Kovářská a kolářská sobota 2019

Za kovářským a kolářským řemeslem do Těšan na památku TMB

10. 7. 2019

Dnes již málo běžným řemeslům – kovářství a kolářství – věnuje Technické muzeum v Brně sobotu 13. července. Po roce se do kovárny v Těšanech opět vrací akce s názvem Kovářská a kolářská sobota. Od 10.00 do 17.00 se budou moci návštěvníci nejen seznámit s tím, co obě řemesla obnášejí, ale také si vyzkoušet svou zručnost.

„Kováři zapálí oheň v autentické unikátní dvouohnišťové výhni a předvedou, jak se v Těšanech dříve pracovalo,“ říká Vladimír Štork z TMB.  Těšanská kovárna patří mezi šest mimobrněnských památek muzea. Byla součástí vrchnostenského dvora již ve středověku. Její současná podoba pochází z roku 1700. Těžištěm expozice je kovářská dílna v podobě z 19. století s původním vybavením: výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím. „Po celý den budou moci návštěvníci obdivovat také ukázky kolářské práce v podání rodiny Uherkovy z Vysočiny a Adama Floriána ze Slavkova,“ přibližuje akci Vladimír Štork. „Pan Aleš Uherka je držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství.“ V těšanské památce na expozici kovářskou navazuje expozice kolářské dílny s prezentací výroby kola, vybavením a nástroji. Akce je určena zejména rodinám s dětmi, ale i dospělí návštěvníci si přijdou na své. Budou moci sledovat mistry obojího řemesla při práci a zejména děti si budou moci vyzkoušet práci pod jejich vedením.

„Návštěvníci se také dozvědí, s jakými nástroji tito řemeslníci pracují nebo například jak velkou práci dá vykovat hřebík. Budou moci poznávat různé druhy dřeva podle listů, jehličí nebo šišek, protože znalosti o dřevě jsou pro naše řemeslníky nezbytné,“ popisuje další možnosti, jež Kovářská a kolářská sobota nabízí, edukátorka TMB a autorka programu pro děti Alena Najbertová. „Dříve skoro každý kluk uměl zacházet s nářadím a kladivo pro něj nebylo neznámé. Dnes se tyto dovednosti pomalu vytrácí a mnoho dětí zatlouká hřebík na naší akci poprvé,“ doplňuje A. Najbertová. „Koukneme se na bylinky, které kovářka používala při léčení různých neduhů, popřípadě na suroviny k vaření. Poznávat je budou moci návštěvníci různými smysly.“ Autentickou atmosféru venkovské domácnosti budou moci nasát návštěvníci v obytné části těšanské kovárny. Malí návštěvníci, pokud zvládnou úkoly, které v kovárně a kolárně na ně budou čekat, složí základní tovaryškou zkoušku.

Akce: Kovářská a kolářská sobota
Termín: 13. 7. 2019 od 10.00 do 17.00
Kde: Kovárna v Těšanech, památka TMB

Kontakty pro média

Vladimír Štork / + 420 604 235 058
Petra Mertová / + 420 732 264 594
mertova@tmbrno.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Za kovářským a kolářským řemeslem do Těšan na památku TMB (doc)

Za kovářským a kolářským řemeslem do Těšan na památku TMB (pdf)

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/kovarska-kolarska-sobota-2019/