Historie potápění v českých zemích

Technické muzeum v Brně zve pod vodní hladinu

výstava představí potápěčskou techniku, skafandry a netradiční sportovní disciplíny

15. 10. 2019

Potápění, potápěčská technika a výstroj, od těžkých skafandrů až po lehké akvalungy – to je jenom část nové výstavy, kterou veřejnosti otevře Technické muzeum v Brně v úterý 22. 10. 2019. Výstava s názvem Historie potápění v českých zemích přiblíží vývoj potápění, které se v posledních desetiletích stalo významnou sportovní a rekreační aktivitou. Představí výrobu a vývoj skafandrů, vědecké potápění, první potápěčské kluby a také první úspěšné ponory. Nově otevřená výstava ukáže i netradiční sportovní disciplíny jako například podvodní ragby, spearfishing, rychlostní plavání s ploutvemi nebo orientační potápění. Výstavu doprovodí promítání filmů a fotografií s podvodní tematikou a také autentické vzpomínky nadšenců – potápěčů, kteří se jako první pouštěli do ponorů, především v zatopených lomech.

„Do výstavy jsme umístili různé typy skafandrů těžkého typu, které se používaly hlavně v 1. polovině 20. století a byly závislé na spojení s technikou na břehu, ale také lehké akvalungy, které znamenaly v historii potápění opravdový průlom a odstartovaly éru sportovního potápění v podobě, kterou známe dnes. Těžké skafandry se používaly hlavně pro práci pod vodou, při stavebních pracích na přehradách a mostech. Zajímavostí je, že skafandr tohoto typu používal také známý archeolog a speleolog Karel Absolon při průzkumu jeskyní Moravského krasu,“ přibližuje výstavu kurátor Pavel Holman. „Ve výstavě návštěvníci uvidí i speciální těžké boty, které doplňovaly výstroj potápěče – těžký gumový oblek, měděná přilba s okny a pořádné boty. Takhle se potápěči oblékali až do doby, kdy se o potápěčskou techniku začala zajímat československá armáda, která potřebovala potápěčské vybavení pro ženijní vojsko. Samozřejmě v nejlepším provedení, kterým v té době byly akvalungy. Speciální „vodní plíce“ umožnily plavat pod vodou s dýchacím přístrojem, aniž by byl potápěč zatížen těžkou technikou,“ pokračuje Pavel Holman.

Z potápění, kterému se zpočátku věnovalo jen několik nadšenců, se po čase stal masový sport. Výstava představí proto i podomácky vyráběné ploutve, masky a šnorchly či první filmové kamery a fotografické přístroje. Návštěvníci je budou moci porovnat se současným nejmodernějším vybavením. Amatérské potápění u nás se rozvíjelo několika směry. Dělilo se na nádechové potápění s tzv. ABC výbavou (maska, ploutve a dýchací trubice, zvaná snorkel či šnorchl) a potápění přístrojové. Rozvoj přístrojového potápění vedl k sdružování zájemců do sportovních klubů, jejichž historii také část výstavy v Technickém muzeu v Brně představí. Nadšenci tohoto sportu se věnovali například posouvání vlastních limitů v pobytu pod vodou na nádech, lovu ryb harpunou, jiní se zaměřovali především na fotografování pod hladinou či pozorování podvodního světa. Samostatnou kapitolou se záhy stalo sportovní potápění, rychlostní plavání s ploutvemi a orientační disciplíny s přístrojem. Vzniklo též samostatné sportovní odvětví nádechového potápění – freediving.

Výstavu uzavírá její poslední část, která se zabývá vědeckým potápěním, které slouží různým vědeckým oborům, její součástí je i podmořská archeologie nebo vrakové potápění. K výstavě je připraven i doprovodný program pro žáky základních a středních škol, jeho kompletní obsah zájemci najdou na stránkách muzea (www.tmbrno.cz). To vše ze života pod vodní hladinou a jeho historie na našem území budou moci návštěvníci spatřit již od 22. 10. v Technickém muzeu v Brně.

Kontakt pro média:

Pavel Holman | kurátor výstavy
holman@tmbrno.cz | 778 880 062


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Historie potápění v českých zemích (doc)

Historie potápění v českých zemích (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/historie-potapeni-v-ceskych-zemich-tz/