidenčním číslem 6 ze sbírek Technického muzea v Brně představuje nejstarší dochované vozidlo brněnské MHD. Veřejnost má možnost koňku spatřit, a dokonce se v ní i svézt v ulicích města Brna, při příležitostných akcích. Naposledy tomu tak bylo letos o víkendu 15.–16. 6. v rámci akce Dopravní nostalgie 2019.

Poštovní známka bude v brněnském technickém muzeu zároveň slavnostně pokřtěna, a to konkrétně 26. 6. v 10 hodin za účasti zástupců České pošty, Klubu filatelistů Alfonse Muchy a Technického muzea v Brně.

Poštovní známka k 150. výročí městské hromadné dopravy se bude v Technickém muzeu v Brně prodávat 26. 6. v čase od 9.00 do 17.00, její cena bude 19 korun. Dále pak bude dostupná do vypotřebování na přepážkách pošt. S touto známkou bude možné 26. 6. z muzea odeslat i zásilky s příležitostným razítkem s vyobrazením koněspřežné tramvaje. Při odeslání doporučeného dopisu (44 Kč) bude zásilka opatřena příležitostnou R-nálepkou a popř. i příležitostnou nálepkou APOST.
Také bude možno zakoupit, popř. odeslat, obálku prvního dne (FDC) se známkou, přítiskem v podobě okřídleného kola a podkovy a speciálním razítkem prvního dne.

V tento den bude také možné získat limitovanou edici pamětního listu České pošty vydávaného ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, v počtu 300 ks.

Ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy připravuje Technické muzeum v Brně také minisérii výstav československých a českých poštovních známek s  dopravní a jinou technikou a také výročí přistání posádky Apollo 11 na Měsíci. Dopravní technika na známkách zachycuje vývoj vybraných dopravních prostředků. Vzdušnou dopravu reprezentují stroje lehčího vzduchu – balony a vzducholodě. Kolejová doprava je zachycena v plné šíři a je doplněna prostředky dopravy silniční od kočáru až po současné prostředky městské hromadné dopravy. Poštovní známky s dopravní tematikou a technikou budou moci návštěvníci spatřit už ve středu 26. 6. 2019 a k vidění budou v Technickém muzeu v Brně do 14. 7. V době od 30. 7. do 29. 9. 2019 pak budou vystaveny poštovní známky související s letošním, 50. výročím přistání posádky Apollo 11 na Měsíci. Výstava filatelisticky dokumentuje celý program Apollo 11. K vidění budou také kosmické exponáty složené z různých filatelistických materiálů. Přistání na Měsíci připomíná i výstava s názvem Tenkrát na Měsíci probíhající do konce září v Technickém muzeu v Brně.

Příležitostná přepážka v Technickém muzeu v Brně bude prodávat:

  • poštovní známku s motivem koněspřežné tramvaje
  • obálku prvního dne v limitovaném počtu
  • otisk příležitostného razítka k výročí (26 .6. v TMB, dále pak do 10. 7. pošta Brno 1)
  • příležitostnou R-nálepku (26. 6. v TMB, dále pak do konce zásob, pošta Brno 1)
  • příležitostnou nálepku APOST (26. 6. v TMB, dále pak do 10.7. pošta Brno 1)
  • pamětní list – limitovaný počet, vydáván ve spolupráci s TMB,  300ks

Podrobné informace ke známce:
Autor: Milan Bauer
Tisk:  PTC Praha, plnobarevný ofset, stroj Heidelberg
Rozměr známky: 40x23mm,  50 známek v archu

Podrobné informace k razítku:
Autor návrhu: Ing. Jaroslav Punčochář
Pořadové číslo: 16/2019
Termín používání: 26. 6. – 10. 7. 2019


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Křest poštovní známky ke 150. výročí koněspřežné tramvaje v Brně (doc)

Křest poštovní známky ke 150. výročí koněspřežné tramvaje v Brně (pdf)

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/krest-znamky-konesprezna-tramvaj/